پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: استقبال از سرمايه‌گذاري تركيه در ايران
شنبه، 16 شهریور 1398 - 16:38     کد خبر: 31596

با تأكيد بر اراده كشور تركيه بر مذاكره، امضا و اجرايي شدن هرچه سريع‌تر فهرست جديد توافق تجارت ترجيحي باور داريم كه در كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور به جمع‌بندي خوبي خواهيم رسيد.

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگاني گفت: از سرمايه گذاري شركت‌هاي ترك در ايران استقبال و از سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ايراني، بخصوص شركت‌هاي دانش‌بنيان، در تركيه حمايت مي‌كنيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) حسين مدرس خياباني قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگاني با حسنو ديلمره، مدير كل قرارداد‌ها و امور اتحاديه گمركي وزارت تجارت تركيه، در راستاي توسعه روابط تجاري دو كشور و رفع موانع موجود ديدار و گفتگو كردند.

در اين ديدار، مدرس خياباني، با تأكيد بر اينكه عليرغم فشار‌هاي آمريكا، تجارت ايران را در سطح مطلوبي نگه‌ داشته‌ايم، اظهار كرد: حضور تركيه در جمع كشور‌هاي صنعتي و همچنين ظرفيت عظيم ايران در زمينه‌هاي مختلف توليد و تجارت مبين آينده روشن ارتباطات تجاري و اقتصادي دو كشور است.

وي در خصوص تفاهم‌نامه تجارت ترجيحي ميان ايران و تركيه افزود: اين تفاهم نامه بايد مقدمه‌اي براي همكاري‌هاي بيشتر آتي در زمينه‌هاي بانك، بيمه، حمل و نقل و توافقات در مورد بازارچه‌هاي مرزي باشد.

قائم‌مقام وزير صنعت در امور بازرگاني با اشاره به اينكه در ارتباط تجاري با تركيه به منافع بلند مدت فكر مي‌كنيم، بيان كرد: از سرمايه گذاري شركت‌هاي ترك در ايران استقبال و از سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ايراني، بخصوص شركت‌هاي دانش‌بنيان، در تركيه حمايت مي‌كنيم.

مدرس خياباني، سازمان توسعه تجارت ايران را مرجع مسائل تجاري كشور عنوان كرد و گفت: توسعه زيرساخت‌هاي تجاري مانند پايانه‌هاي صادراتي بين مرز ايران و تركيه، بازارچه‌هاي مشترك و آزمايشگاه‌هاي فني استاندارد در دستور كار قرار دارد و از تركيه نيز دعوت ميكنيم در اين راستا با ايران همگام باشد.

حميد زادبوم «سرپرست سازمان توسعه تجارت ايران» نيز با تأكيد بر اهميت تجارت ترجيحي ميان ايران و تركيه اظهار داشت: توافق تجارت ترجيحي بايد به گونه‌اي باشد كه سبب ارتقاي سطح تجارت دو كشور را فراهم كند.

حسنو ديلمره «مدير كل قرارداد‌ها و امور اتحاديه گمركي وزارت تجارت تركيه» با تأكيد بر اراده كشور تركيه بر مذاكره، امضا و اجرايي شدن هرچه سريع‌تر فهرست جديد توافق تجارت ترجيحي گفت: باور داريم كه در كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور به جمع‌بندي خوبي خواهيم رسيد و تلاش مي‌كنيم تا هر دو كشور از منابع خود در جهت گسترش روابط جاري بهره ببرند.

وي سرمايه‌گذاري مشترك با ايران را از مسائل مهمي عنوان كرد كه در كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي از سوي طرف ترك مطرح خواهد شد.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها