پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تحصيل در تركيه
شنبه، 19 مهر 1399 - 07:40 کد خبر:34017
گروه گزارش و تحليل


يكي از اهدافي كه برخي افراد در زندگي براي خود تعريف مي كنند، تحصيل در يكي از كشورهاي اروپايي است. معمولا در اين كشورها به دليل آنكه امكانات تحصيل به نحو خوب و شايسته اي فراهم بوده و سطح علمي نسبتا بالايي دارند، يكي از جمله مقاصد افراد براي ادامه تحصيل هستند.

البته جداي از اينكه يك كشور تا چه اندازه سطح علمي بالايي دارد و شرايط را براي تحصيل فراهم كرده است، نزديك بودن از نظر فرهنگ و مسافت با كشور مبدا، از جمله نكاتي است كه بايد به آن توجه داشت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از نشان، يكي از كشورهاي اروپايي كه نزديك ايران قرار دارد و شرايط خوبي را براي تحصيل بخصوص براي ايرانيان فراهم كرده است، كشور تركيه است. اين كشور از سطح علمي به نسبت خوبي برخوردار است و به دليل فاصله كمي كه با ايران دارد، بسيار مورد علاقه ايراني هايي است كه تمايل دارند تحصيلات خود را در خارج از كشور پي بگيرند. اگر قصد داريد تا در كشور تركيه ادامه تحصيل دهيد، مسافرت با تور تركيه به خوبي مي تواند شما را با شرايط زندگي در اين كشور آشنا كند.

كشور تركيه در سال هاي گذشته با تغييرات اقتصادي بسيار خوبي همراه بوده است و اين عامل باعث افزايش تعداد دانشجوياني شده كه قصد دارند اين كشور را براي افزايش ميزان علم و آگاهي خود انتخاب كنند.

البته تركيه نيز سعي كرده كه اين فرصت بسيار عالي را از دست ندهد و شرايط خوبي براي افرادي كه تمايل دارند به يكي از دانشگاه هاي تركيه براي ادامه تحصيل مراجعه كنند، فراهم كند تا بتواند جذب توريست را افزايش دهد و رنك و رتبه دانشگاه هايش را افزايش دهد. در ادامه با ما همراه باشيد تا شرايط تحصيل در اين كشور را به اتفاق هم بررسي كنيم.

 معرفي كشور تركيه

تركيه به دليل موقعيت جغرافيايي خوبي كه از آن برخوردار است، يكي از گذرگاه هاي جنوب غربي آسيا به اروپا محسوب مي شود. اين كشور به شكل يك مستطيل بوده و از آب و هواي بسيار خوبي برخوردار است.

در كشور تركيه ميزان بازندگي ساليانه آمار خوبي را از خود نشان مي دهد و به همين دليل، موقعيتي فراهم آمده است كه مي توان مناظر بسيار زيبا و بكري را در آن به تماشا نشست. اين دو عامل سبب شده اند كه ورودي گردشگران و توريست ها به تركيه اعداد و ارقام خوبي را به خود تخصيص دهند و سالانه افراد زيادي به اين كشور سفر كنند و از مناظر زيبا و بي بديل آن بي نهايت لذت ببرند.

از آنجايي كه تركيه فاصله زيادي با كشور ايران ندارد، مقصد بسيار خوبي براي ايرانيان است تا بتوانند سفري با هزينه اي مناسب به آن داشته باشند. البته در كنار اين مورد، مي توان به وفور تفريحات مختلف در اين كشور نيز اشاره كرد كه باعث شده سفر به اين كشور را جزء يكي از خاطره انگيزترين سفرهاي عمر هر فرد محسوب شود.

حكومت تركيه از نظر مذهبي، لائيك محسوب مي شود. البته عده اي از مردم به دين اسلام گرايش داشته و اعياد بزرگي هم چون فطر و قربان در اين كشور مورد توجه و احترام قرار دارد. طبق آمارها 98 درصد از مردم تركيه مسلمان و 2 درصد باقيمانده را مسيحيان و كليميان تشكيل مي دهند.

همسايگي با كشورهاي اروپايي، تا حدي بر روي فرهنگ تركيه تاثير گذاشته است اما با اين حال هنوز هم مي توان ترك ها را مردمي خونگرم، مهربان و خانواده دوست ناميد.

 ويزاي تحصيلي كشور تركيه

همانطوري كه بالاتر نيز به آن اشاره شد، تركيه يكي از كشورهايي است كه ايرانيان براي ادامه تحصيل، آن را انتخاب مي كنند. اين امر نيز دلايل مختلفي دارد. به غير از نزديكي تركيه و بالاتر بودن سطح تحصيل در اين كشور نسبت به ايران، هزينه هاي تحصيل در تركيه از برخي از كشورها پايين تر بوده و اين نيز عامل ديگري است كه باعث شده اين كشور به مقصد و هدف خوبي براي ادامه تحصيل افراد تبديل شود.

ايراني ها براي آنكه بتوانند به عنوان توريست از كشور تركيه ديدن كنند، نيازي ندارند كه ويزاي توريستي تهيه كنند و به مدت نود روز مي توانند از خدماتي كه براي توريست ها در اين كشور ارائه مي شود، استفاده كنند. اما نكته مهم اين است كه در اين مدت نمي توان به امر تحصيل و علم آموزي پرداخت و حتما بايد ويزاي تحصيلي دريافت كرد.

اگر دوران ابتدايي و دبيرستان را در ايران گذرانده و قصد ادامه تحصيل تا مقطع ليسانس و يا فوق ليسانس را در كشور تركيه داريد، در ابتداي امر بايد رشته تحصيلي و دانشگاهي كه قصد داريد اين رشته را در آن بخوانيد را مشخص كرده و از آن دانشگاه براي تحصيل خود پذيرش بگيريد.

براي تحصيل در مقطع دكترا نيز نياز است كه شما يك پروپوزال آماده كرده و آن را به دانشگاه مورد نظرتان براي تحصيل ارسال كنيد و با اساتيدي كه در دانشگاه مشغول به فعاليت هستند، مكاتبه نماييد. در صورت پذيرفته شدن در دانشگاه مورد نظر، شما مي توانيد براي ويزاي تحصيلي خود اقدام نماييد. نكته اي كه بايد به آن دقت كنيد، اين است كه براي دريافت ويزا، حتما بايد از دانشگاه پذيرش داشته باشيد، در غير اين صورت ادامه تحصيل شما در تركيه غير ممكن خواهد بود.

 هزينه هاي تحصيل در تركيه

هزينه هايي كه در كشور تركيه بر دانشجويان تحميل مي شود، به نوع دانشگاه و مقطع آموزشي كه فرد قصد دارد در آن ادامه تحصيل دهد، متفاوت است. البته شرايط اقتصادي كه تركيه در آن قرار دارد نيز مي تواند بر روي هزينه هاي تحصيل تاثير مستقيم بگذارد.

در كشور تركيه ميزان تورم در سال 2020 حدود 13 درصد بوده است و اين مورد باعث مي شود كه هزينه تحصيل از سالي به سالي ديگر رو به افزايش گذارد. اين نكته بايد به هنگام انتخاب محل تحصيل به خوبي مد نظر قرار گيرد.

يكي از هزينه هايي كه در روزهاي تحصيل به صورت ثابت مشاهده مي شود، هزينه خريد كتاب است. معمولا دانشجويان مبلغي بين صد تا صد و پنجاه دلار براي خريد كتاب و بقيه ملزومات پرداخت مي كنند.

با برآوردهايي كه در زندگي دانشجويي در كشور تركيه انجام شده، مشخص شده است كه هر فرد در طول يك ماه بايد هزينه اي برابر چهارصد دلار براي اقامت در اين كشور بپردازد.

شهريه اي كه فرد براي تحصيل در دانشگاه بايد بپردازد نيز عددي بين 600 دلار تا 1500 دلار برآورد شده است. دقت داشته باشيد دانشگاه هايي كه در آن ها تدريس به زبان تركي انجام مي شود هزينه هاي پايين تري نسبت به دانشگاه هايي كه به زبان انگليسي تدريس انجام مي شود، دارند. در اين كشور شما مي توانيد در دانشگاه هاي خصوصي نيز تحصيل كنيد كه براي اين مورد بايد مبلغي بين 5000 تا 20000 دلار را در طول سال پرداخت كنيد.