پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آمريكا به يونان اف 35 مي دهد
پنجشنبه، 8 آبان 1399 - 10:26 کد خبر:34117

رسانه هاي يونان گزارش دادند كه ايالات متحده آمريكا مجوز تحويل سريع شش فروند جنگنده هاي F-۳۵ به نيروي هوايي يونان را داده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سايت ال پي اچ اينفو، اين جنگنده ها براي تركيه آماده شده بودند ولي واشنگتن بعد از خريد s-۴۰۰ روسي توسط آنكارا، قرار داد خريد اين جنگنده ها را لغو كرد.

اين اقدام در راستاي دوباره مسلح كردن ارتش يونان در برابر رشد روزافزون رفتار تهاجمي تركيه با كمك آمريكا و اروپا است.

در چند ماه اخير، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه تنش ها را با كشورهاي يونان، فرانسه، روسيه، ارمنستان، عربستان، امارات، مصر، آمريكا، مراكش، الجزاير و تونس افزايش داده است.

مايك پامپئو، وزير خارجه آمريكا و همتاي يوناني‌اش در مذاكراتي پشت درهاي بسته در زمينه  خريد ۲۰ فروند اف-۳۵ به توافق رسيدند.

واكنش ايالات متحده به آزمايش اس-۴۰۰ از سوي تركيه فقط به تحويل هواپيماهاي اف-۳۵ به يونان محدود نمي‌شود، بلكه احتمال انتقال تجهيزات اتمي ناتو مستقر در پايگاه اينجرليك تركيه  به جزيره «كرت» در يونان وجود دارد.

يونان اعلام كرده كه تصميم آنكارا در اعزام كشتي  نزديك يك جزيره اين كشور به شدت تنش زا و تهديد مستقيم عليه صلح در منطقه است.

روابط آتن و آنكارا مدتي است كه بر سر مسئله ورود مهاجران و پناهجويان از خاك تركيه به يونان  و اقدام آنكارا در اعزام كشتي‌هاي حفاري به شرق مديترانه  به تيرگي گرويده و دو كشور همديگر را به نقض حريم هوايي و دريايي هم متهم مي‌كنند.