پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : افزايش ۶۰ درصدي روابط تجاري ايران و بلغارستان
سه شنبه، 11 آذر 1399 - 08:20 کد خبر:34300
كميته پيگيري نوزدهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي، بازرگاني، علمي، فني و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بلغارستان با هدف بررسي مفاد سند اجلاس نوزدهم و پيگيري تفاهمات وزراي جمهوري اسلامي ايران و بلغارستان تشكيل جلسه داد.


بشيرگنبدي، مديركل دفتر توسعه امور بين‌الملل وزارت راه و شهرسازي، با اعلام اينكه نتايج نشست كميته هاي پيگيري نوزدهمين اجلاس همكاري‌هاي اقتصادي در قالب سند مجزا به تفاهم ايران و بلغارستان مي‌رسد از افزايش ۶۰ درصدي روابط تجاري دو كشور در هشت ماه گذشته خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از وزارت راه و شهرسازي، كميته پيگيري نوزدهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي، بازرگاني، علمي، فني و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بلغارستان با هدف بررسي مفاد سند اجلاس نوزدهم و پيگيري تفاهمات وزراي جمهوري اسلامي ايران و بلغارستان تشكيل جلسه داد.

اين جلسه با هدف اجرايي‌سازي بندهاي اجلاس نوزدهم در حوزه‌هاي حمل‌ونقل، ترانزيت، ارتباطات، بانكي، همكاري‌هاي بين سازماني، صنعتي، هوايي، ريلي، مناطق آزاد، سرمايه گذاري، فناوري و ارتباطات، نفت و... برگزار شده است كه تا چهارشنبه ۱۲ آذر ادامه خواهد يافت.  

تيمور بشيرگنبدي مدير دفتر توسعه امور بين‌الملل، با اعلام اينكه امروز ۱۰ آذرماه كميته پيگيري نوزدهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بلغارستان برگزار شد، در خصوص جزئيات اين نشست و دستاوردهاي آن توضيحاتي را ارايه كرد.

مديركل دفتر توسعه امور بين‌الملل وزارت راه و شهرسازي با اشاره به اينكه نوزدهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي بين جمهوري اسلامي ايران يكي از منظم‌ترين كميسيون‌هاي مشترك ايران با كشورهاي اروپايي است، يادآور شد:  نوزدهمين اجلاس در آوريل ۲۰۱۹ در صوفيا برگزار شد كه همواره يكسال بعد كميته پيگيري آن تشكيل مي شود اما امسال با توجه به شيوع كرونا شش ماه از گذشت زمان مقرر كميته پيگيري تشكيل جلسه داد كه تا روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه به طول مي‌انجامد.

اين مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازي توضيح داد: مهندس اسلامي وزير راه و شهرسازي در كميسيون مشترك با طرف بلغارستاني هشت تفاهم‌نامه مجزا و سند اجلاس را امضا كردند. تفاهم‌نامه‌هاي امضا شده تفاهمات گسترده‌اي در حوزه‌هاي صنعتي، تجاري، صنايع كوچك، حوزه گردشگري، حوزه كار و امور اجتماعي، حوزه سرمايه‌گذاري، همكاري‌هاي بانكي،   همكاري‌هاي حمل‌ونقل هوايي، ريلي، دريايي و بندري بود كه لازم بود كميته پيگيري بار ديگر همكاري هاي دو كشور ايران و بلغارستان را تنظيم و ترسيم كند.

بشيرگنبدي افزود: اگرچه هم‌اكنون شاهد شيوع كرونا هستيم اما با توجه به اينكه روابط تجاري ايران با بلغارستان از يكسري پارامترهاي پايه اي نشات مي‌گيرد،  توسعه همكاري‌هاي تجاري ايران با بلغارستان در هشت ماه گذشته به ميزان ۵۰ تا ۶۰ درصد افزايش يافت كه اين خود آمار قابل توجهي است و نشان مي‌دهد كه در روابط تجاري دو كشور، يكسري تعاملات پايه‌اي وجود دارد.

وي تصريح كرد: وزارت راه و شهرسازي به عنوان بخشي از دولت وظيفه ايجاد هماهنگي و تسهيل در روابط تجاري بين دو كشور را برعهده گرفته است و انتظار است كه اين روان‌سازي و تسهيل روابط در حوزه‌هاي حمل و نقل، تجارت، ‌ صنعت، گمرك، گردشگري، كار و امور اجتماعي، IT، تمامي حوزه هاي بخش خصوصي و اتاق بازرگاني، به وجود بيايد.

بشيرگبندي گفت: كميته بانكي، كميته انرژي در حوزه نفت و گاز، حوزه همكاري‌هاي تجاري و اتاق‌هاي بازرگاني، حوزه گردشگري و IT، امروز ۱۰ آذر، تشكيل جلسه دادند و به بحث و تبادل‌نظر در خصوص همكاري‌هاي آتي پرداختند. فردا ۱۱ آذر نيز كميته‌هاي حمل‌ونقل هوايي، حمل‌ونقل ريلي ايران و بلغارستان برگزار  خواهد شد.

مديركل توسعه امور بين‌الملل همچنين از تشكيل جلسه جمع‌بندي نشست در روز چهارشنبه ۱۲ آذر، خبر داد. به گفته وي، بعد از جلسه جمع بندي، نتايج اين نشست ها در قالب سند مجزايي به تفاهم خواهد رسيد.

وي تصريح كرد: بلغارستان يكي از شركاي تجاري و همكار روان جمهوري اسلامي ايران حتي در دوران تحريم است. جمهوري اسلامي ايران در دهه‌هاي گذشته حجم روابط تجاري تا ۵۰۰ ميليون دلار را با بلغارستان تجربه كرد. اگرچه اخيرا شركاي ديگر تجاري جاي بلغارستان را گرفتند اما اين به معناي كم شدن روابط تجاري با بلغارستان نبود. بلكه بلغارستان در مقعطي به منظور عضويت در اتحاديه اروپا، همكاري تجاري اش با ايران تحت تاثير قرار گرفت.

بشير گنبدي گفت: بلغارستان يكي از اعضاي اتحاديه اروپا در شرق اروپاست كه با جمهوري اسلامي ايران همكاري مناسبي دارد و در حوزه هاي حمل و نقل و كريدورهاي حمل و نقل، منافع مشترك بين دو كشور وجود دارد.

وي تاكيد كرد: ايران همواره در صدد است به منظور ايجاد شرايط برد- برد همكاري خود را با بلغارستان افزايش دهد.