پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نسل كشي ارامنه:جهان سخن مي گويد
سه شنبه، 29 مهر 1399 - 19:08 کد خبر:34069
هاروت ساسونيان


كتاب «نسل كشي ارامنه: جهان سخن مي گويد» سال 2005 ، نودمين سالگرد تلاش براي نابودي مردم ارمنستان است كه توسط دولت تركيه عثماني در سال 1915 انجام شد. از طريق مونتاژ اسناد رسمي و اعلاميه هاي جامعه ي جهاني ، همانطور كه جهان درك روزافزون خود را از ميزان و پيامدهاي نسل كشي ارامنه نشان داده است، نويسنده تلاش دارد نشان دهد كه اين نسل كشي، نمونه وحشتناك و غيرانساني از تقابل انسان نسبت به انسان است كه توسط پيشينيان تركيه ي امروزي انجام شده و بايد توسط دولت فعلي تركيه به رسميت شناخته شود و جبران خسارت كافي در نظر گرفته شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) ساسونيان به عنوان يكي از اعضاي حقوق بشر در سازمان ملل متحد در ژنو سوييس به مدت ده سال از 1978 تا 1988 فعاليت كرد. او در به رسميت شناختن نسل كشي ارامنه توسط كميتۀ فرعي سازمان ملل در پيشگيري از تبعيض و حمايت از اقليت ها در 1985 نقش رهبري را داشت. از 1978 تا 1982 به عنوان مدير اجرايي بازاريابي بين المللي در ژنو سوييس براي شركت پروكتر اند گمبل مشغول به كار بوده است. دولت وقت تركيه هنوز مجرميت پيشينيان خود را به رسميت نشناخته و مسئوليتش را در قبال جبران خسارت آن نپذيرفته است.

اسناد و مدارك بي شماري در آرشيو كشورهاي بسياري وجود دارد كه اقدامات جنايت آميز عليه انسانيت را تأييد مي كند و مرتكبان آن را بدون هيچ شك و ترديدي شناسايي كرده است. جمع آوري اسناد و مدارك و بيانيه ها به سادگي دال بر واقعيت نسل كشي ارامنه است. طي صد و سه سال گذشته، بسياري از دولت ها، رهبران جهان، افراد برجسته و صاحب نام و سازمان هاي بين المللي آن را به رسميت شناخته‌اند.

هاروت ساسونيان زادهٔ ۱۹۵۰ در حلب، يك نويسنده، كنشگر اجتماعي و ناشر ارمني-آمريكايي هفته‌نامه كاليفرنيا كورير است كه به خاطر ستون نظرات هفتگي ساسونيان شناخته است. وي براي مدت ۱۰ سال به عنوان نماينده حقوق بشري غيردولتي سازمان ملل در ژنو بود. ساسونيان مدرك كارشناسي ارشد خود را در رشته روابط بين‌الملل از دانشگاه كلمبيا و مدرك ام‌بي‌اي از دانشگاه اخد كرده و بين سال‌هاي ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲ به عنوان يك مدير اجرايي بازاريابي بين‌المللي در پروكتر اند گمبل در ژنو به فعاليت پرداخت.

نسل كشي ارامنه: جهان سخن مي‌گويد
هاروت ساسونيان
مترجم: محمد باقر اميراني
انتشارات: ثالث
نوبت اول: 1399
تعداد صفحات 172

 محمود فاضلي