پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روايتي از كشتار هزاران مسلمان بوسني
دوشنبه، 21 مهر 1399 - 05:57 کد خبر:34024
جديدترين فيلم «ياسميلا زبانيچ» فيلمساز سرشناس بوسنيايي كه به قتل عام سربرنيتسا مي پردازد، در محل جنايت اكران شد.


جديدترين فيلم «جاسميلا زبانيچ» فيلمساز سرشناس بوسنيايي كه به قتل عام سربرنيتسا مي پردازد، در محل جنايت اكران شد.

فيلمساز مشهور بوسنيايي «جاسميلا زبانيچ» پس از نمايش جديدترين فيلم خود در جشنواره فيلم «ونيز» در ماه گذشته و ارسال آن به چرخه جشنواره هاي بين المللي، به ميهن خود بازگشت تا ميزبان اكران فيلمي باشد كه آن را «احساسي ترين» فيلم توصيف كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، «كجا ميروي آيدا؟» فيلم خانم زبانيچ در مورد كشتار سال ۱۹۹۵ در منطقه «سربرِنيتسا» اولين نمايش عمومي خود را در بوسني روز شنبه در مركز يادبود شهري خواهد داشت كه يك چهارم قرن پيش بيش از ۸۰۰۰ مرد و پسر مسلمان آن، در آنجا كشته شدند.

اين فيلم بر اساس رويدادي واقعي، داستان زني بوسنيايي به نام «آيدا» را روايت مي كند كه هنگام كار در سازمان ملل به عنوان مترجم سعي در نجات همسر و پسران خود دارد.

در اين مراسم بازماندگان و شاهدان اين قتل عام و زنان و مردان جواني حضور داشتند كه خانم زبانيچ آنها را از سراسر بوسني، كشوري كه از نظر قومي و سياسي تقسيم و جداسازي شده، دعوت كرده بود.

از جمله حاضران در اين مراسم «آلماسا سكوويچ» ۳۴ ساله بود كه شاهد بردن برادر نوجوان خود براي اعدام بوده است.

وي گفت كه اين فيلم «بوها و صداهاي» سربرنيتسا را در جولاي سال ۱۹۹۵ بازگرداند.

وي گفت: به نظر من هر چه مردم بيشتري اين فيلم را ببينند بسيار مهم است.

كشتار «سربرنيتسا» اوج جنگ بوسني در سال ۱۹۹۲-۱۹۹۵ بود، كه سه جناح اصلي قومي اين كشور شامل «صرب ها»، «كروات ها» و «مسلمانان» بوسنيايي را پس از تجزيه يوگسلاوي در برابر يكديگر قرار داد.

اين همچنين باعث شرمساري جامعه جهاني بود زيرا «سربرنيتسا» به عنوان «پناهگاه امن» سازمان ملل متحد براي غيرنظاميان اعلام شده بود اما نيروهاي صلح بين المللي كه تعداد آنها بيش از حد زياد بود فقط نظاره گر اين صحنه بودند كه نيروهاي صرب بوسنيايي مردان و پسران اين شهر را براي اعدام جدا مي كنند.

دو و نيم دهه بعد، كشتاري كه توسط دو دادگاه سازمان ملل متحد به عنوان نسل كشي تعريف شده است با وجود شواهد غيرقابل انكار آنچه اتفاق افتاده هنوز توسط سيستم هاي سياسي صرب به طور سيستماتيك تكذيب مي شود.

«ياسميلا زبانيچ» ۱۰ سال متوالي را صرف تحقيق در مورد قتل عام مسلمانان سربرنيتسا كرد و با بازماندگان و شاهدان اين كشتار صحبت كرد.