پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : توافقنامه همكاري تلويزيوني ميان ايران و بوسني
چهارشنبه، 21 آبان 1399 - 17:38 کد خبر:34180
خانم بابوويچ گفت: طي چند سفر كه به ايران داشته ام، متوجه شدم چيزي كه ما در باره ايران مي شنويم و مي بينيم با واقعيت فاصله زيادي دارد. متاسفانه خيلي از مردم ما تصور درست و دقيقي از ايران و پيشرفت هاي آن ندارند.


دكتر علي فهيم دانش مشاور رئيس سازمان و مدير كل امور بين الملل سازمان صدا و سيما به منظور امضاي توافقنامه همكاري ميان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و راديو تلويزيون ملي بوسني و هرزگوين با “ليلا بابوويچ” مدير روابط بين الملل و حقوقي راديو تلويزيون بوسني و هرزگوين ديدار و گفتگو كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري صدا و سيما، در اين جلسه، رايزن ديپلماسي عمومي سفارت جمهوري اسلامي ايران در اين كشور و آقايان  اصغري مدير امور نمايندگي هاي خارج از كشور و بهروز ناصري مسئول دفتر نمايندگي سازمان صداوسيما در سارايوو در هيئت ايراني حضور داشتند. همچنين با توجه به ابتلاي مدير كل راديو و تلويزيون بوسني و هرزگوين به ويروس كرونا و قرنطينه شدن ايشان، خانم “مدينا شهيچ” سرپرست موقت راديو تلويزيون بوسني و هرزگوين در اين جلسه حضور داشت.

طرف بوسنيايي در ابتدا ضمن خوشامدگويي به هيئت ايراني و ابراز خرسندي از برگزاري دومين جلسه طي 2 ماه اخير ميان نمايندگان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و بوسني و هرزگوين با توجه به مشكلات اخير و گسترش ويروس كوويد 19 اظهار داشت كه از ابتداي شيوع ويروس كرونا در بوسني و هرزگوين، هيچ موردي در ساختمان راديو و تلويزيون ملي گزارش نشده بود اما در روزهاي اخير تعداد مبتلايان به اين ويروس به 10 نفر رسيده است.

دكتر فهيم دانش نيز با اشاره به روند صعودي تعداد مبتلايان به ويروس كوويد 19 در ايران بيان داشت: متاسفانه كشور ما نيز همانند ساير كشورهاي جهان با جهش اين ويروس رو به رو شده است و از آنجا كه صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران بزرگترين سازمان راديو و تلويزيوني در دنياست، عليرغم كنترل ها و رعايت پروتكل هاي بهداشتي، تعداد قابل توجهي از همكارانمان متاسفانه مبتلا شده اند. وي در ادامه به تحريم هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران اشاره كرد و افزود: پس از آنكه آمريكا در تلاش هاي اخير خود نتوانست قطعنامه اي را در شوراي امنيت عليه جمهوري اسلامي ايران صادر كند و راي ساير كشورها را جلب كند، تحريم هاي غيرقانوني و نامشروعي را عليه ملت ايران اعمال كرده است كه اين امر مشكلاتي را در روند شناسايي و درمان براي ما به وجود آورده است.

در ادامه، خانم بابوويچ ضمن اشاره به تبليغات غرب عليه ايران گفت: طي چند سفري كه به ايران داشته ام، متوجه شدم چيزي كه ما در باره ايران مي شنويم و مي بينيم با واقعيت فاصله زيادي دارد. متاسفانه خيلي از مردم ما تصور درست و دقيقي از ايران و پيشرفت هاي آن ندارند. پيش داوري هاي غلطي نسبت به ايران و وضعيت آن وجود دارد كه همه نتيجه تبليغات و اطلاعاتي است كه غرب در اختيار مردم ما قرار مي دهد. اميدوار هستم با امضاي اين توافقنامه و تبادل اطلاعات و برنامه هاي تلويزيوني، اين ديدگاه ها را تغيير دهيم و ايران واقعي را به مردم خود نشان بديم. مردم بوسني و هرزگوين نسبت تاريخ ايران و اينكه اين كشور يك تمدن كهن دارد، اطلاعاتي دارند، اما نسبت به ايران مدرن و دستاوردهاي آن شناخت چنداني ندارند.
دكترفهيم دانش ضمن تاكيد بر لزوم گسترش همكاري ها براي معرفي هرچه بهتر دو كشور در ميان مردم ايران و بوسني گفت: روابط ميان دو كشور از ديرباز بسيار خوب و نزديك بوده است و تبادل فرهنگي داشته ايم. از پيش از ورود عثماني ها به بالكان تا به امروز دو ملت با يكديگر در ارتباط بوده و اشتراكات فرهنگي و تاريخي فراواني دارند. مردم ايران هم تصوير دقيقي از بوسني امروز ندارند و تصاوير جنگ در ذهن آنهاست. هر دو طرف بايد تلاش كنند تا آن چيزي كه دو كشور هستند را به مردم خود نشان دهند.

مدير كل امور بين الملل سازمان صدا و سيما در ادامه افزود: هدف ما اين است كه يك همكاري كاملا شفاف و حرفه اي را با راديو و تلويزيون ملي بوسني و هرزگوين به عنوان نماينده تمام مردم بوسني داشته باشيم و علاقه منديم با حفظ احترام متقابل و تمام اصول حقوقي كه دو كشور قبول دارند، پيش ببريم. اميدوار هستيم با امضاي اين توافقنامه بتوانيم برنامه سازي مشترك داشته باشيم، تبادل برنامه داشته باشيم و مردم دو كشور بتوانند علقه هاي فرهنگي را كه با هم دارند، هرچه بيشتر لمس كنند. وي همچنين از همكاري هاي مجموعه راديو تلويزيون بوسني و هرزگوين با دفتر نمايندگي صدا و سيماي جمهوري اسلامي در سارايوو تقدير و تشكر كرد.

خانم بابوويچ نيز ضمن تاييد سخنان هيئت ايراني ابراز اميدواري كرد تا امضاي اين توافقنامه سرآغاز جديدي براي توليدات مشترك باشد و اين برنامه ها بتواند چهره و تصوير جديدي از دو كشور به وجود آورد. وي به برنامه هاي پخش شده توليد ايران در شبكه هاي بوسنيايي اشاره كرد و گفت: با همكاري دفتر نمايندگي صداوسيما در سارايوو برنامه هاي متنوعي از جمله مستند مساجد ايران «مساجد در آيينه هنر»، فيلم ها و سريال هاي ايراني در مناسبت هاي مختلف از شبكه هاي تلويزيوني بوسني پخش شده است كه برنامه هاي پربيننده اي بودند و استقبال خيلي خوبي انجام شد. ما مطمئن هستيم تنوع برنامه ها در ايران بسيار زياد هست و برنامه هاي توليدي متمركز بر مسلمانان نيست و شما برنامه هايي داريد كه براي اديان و فرهنگ هاي ديگر نيز قابل استفاده باشد.

دكترفهيم دانش با بيان اينكه اقوام و اديان گوناگون هزاران سال در كنار يكديگر در سرزمين ايران با صلح زندگي كرده اند گفت: در ايران مسلمان، زرتشتي، مسيحي، آشوري، ارتدوكس و ارامنه كنار يكديگر به خوبي زندگي ميكنند. كرامت انساني براي ما اهميت فراوان دارد و برنامه سازي هاي ما در همين راستاست. ما به دنبال كرامت انساني هستيم كه همه جاي دنيا به دنبال حفظ آن هستند.

مدير روابط بين الملل و حقوقي راديو تلويزيون بوسني و هرزگوين در پايان پيشنهاد نمايش يك سريال ايراني با تمركز بر معرفي پيشرفت ها و دستاوردهاي ايران نوين را به هئيت ايراني داد .