پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: كي‌يف 33 زنداني روس را آزاد كرد
شنبه، 16 شهریور 1398 - 16:34     کد خبر: 31595

بر اساس اعلام منابع خبري، در پي توافق اخير مسكو و كي‌يف در خصوص تبادل زندانيانشان، يك هواپيما حامل سي‌وسه تن از زندانيان آزاد شده روس از اوكراين عازم روسيه شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه اخيرا در جريان اجلاس موسوم به"مجمع اقتصادي شرق" خبر از اين توافق براي آزاد و مبادله كردن زنداني‌ها و بازداشتي‌ها ميان روسيه و اوكراين داد.

طبق اعلام يك منبع آگاه، در راستاي اجراي اين تواق مربوط به آزادي زنداني‌ها، 33 نفر روس با پروازي از اوكراين عازم روسيه شدند.

اين منبع عنوان كرد: تعداد اين افراد در مجموع 33 نفر بود كه كريل ويشينسكي نيز جزو آنها است.

در همين حال والنتين رايبين، يك وكيل اوكرايني نيز امروز شنبه گفت: مشمولان اين توافق براي آزادي همزمان زنداني‌ها ميان كي‌يف و مسكو، سوار بر پروازي از اوكراين به مقصد روسيه شدند.

به نوشته خبرگزاري اسپوتنيك، رايبين در پستي در صفحه فيسبوكش اين موضوع را اعلام كرده و عكس هواپيمايي با پرچم روسيه را ضميمه آن كرد.

يك پايگاه موسوم به Strana.ua نيز تاييد كرد، هواپيمايي حامل روسهايي كه مسكو و كي‌يف بر سر آزاد شدنشان توافق كرده بودند، از فرودگاه بوريسپل در اوكراين به هوا برخاست.

بر اساس اعلام اين رسانه اوكرايني، اين هواپيما در ساعت 10:06 به وقت محلي به پرواز در آمده است.

روسيه و اوكراين اخيرا مذاكراتي را بر سر آزادي همزمان يك سري اشخاص بازداشت شده و يا محكومان قضايي ما بين دو كشور در اواخر تابستان انجام دادند. ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه در محل اجلاس مجمع اقتصادي شرق از عملي شدن اين مساله در آينده نزديك خبر داده بود.

روز جمعه والنتين رايبين در فيسبوكش اعلام كرد، ولوديمير زلنسكي، رئيس جمهور اوكراين، اقدام به عفو يك سري از زنداني هايي كرده كه اخيرا كي‌يف و مسكو درباره آزاد شدنشان به بحث پرداخته بودند.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها