پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : واكنش مقامات مجارستان به سخنان جورج كلوني
چهارشنبه، 5 آذر 1399 - 11:28 کد خبر:34261
ويكتور اوربان، نخست وزير مهاجرستيز و اسلام هراس مجارستان يكي از رهبران راستگرايان افراطي قاره اروپاست. او ده سال است كه عالي ترين مقام اجرايي در مجارستان را در اختيار دارد و تا حد ممكن سعي كرده است ايدئولوژي «راست و ملي گرايانه اش» را اجرا كند.


دولت مجارستان با انتقاد از جورج كلوني، اظهارات وي درباره ويكتور اوربان را احمقانه خواند. سخنگوي وزارت خارجه مجارستان، تاماس منچرز در صفحه فيس بوك خود نوشت: «جورج كلوني بازيگر خوب و شايسته احترام است، اما نبايد انتظار سخناني سياسي از او داشت.»

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، خشم مقامات مجارستاني بخاطر بخشي از سخنان جورج كلوني در مصاحبه با مجله «جي كيو» است. وي در بخشي از مصاحبه درباره آخرين فيلمش «آسمان نيمه شب» كه در آن او نقش يك دانشمند را در دنياي پساآخرالزماني بازي مي كند، گفت كه «حتي پيش از شيوع ويروس كرونا جهان دستخوش ترويج و گسترش خشم و نفرت و دوگانگي شده بود.» خشم و نفرتي كه براي حس و تجربه بيشتر آن بايد به «مجارستان اوربان و يا برزيل بولسونارو» برويد. بدين ترتيب، بازيگر محبوب آمريكايي ويكتور اوربان و سياست هايش را عامل ترويج خشم و نفرت در مجارستان دانست.

اورس فاركاس، سخنگوي دولت هم در پاسخ به سوال تلويزيون دولتي مجارستان، درباره اظهارات كلوني گفت كه اين «بازيگر هاليوود عامل و پيام آور، سياست هاي مهاجرتي و جامعه بازِ جورج سوروس است.» سوروس، پدر انقلاب هاي مخملي، ميلياردر آمريكايي مجارتبار است كه در ده سال گذشته در مجارستان به دشمن شماره يك دولت ويكتور اوربان تبديل شده است.

جورج كلوني از طريق وابستگان خبري خود به اظهارات مقام مجار واكنش نشان داد و در وبسايت تلكس كشور مجارستان آنرا منتشركرد. جورج كلوني مي گويد: «دستگاه تبليغاتي و پروپاگانداي اوربان بدون توقف دروغ مي گويد.»

اين هنرپيشه آمريكايي تاكيد كرد كه تنها يك بار جورج سوروس ديداركرده است. آقاي كلوني همچنين مي گويد «شرمنده خواهد شد اگر روزي درباره اقتدارگراياني چون ويكتور اوربان واكنش نشان ندهد.»

در پايان واكنش هاي جورج كلوني در وبسايت تلكست مي خوانيم: «در اوايل سال ۲۰۰۰ در مجارستان بودم و در پياده روي كنار دانوب قدم مي زدم. در آن زمان مجارستان نمونه درخشان يك دموكراسي موفق بود. منتظر روزي هستم كه مجارستان دوباره شبيه به آنروزها شود.»

ويكتور اوربان، نخست وزير مهاجرستيز و اسلام هراس مجارستان يكي از رهبران راستگرايان افراطي قاره اروپاست. او ده سال است كه عالي ترين مقام اجرايي در مجارستان را در اختيار دارد و تا حد ممكن سعي كرده است ايدئولوژي «راست و ملي گرايانه اش» را اجرا كند.

سياست هاي ضددموكراتيك و در برخي مواقع نژادپرستانه دولت مجارستان به عنوان عضوي از اتحاديه اروپا، بارها مورد انتقاد ديگر كشورهاي عضو و نهادهاي حقوق بشري قرارگرفته است. در حال حاضر دولت مجارستان به همراه لهستان و اسلووني، در مخالفت با مشروط كردن بودجه اتحاديه اروپا به حاكميت قانون، بودجه بلندمدت و بسته حمايتي بهبود كوويد۱۹ را نيز وتو كرده است.