پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تغيير شغل راهنمايان گردشگري در مجارستان
سه شنبه، 22 مهر 1399 - 08:09 کد خبر:34033

بازار كساد گردشگري ناشي از بحران شيوع ويروس كرونا، راهنمايان گردشگري را در مجارستان مجبور به تغيير شغل كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، راهنمايان گردشگري در بوداپست، پايتخت مجارستان به دليل همه‌گيري كرونا و كاهش گردشگران در اين كشور به مشاغل ديگري روي آورده‌اند. بيشتر اين افراد از ماه مارس تاكنون، حقوقي دريافت نكرده‌اند.

«باربارا سواي» از ۲۸ سال قبل تاكنون به عنوان راهنماي گردشگري كار مي‌كند. اما در مقابل اوضاع پيچيده ماه‌هاي اخير، او مجبور شده است تغييراتي در شغل خود ايجاد كند و اكنون بيشتر، گردش‌هاي انفرادي برگزار مي‌كند.

وي مي‌گويد: «تلاش مي‌كنم پياده‌روي‌هايي در بوداپست برگزار كنم. هيچ امتياز مالياتي براي ما در نظر نگرفته شده و من در عمل همه پولي را كه در مي‌آورم، پس‌انداز مي‌كنم تا بتوانم ماليات بدهم.»

«ماريان گلرت» هم راهنماي گردشگري بوده است. او به مدت يازده سال گردشگران مجارستاني را در دبي همراهي كرده است. اما به علت همه‌گيري شغلش را تغيير داده و اكنون در يك نانوايي كار مي‌كند.

وي مي‌گويد: «من تنها يك فرصت شغلي نداشته‌ام بلكه يك خانواده دوست‌داشتني يافته‌ام كه در اين دوران مشكل به من دلگرمي داده و به من كمك كرده اند.»

خبرنگار يورونيوز افزود: اگرچه برخي افراد در مجارستان همچنان به حرفه راهنماي گردشگري مشغولند، اما بسياري ديگر همچون «ماريان» تصميم گرفته‌اند شغل‌شان را به كل تغيير دهند. اين وضع فقط راهنمايان گردشگري را تحت تاثير قرار نداده بلكه همه بخش گردشگري مجارستان متاثر از آن بوده است.

«پيتر جونز» از شش سال قبل با يكي از شركت‌هاي يافتن اقامتگاه براي مسافران همكاري مي‌كند. اما امسال مشتريان او تغيير كرده و دانشجويان جاي گردشگران را گرفته‌اند.

وي مي‌گويد: «راهبرد ما اين بوده است هرچه سريعتر آپارتمان‌ها را به كمترين قيمت براي طولاني مدت به دانشجويان اجاره دهيم تا دستكم بتوانيم از عهده پرداخت هزينه‌هاي مشترك برآييم.»

«پيتر جونز» به رغم اين راهبرد مجبور شده است ۶۰ كارمند خود را اخراج كند. باتوجه به وخامت اوضاع بهداشتي در اروپا احتمال دارد ماه‌هاي آينده همچنان براي اين بخش پيچيده و مشكل باشد.