پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مجارستان در مبارزه با فساد چه كرده است؟
چهارشنبه، 28 آبان 1399 - 08:25 کد خبر:34222

سازمان‌هاي وابسته به شوراي اروپا در گزارشي هشدار دادند اقداماتي كه مجارستان در مبارزه با فساد مالي انجام مي دهد رضايت بخش نيست

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه؛ سازمان‌هاي وابسته به شوراي اروپا در گزارشي بسيار منتقدانه كه روز سه شنبه منتشر شد هشدار دادند اقداماتي كه مقامات مجارستاني براي مبارزه با فساد مالي اعضاي پارلمان، قضات و دادستان‌ها انجام مي دهد «در مجموع رضايت بخش نيست». اقدامات مجارستان در مبارزه با فساد رضايت بخش نيست.

در اين گزارش، «گروه كشور‌هاي ضد فساد مالي (Greco)» آمده است مجارستان در مقايسه با سال گذشته اصلا پيشرفت نكرده است و تنها پنج توصيه از ۱۸ توصيه‌اي كه اين گروه در سال ۲۰۱۵ ميلادي تدوين كرده بود، به شكلي رضايت بخش اجرا شده است.

گركو تأكيد كرد «براي بهبود چارچوب كنوني پارلمان مجارستان در زمينه انسجام، همچنان تدابير ملموس تري نياز است».

اين منبع، بوداپست را به وضع قوانيني براي تعامل بين نمايندگان پارلمان با لابي ها، تعهدي براي اعلام تعارض منافع خود، اتخاذ يك نمونه استاندارد براي اظهار دارايي آن‌ها و كاهش دامنه مصونيت پارلماني فراخواند.

گركو درباره قضات گفت «شوراي اروپا هيچ پيشرفتي را در مقايسه با سال گذشته، ثبت نكرده است».

به همين ترتيب، درباره آنچه «مصونيت گسترده‌اي است كه دادستان‌ها از آن بهره مند مي‌شوند» هيچ پيشرفتي حاصل نشده است.

گركو از رئيس هيئت مجارستان خواست تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱، گزارشي از اعمال تدابير پيشنهادي اين نهاد تحويل دهد.

گركو از ارگان‌هاي وابسته به شوراي اروپاست كه از طريق يك سامانه ارزيابي و فشار، بر رعايت معيار‌هاي مبارزه با فساد مالي در كشور‌هاي عضو نظارت دارد. ۴۷ كشور عضو شوراي اروپا و همچنين بلاروس و آمريكا، عضو گركو هستند.

ادعا‌هاي مرتبط با فساد مالي در مجارستان به ويژه سبب شده است تا آمريكا در سال‌هاي اخير از ورود برخي كارمندان دولت مجارستان به خاكش ممانعت كند.