پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : خشونت عليه مهاجران در مرز كرواسي و بوسني
جمعه، 23 آبان 1399 - 18:30 کد خبر:34188
گزارش‌هايي از خشونت در مرزهاي كشورهاي بالكان عليه پناهجويان از جمله در مجارستان، روماني و يونان وجود دارد. مهاجراني كه مسير بالكان را براي مهاجرت و درخواست پناهندگي در اتحاديه اروپا انتخاب مي‌كنند بايد از كشورهايي مانند كرواسي، بوسني و هرزگوين و صربستان عبور كنند.


اتحاديه اروپا همزمان با مطرح شدن ادعاهاي مربوط به سوءاستفاده و خشونت عليه مهاجران در مرز كرواسي با بوسني و هرزگوين از كرواسي خواست در اين زمينه همكاري كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، اين در حالي است كه يك نماينده پارلمان اتحاديه اروپا، اين اتحاديه را متهم كرد با وجود آگاهي از اتهام‌هاي مربوط به سوءاستفاده و خشونت، براي امنيت مرزي همچنان به كرواسي بودجه مي‌دهد. بازرس ويژه اتحاديه اروپا اعلام كرده است كه اين ادعاها را بررسي خواهد كرد.

يلوا يوهانسون، كميسر امور داخلي اتحاديه اروپا در نامه رسمي به داور بوژينوويچ، وزير كشور كرواسي گفت: «من درباره وضعيت مرزهاي كرواسي و بوسني و هرزگوين و شرايط ساز و كار نظارت مستقل اين نامه را براي شما ارسال مي‌كنم.»

 در اين نامه همچنين آمده‌ است: «نهادهاي جامعه مدني به نظارت و ارائه گزارش‌هايي درباره باز پس زدن و خشونت جدي عليه مهاجراني كه در مرز بازداشت مي‌شود ادامه مي‌دهند كه بسيار نگران‌كننده است.»

كميسر امور داخلي اتحاديه اروپا در اين نامه تاكيد كرده كه مي‌داند وزير كشور كرواسي در حال انجام اقدام‌هاي مربوطه براي حصول اطمينان كامل از رعايت حقوق اساسي مهاجران و پناهجويان است.

دفتر بازرسي اتحاديه اروپا اعلام كرد كه تحقيقات پس از گزارش سازمان عفو بين‌المللي درباره ضرب و جرح، تازيانه و آزار جنسي مهاجراني كه در تلاش براي عبور از مرز كرواسي بودند آغاز شده است.

سازمان عفو بين‌المللي طي شكايتي اعلام كرد كه تلفن‌هاي همراه مهاجران تخريب و وسايل شخصي آن‌ها دزديده شده و افراد مجبور به راه رفتن در ميان برف يا بسترهاي رودخانه‌هاي يخ زده شده‌اند.

گزارش‌هاي مشابهي از خشونت در مرزهاي كشورهاي بالكان عليه پناهجويان از جمله در مجارستان، روماني و يونان گزارش شده است. مهاجراني كه مسير بالكان را براي مهاجرت و درخواست پناهندگي در اتحاديه اروپا انتخاب مي‌كنند بايد از كشورهايي مانند كرواسي، بوسني و هرزگوين و صربستان عبور كنند.

از سوي ديگر بازرسان درباره هزينه‌اي كه كميسيون اروپا براي مديريت مرز به مقام‌هاي كرواسي داده است تحقيق مي‌كنند.

اميلي اوريلي، نماينده دفتر بازرسي اروپا به يورونيوز گفت: «سوالات ما بسيار ساده و تقريبا روزنامه‌نگاري است: كه، كي، كجا، چه، چرا، چگونه.»

وي افزود: «ما توانايي بازرسي اسناد، تجزيه و تحليل پاسخ كميسيون را كه بايد تا ژانويه ارسال شود، داريم و آن را به شاكي [عفو بين‌الملل] منتقل مي‌كنيم.»

ناديده گرفتن شواهد؟

طبق گفته كلر داري نماينده ايرلندي پارلمان اروپا، اتحاديه اروپا از خشونت‌ها اطلاع دارد و با اين وجود اختصاص بودجه به كرواسي را ادامه مي‌دهد. دالي معتقد است كه «اين باعث مي‌شود اين اتحاديه به اندازه كسانيكه اين كارهاي شنيع را انجام مي‌دهند مسئول باشد.»

دالي، اتحاديه اروپا را به ناديده گرفتن مدارك جمع‌آوري شده از سوي سازمان‌هايي كه وضعيت در مرزهاي خارجي اتحاديه اروپا را كنترل مي‌كنند متهم و تاكيد كرد كه آن‌ها هيچ ساز و كار نظارتي براي اطمينان از رعايت حقوق بشر ايجاد نكرده‌اند.

ايو گدي رئيس عفو بين‌الملل در نهادهاي اروپايي گفت: «بخشي از حقوق نيروهاي پليس كرواسي از سوي اتحاديه اروپا پرداخت مي‌شود. بنابراين مهم است كه اطمينان حاصل شود كه كميسيون اجازه مي‌دهد تا از بودجه خود بدون درخواست براي احترام به حقوق بشر استفاده شود.»

دفتر بازرسي اروپا انتظار دارد تا ۳۱ ژانويه ۲۰۲۱ پاسخ رسمي كميسيون را دريافت كند. در اين نامه بايد توضيح داده شود كه كميسيون چگونه اطمينان مي‌دهد كه عمليات مديريت مرز با توجه به بودجه اتحاديه اروپا كه پرداخت مي‌شود، طبق احترام به حقوق اساسي باشد.

بازرس اروپا به موارد سوء مديريت صورت گرفته از سوي نهادهاي اروپايي رسيدگي مي‌كند. بازرس بايد مستقل و بي‌طرف باشد و به دنبال مداخله سازنده با نهادهاي مورد تحقيق است. اگر تلاش براي مصالحه به نتيجه نرسيد، بازرس مي‌تواند گزارشي را به پارلمان اروپا ارائه دهد.