پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تقويت همكاري‌هاي فرهنگي ايران و صربستان
چهارشنبه، 3 دی 1399 - 05:54 کد خبر:34432
مايا گويكوويچ با اشاره به وجود زمينه تقويت روابط فرهنگي بين بلگراد و تهران، تاكيد كرد: بستر و فضاي مناسبي براي ارائه برنامه ها و مراودات فرهنگي بين صربستان و ايران وجود دارد.


وزير فرهنگ و اطلاع رساني صربستان و سفير تهران در بلگراد در ديداري با تاكيد بر پيشبرد و بالا بردن سطح همكاري‌ در زمينه هاي مختلف بين دوكشور ، همكاري هاي فرهنگي را پايه و اساس ديگر همكاري ها دانستند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، «مايا گويكوويچ» روز سه شنبه در ملاقات با «رشيد حسن پور» با اشاره به وجود زمينه تقويت روابط فرهنگي بين بلگراد و تهران، تاكيد كرد: بستر و فضاي مناسبي براي ارائه برنامه ها و مراودات فرهنگي بين صربستان و ايران وجود دارد.

وزير فرهنگ و اطلاع رساني صربستان در ادامه اظهارات خود به امكان همكاري بيشتر در زمينه سينما ، نشر كتاب اشاره و خاطرنشان كرد كه ابتكار برگزاري روزهاي فيلم ايران و صربستان در تهران و بلگراد به دليل بحران كرونا اجرايي نشده، بايد در سال آينده احيا شود.

وي همچنين ضمن تحسين از ترجمه آثار نويسندگان صربستان به زبان فارسي كه بر توسعه همكاري‌هاي انتشاراتي تاثير فراوان دارد، گفت كه ايران از فرهنگ و هنر غني و ريشه دار و الهام بخش برخوردار است.

وزير فرهنگ و اطلاع رساني صربستان با تاكيد بر معتقد بودن به توسعه و تعميق همكاري ها در ابعاد مختلف بين بلگراد و تهران گفت: زماني كه رئيس مجلس بودم دو بار به ايران سفر كردم. مايلم در مسئوليت جديد نيز از ايران ديدار كنم. سفر رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي به صربستان در سال گذشته تحول بزرگي در بستر ارتقاي مناسبات دو كشور بوده است.

وي همچنين تاكيد كرد كه صربستان از توسعه همكاري هاي فرهنگي و هنري در كليه حوزه ها با جمهوري اسلامي ايران استقبال و حمايت مي كند.

سفير جمهوري اسلامي ايران در صربستان نيز در اين ملاقات ابراز اطمينان كرد كه همكاري در عرصه فرهنگ طي دوره وزارت خانم گويكوويچ توسعه خواهد يافت، بويژه با توجه به تلاش‌هايي كه شخص ايشان در زمينه توسعه روابط صربستان و ايران در سطح پارلماني در مقام رئيس مجلس طي دوره گذشته انجام داده است.

حسن پور با بيان اين‌كه فرهنگ و هنر در رهگذر توسعه روابط و تعاملات همه جانبه ملت ها از جايگاه كليدي برخوردار است و مي تواند مقوم و پشتوانه ديگر همكاري ها باشد، اظهار كرد: براي توسعه و ارتقاي همكاري هاي فرهنگي و هنري با صربستان كه مبتني بر مشتركات و درك و تفاهم متقابل است اهميت زيادي قائل هستيم. حضور و فعاليت سي ساله رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در صربستان نيز مويد اين مهم است.

سفير كشورمان نقش خانم گويكوويچ در زماني كه رئيس مجلس بودند را در توسعه همكاري هاي پارلماني بسيار تعيين كننده بر شمرد و گفت: اين نقش آفريني برجسته مي تواند در مسئوليت جديد در عرصه همكاري ها و تعاملات فرهنگي و هنري ادامه پيدا كند.

در اين نشست همچنين تاكيد شد، نصب محسمه«نيكولا تسلا » دانشمند و مخترع صربستاني در تهران و همچنين نصب مجسمه «عمر خيام نيشابوري» در يكي از ميادين بزرگ بلگراد براي تقويت روابط فرهنگي و همچنين افتتاح بخش صربستان در كتابخانه ملي ايران كه از قبل براي اين منظور ۳۰۰ جلد كتاب براي آشنايي بيشتر خوانندگان ايراني با آداب و رسوم و تاريخ صربستان ارسال شده، از اهميت زيادي برخوردار است.

طرفين در عين حال تاكيد كردند كه امكان زيادي براي تقويت همكاري بين نهادهاي فرهنگي دو كشور شامل  همكاري مركز فيلم صربستان و بنياد فيلم فارابي تهران، آرشيو يوگسلاوي و مركز آموزش و تحقيقات بين‌المللي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و نيزكتابخانه هاي ملي دو كشور وجود دارد.