پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: 'بانو مكبث بالكان' در سن ۷۶ سالگي درگذشت
دوشنبه، 26 فروردین 1398 - 21:22     کد خبر: 30758

او يكي از مورد اعتمادترين و با نفوذترين مشاوران شوهرش پيش از دستگيري آقاي ميلوشويچ در سال ۲۰۰۱ بود. خانم ماركوويچ دو سال بعد به روسيه گريخت.

ميرا ماركوويچ، بيوه اسلوبودان ميلوشويچ رئيس جمهور سابق يوگسلاوي، در سن ۷۶ سالگي در روسيه درگذشته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از بي بي سي، ميلوتين مركونيچ از دوستان نزديك خانوادگي ميلوشويچ اين موضوع را تاييد كرد.

خانم ماركوويچ كه به "بانو مكبث بالكان" شهرت داشت يك چهره مهم سياسي در جريان فروپاشي يوگوسلاوي در دهه ۱۹۹۰ بود.

او يكي از مورد اعتمادترين و با نفوذترين مشاوران شوهرش پيش از دستگيري آقاي ميلوشويچ در سال ۲۰۰۱ بود. خانم ماركوويچ دو سال بعد به روسيه گريخت.

آقاي ميلوشويچ در سال ۲۰۰۶ درگذشت زماني كه در هلند از سوي دادگاه جنايات جنگي سازمان ملل تحت محاكمه بود. او به خاطر داشتن نقشي كليدي در جنگ هاي دهه ۹۰ كه بالكان را از هم گسيخت به نسل كشي و ساير جنايات جنگي متهم بود.

اين دو براي چهار دهه با هم زندگي كردند و تا زمان استرداد آقاي ميلوشويچ جدايي ناپذير بودند.

خانم ماركوويچ علاوه بر داشتن نفوذ سياسي به خاطر نزديكي به رهبر يوگسلاوي، همچنين داراي يك حزب سياسي به نام "چپ متحد يوگسلاوي" (جي يو ال) بود كه نئوكمونيستي به حساب مي آمد.

او پيش از ملاقات با آقاي ميلوشويچ كودكي سختي را گذرانده بود. مادرش به عنوان يك چريك در سال ۱۹۴۲ توسط نازي ها دستگير و بعد از آزادي اعدام شد.

ظاهرا او تحت شكنجه اسراري را فاش كرد و براساس يك روايت پس از آزادي به دستور پدرش - پدربزرگ خانم ماركوويچ - به جرم خيانت اعدام شد.

خانم ماركوويچ در سال ۲۰۰۳ به صربستان گريخت و آنجا به سوءاستفاده از قدرت، قاچاق سيگار و ترور سياسي متهم شد. او از آنجا به روسيه رفت.

او و اسلوبودان ميلوشويچ در نوجواني عاشق هم شدند و در سال ۱۹۶۵ ازدواج كردند.

كساني كه آن دو را مي شناختند مي گويند كه آنچه آنها را به هم پيوند مي داد سرگذشتي آميخته به تراژدي بود. پدر و مادر آقاي ميلوشويچ هر دو خودكشي كرده بودند.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها