پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مجارستان: امنيت اروپا در دستان تركيه است
چهارشنبه، 19 آذر 1399 - 17:24 کد خبر:34350

وزير خارجه تركيه در نشست خبري مشترك با همتاي مجارستاني، ضمن بيان اينكه مشكلات با اتحاديه اروپا را مي‌توان از طريق گفت‌وگو حل كرد، از اين نهاد خواست «ميانجي صادقي» در مذاكرات آنكارا و آتن باشد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزير امور خارجه تركيه امروز (سه‌شنبه) از اروپا خواست نقش صادقانه‌تري در ميانجي‌گري براي حل اختلافات آنكارا با يونان ايفا كند.

به نوشته خبرگزاري «آناتولي» چاووش‌اوغلو طي نشست خبري با «پيتر سيارتو» وزير خارجه مجارستان، توضيح داد: «مشكلات با اتحاديه اروپا را مي‌توان از طريق گفت‌وگو و ديپلماسي حل كرد».

وي در واكنش به احتمال تحريم شدن تركيه توسط اتحاديه اروپا، به دليل فعاليت‌هاي دريايي در شرق مديترانه، اظهار داشت: «ما خواستار بهبود روابط خود با اتحاديه اروپا هستيم، اما متاسفانه آنها به رفتار و استانداردهاي دوگانه ادامه مي‌دهند».

بر اين اساس وزير خارجه تركيه، ادامه داد: «علي‌رغم تمام فرصت‌هاي فراهم شده توسط تركيه براي مذاكره، يونان همچنان پاي [گفت‌وگو] با ما نمي‌نشيند. از اتحاديه اروپا انتظار داريم نقش ميانجي صادق را در بحران شرق مديترانه ايفا كند».

به نوشته آناتولي، وزير خارجه مجارستان نيز با بيان اينكه اگر تركيه نبود، سيل مهاجران و پناهندگان اروپا را درمي‌نورديد، گفت: «آنها (اتحاديه اروپا) چه خوششان بيايد چه نيايد، امنيت اروپا به طرز چشمگيري در دستان تركيه است».

روز گذشته نيز «رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهور تركيه در واكنش به بررسي زمينه‌هاي تحريم اين كشور در جلسه امروز اتحاديه اروپا، گفته بود آنكارا نه تنها تسليم باج‌گيري‌ها نمي‌شود بلكه مقابل توسعه‌طلبي امپرياليستي در شرق مديترانه مي‌ايستد. (جزئيات بيشتر)

پيش از آن، يك مقام اروپايي به رويترز گفته بود وزراي خارجه كشورهاي عضو اتحاديه اروپا در جلسه امروز خود زمينه‌هاي مناسب براي اعمال تحريم‌ها عليه تركيه را بررسي خواهند كرد اما تصميم‌گيري در اين زمينه را به جلسه روز سه‌شنبه سران اين اتحاديه واگذار مي‌كنند.

طي هفته‌هاي گذشته، تنش‌ها در شرق درياي مديترانه بر سر اقدامات تركيه در قبال آغاز حفاري‌ها و فعاليت‌هاي اكتشافي در اين منطقه آغاز شد.

يونان و قبرس با همراهي برخي كشورهاي اروپايي مي‌گويند كه اقدامات تركيه غيرقانوني و تنش‌آميز است و به آنكارا درباره تبعات اين اقداماتش هشدار داده‌اند. تركيه اما اعلام كرده كه اين كشور تنها در حال تامين حقوق خود در اين دريا و درياهاي سياه و اژه است.