پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفر اردوغان به قبرس شمالي
دوشنبه، 26 آبان 1399 - 07:35 کد خبر:34208
گروه گزارش و تحليل


«نيكوس آناستاسيادس»، رئيس‌جمهور قبرس سفر «رجب اردوغان» همتاي ترك خود به شهر «ورشا»، واقع در شمال اين كشور را اقدامي تحريك‌آميز خوانده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از دويچه‌وله، موجوديت جمهوري قبرس شمالي فقط از سوي كشور تركيه به رسميت شناخته شده است. اكنون، رجب طيب اردوغان براي ديدار و گفت‌وگو با رئيس‌جمهوري جديد قبرس شمالي، «ارسين تاتار» راهي ورشا در شمال قبرس شده است.

اين شهر ساحلي براي چندين دهه در محاصره نظامي ارتش تركيه بوده است. سفر اردوغان تنها چند هفته پس از برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در قبرس شمالي به‌عنوان «اقدامي تحريك‌آميز» تلقي شده است.

بر اساس حقوق بين‌الملل، شمال قبرس بخشي از خاك كشور قبرس محسوب مي‌شود و قبرس در تماميت خود به عضويت اتحاديه اروپا در‌آمده است. سفر اردوغان به قبرس شمالي عملا بر دامنه تنش بين تركيه و كشورهاي عضو اتحاديه اروپا خواهد افزود.

تلاش‌هاي تركيه در زمينه كشف و بهره‌برداري از منابع گاز طبيعي در درياي مديترانه باعث تيرگي بيشتر مناسبات تركيه با دو كشور قبرس و يونان شده بود. تلاش تركيه براي كشف منابع گاز طبيعي در درياي مديترانه اعتراض كشورهاي عضو اتحاديه اروپا را برانگيخته است. اتحاديه اروپا اين منطقه از درياي مديترانه را متعلق به يونان و قبرس مي‌داند.

سفر اردوغان در چنين شرايطي مي‌تواند بر دامنه تنش حاكم بر اين منطقه بيفزايد.