پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : به اشغال كريمه پايان دهيد
چهارشنبه، 19 آذر 1399 - 17:07 کد خبر:34347
گروه گزارش و تحليل


مجمع عمومي سازمان ملل متحد با تصويب قطع‌نامه‌اي از روسيه خواست كه همه نيروهاي نظامي خود را هرچه زودتر از شبه‌جزيره كريمه خارج كند و به «اشغال موقت سرزمين متعلق به اوكراين هر‌چه سريع‌تر خاتمه دهد».

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از دويچه‌وله، اين قطع‌نامه با ۶۳ رأي مثبت در مقابل ۱۷ ر‌أي منفي و ۶۲ رأي ممتنع به تصويب رسيد. روسيه در سال ۲۰۱۴ نيروهاي نظامي خود را به كريمه اعزام كرد. اين نيروها در جريان جنگ شش‌ساله شرق اوكراين از شورشيان جدايي‌طلب حمايت كردند. در اين جنگ ۱۴ هزار نفر جان خود را از دست دادند. از اواخر جولاي سال گذشته تا‌كنون آتش‌بس در اين منطقه برقرار شده است. در قطع‌نامه مجمع عمومي سازمان ملل اشغال كريمه و بندر سباستوپول از سوي نيروهاي روس محكوم و تأكيد شده كه «تصرف كريمه با زور، اقدامي غيرقانوني و نقض قوانين بين‌المللي است».

مجمع عمومي از همه كشورهاي عضو سازمان ملل و نهادهاي بين‌‌المللي درخواست كرده كه در همكاري با سازمان ملل از تلاش‌ها براي پايان‌دادن «هر‌چه سريع‌تر» اشغال كريمه از سوي روسيه حمايت كنند. در اين قطع‌نامه درباره «نظامي‌شدن تدريجي» كريمه از طرف روسيه ابراز نگراني شده است. همچنين روسيه متهم شده كه سيستم‌هاي تسليحاتي پيشرفته خود، از‌جمله هواپيماهايي با قابليت حمل بمب هسته‌اي، موشك‌ها، تسليحات، مهمات و پرسنل نظامي خود را به خاك اوكراين انتقال داده است. اين قطع‌نامه از مسكو خواسته تا هر‌چه سريع‌تر به روند انتقال سلاح به شبه‌جزيره كريمه خاتمه دهد.

كشورهاي غربي نظير آلمان، بريتانيا، فرانسه، آمريكا، استراليا و تركيه اين قطع‌نامه را امضا كرده و در مقابل كشورهاي نزديك به روسيه نظير چين، كوبا، ونزوئلا، ايران و سوريه به آن رأي منفي دادند. هر‌چند اين قطع‌نامه الزام‌آور نيست؛ اما داراي اهميت سياسي است. خبرگزاري فرانسه گزارش داده كه به هنگام رأي‌گيري بر سر اين قطع‌نامه ميان روسيه و كشورهاي غربي جدل و تنش بالا گرفته است. سال گذشته نيز قطع‌نامه‌اي مشابه، با همين مقدار آراي منفي و مثبت، عليه اقدامات روسيه در كريمه به تصويب مجمع عمومي سازمان ملل متحد رسيد.