پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : استقبال از رشته ايرانشناسي دانشگاه صوفيا
یکشنبه، 25 آبان 1399 - 06:15 کد خبر:34197
رايزني فرهنگي سفارت ايران در بلغارستان متولي دوره‌هاي آزاد زبان فارسي است، اما در بخش ايرانشناسي دانشگاه صوفيا زبان فارسي طبيعتاً به‌عنوان درس تخصصي رشته ايرانشناسي براي دانشجويان ارائه مي‌شود.


آزادي مي‌گويد: در حال حاضر ۷ دانشجو در سال اول، ۳ دانشجو در سال دوم، ۸ دانشجو در سال سوم و ۳ دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد در بخش ايرانشناسي دانشگاه صوفياي بلغارستان مشغول به تحصيل هستند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، حميدرضا آزادي رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان و نماينده بنياد سعدي در امر آموزش و گسترش زبان فارسي چندي پيش با ايوو پانف رئيس مركز مطالعات و زبان‌هاي شرقي دانشگاه صوفيا ديدار كرد و درباره چگونگي گسترش زبان فارسي در بلغارستان با او به گفت‌وگو نشست.

آزادي درباره محورهاي مورد نظر در اين مباحث گفت: بخش ايرانشناسي دانشگاه صوفيا كه زير نظر مركز مطالعات و زبان‌هاي شرقي است، همواره مورد حمايت اين رايزني فرهنگي بوده و ديدار ما با پرفسور پانف به مناسبت آغاز سال تحصيلي در همين راستا بود. آقاي پانف ۲۵ سال رئيس بخش ايرانشناسي بود و در سال جاري با يك رتبه ارتقا به رياست مركز مطالعات و زبان‌هاي خارجي دانشگاه صوفيا منصوب شد و جاي خود را به خانم دكتر سيرما كاستادينوا كه از اساتيد خوشنام و با تجربه ايرانشناسي هستند دادند.

آزادي ادامه داد: رايزني فرهنگي سفارت ايران در بلغارستان متولي دوره‌هاي آزاد زبان فارسي است، اما در بخش ايرانشناسي دانشگاه صوفيا زبان فارسي طبيعتاً به‌عنوان درس تخصصي رشته ايرانشناسي براي دانشجويان ارائه مي‌شود.نماينده بنياد سعدي در بلغارستان همچنين درباره ديگر فعاليت‌هاي اين رايزني اضافه كرد: ما در بخش ايرانشناسي، اتاق ايران و ابن سينا داريم كه در سال‌هاي گذشته به كمك رايزني فرهنگي مجهز به كتابخانه صنايع دستي، وسايل صوتي و تصويري و ديگر ملزومات شده است و به عنوان محلي كه ياد و خاطره ايران را زنده مي‌كند، براي گردهمايي، گفت‌وگوي اساتيد و دانشجويان ايرانشناسي استفاده مي‌شود.

وي افزود: از ديگر اقدامات، تأمين كلاس‌هاي ايرانشناسي و اهداي تجهيزات لابراتوار زبان فارسي از سوي سفارت كشورمان در آبان ماه ۹۷ با حضور دكتر سلطاني فر بود؛ علاوه بر اين، برگزاري شب‌هاي شعر، مراسم نوروز، شب يلدا و حمايت از كلاس‌هاي هنري به جذب دانشجويان در اين رشته كمك كرده است.

آزادي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با بيان اينكه امسال ۷ دانشجو در مقطع كارشناسي و ۳ دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد در رشته ايرانشناسي جذب شده‌اند، اشاره كرد: در حال حاضر ۷ دانشجو در سال اول، ۳ دانشجو در سال دوم، ۸ دانشجو در سال سوم و ۳ دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد در بخش ايرانشناسي مشغول به تحصيل هستند.

وي با اشاره به آنچه در ديدار با ايوو پانف روي آن تأكيد شده گفت: از ديگر محورهاي اين گفت‌وگو مي‌توان به انجمن دوستداران زبان و فرهنگ فارسي در بلغارستان اشاره كرد. تأسيس اين انجمن به سال ۲۰۰۸ بر مي‌گردد و دليل تأسيس آن علاقه روزافزون عموم و روشنفكران به تاريخ، فرهنگ، زبان ايران باستان و ايران مدرن بود.

وي در پايان گفت: برخي از اعضاي هيأت مديره اين انجمن به دليل سن بالا امكان ادامه فعاليت ندارند و تصميم گرفته شد كه عضويت آنها در هيأت مديره به صورت افتخاري در آيد و با تشكيل مجمع عمومي هيأت مديره جديد انتخاب شود، اما به دليل شيوع ويروس كرونا اين كار به تعويق افتاد.