پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اتاق فلسفه اسلامي در دانشگاه بلاروس
شنبه، 1 آذر 1399 - 10:52 کد خبر:34237

سفيرايران در بلاروس، به مناسبت روز جهاني فلسفه با حضور در دانشكده فلسفه و علوم اجتماعي دانشگاه دولتي اين كشور با واديم گيگين، رئيس اين دانشكده،  ديدار و در خصوص راهكارهاي توسعه همكاري هاي علمي و آموزشي بين دو كشور در رشته فلسفه تبادل نظر كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، در اين ديدار توافق شد با همكاري دانشگاه‌هاي ايراني، " اتاق فلسفه اسلامي " در دانشكده فلسفه و علوم اجتماعي دانشگاه دولتي بلاروس، تاسيس شود.
 
 طرفين، هم چنين در خصوص تبادل استاد و دانشجو، مبادله كتاب و متون درسي، برگزاري دوره هاي آموزشي مشترك، برگزاري نشست هاي علمي و انجام پروژه هاي تحقيقاتي بين دانشگاه‌هاي ايراني و دانشگاه دولتي بلاروس در حوزه فلسفه اسلامي رايزني كردند.

سعيد ياري همچنين در نشستي با اساتيد دانشكده فلسفه و علوم اجتماعي در خصوص مكاتب مختلف فلسفه اسلامي و نقش دانشمندان و دانشوران ايراني در رشد و بالندگي فلسفه اسلامي به سخنراني پرداخت.

 سفير كشورمان از دانشكده فلسفه و علوم اجتماعي و كتابخانه مركزي آن  بازديد و  بيش از ۷۰ جلد از آثار انديشمندان ايراني در حوزه فلسفه و علوم اجتماعي به زبان هاي روسي و انگليسي به اين كتابخانه‌ اهدا كرد. در ميان آثار اهدا شده كتابهايي در ارتباط با سياست و حكومت در اسلام و مكاتب مختلف فلسفه اسلامي ( فلسفه مشاء ، فلسفه اشراق و حكمت متعاليه ) از حضرت امام خميني(ره)، علامه محمد حسين طباطبايي، استاد شهيد مرتضي مطهري، دكتر حسين نصر وجود داشت.