پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: بزرگداشت عاشوراي حسيني در بوسني و هرزگوين
جمعه، 22 شهریور 1398 - 21:06     کد خبر: 31605

همزمان با عاشوراي حسيني، محمود حيدري سفير جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين و هيات همراه در ويژه برنامه گراميداشت شهداي كربلا منعقده از سوي جمعي از مسلمانان اهل سنت سارايوو در تكيه عاشورا اين شهر شركت كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، شيخ مدحت چلبيچ رهبر تكيه عاشورا سارايوو در اين مراسم طي سخناني گفت: تكريم  اهل بيت در منطقه بوسني و هرزگوين قدمتي طولاني دارد و ما هر ساله اين ايام را پاس مي داريم و برگزاري اين مراسم، نمادي از محبت و دوستي ما به اهل بيت پيامبر (ص) است.

سفير جمهوري اسلامي ايران در  سارايوو  نيز در گفت و گو با رهبر تكيه عاشورا گفت: محبت امام حسين (ع) رشته مستحكمي است كه نه تنها مسلمانان را به هم پيوند داده است، بلكه قلوب همه انسان هاي آزاده، عدالت طلب و خداجو را نيز به  هم متصل كرده است.

رهبر تكيه عاشورا در اين ديدار از حمايت هاي دولت و ملت ايران از كشور و مردم بوسني هرزگوين تقدير كرد و در خصوص ضرورت احترام به خاندان پيامبر اسلام سخن گفت.

در اين مراسم حاضرين به تكرار اذكار و ادعيه در ثناي امام حسين (ع) پرداختند و اشعار زيبايي را به ياد شهداي كربلا قرائت كردند.

لازم به ذكر است در دهه اول ماه محرم و عاشورا و تاسوعاي حسيني برنامه هاي ويژه اي با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين محمود رضا جمشيدي  در حسينيه سفارت كشورمان در سارايوو به مدت ده شب برگزار گرديد.

در اين مراسم ها ايرانيان مقيم به سوگواري و عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران با وفايش پرداختند.

گفتني است در راستاي تكريم شهداي مظلوم كربلا برنامه هاي مشابه ديگري نيز در برخي مساجد و تكاياي بوسني هرزگوين در اين ايام سوگواري برگزار شده است.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها