پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : حضور فيلم هاي ايراني در فستيوال براتيسلاوا
سه شنبه، 15 مهر 1399 - 18:49 کد خبر:33999

جشنواره دوسالانه انيميشن براتيسلاوا كه موسسه فرهنگي بيبيانا برگزار مي كند، با  تمركز بر آثار انيميشن ويژه كودكان و نوجوانان، جايگاه خاصي در ميان جشنواره‌هاي بين‌المللي فيلم انيميشن به دست آورده و تبديل به يكي از رويدادهاي مهم بين المللي در اين عرصه شده است و هنرمندان ايراني نيز معمولا حضور فعالي در اين رويداد دارند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در جشنواره امسال بيش از ۱۸۰۰ فيلم از ۹۶ كشور جهان شركت كردند كه ۷۷ فيلم از جمله دو انيميشن كوتاه ايراني زير براي نمايش در بخش مسابقه اين فستيوال برگزيده شده اند:
1- "قدم يازدهم" به كارگرداني خانم مريم كشكولي‌نيا
 -  Jedenásty krok Iran, 2020, 10´5˝ The Eleventh Step
2- "اين سو، آن سو" به كارگرداني خانم ليدا فضلي
-  Jedna strana, druhá strana Irán, 2019, 9´ This Side, Other Side

به خاطر شيوع كرونا، فستيوال امسال فقط به دو شيوه آنلاين و تلويزيوني برگزار مي شود. برنامه پخش فيلم ها و مراسم افتتاحيه و اختتاميه به صورت آنلاين به شرح زير است:
1-  از 10-05 اكتبر 2020 پخش برنامه افتتاحيه و اختتاميه و اهداء جوائز برندگان و نيز پخش كليه فيلم ها بصورت آنلاين در سايت:  http://festivalbab.sk

2-   از 08-05 اكتبر هر روز ساعت 14/30 به مدت 45 دقيقه در شبكه دو تلوزيون دولتي اسلواكي RTVS 2 ( تنها فيلم هائي كه اجازه پخش آنان توسط مالكين داده شده است).
اعلام اسامي ۸ برنده اين فستيوال در روز جمعه ۹ اكتبر انجام خواهد شد.

در دور قبلي اين فستيوال در سال ۲۰۱۸، انيميشن "ايكي" به نويسندگي و كارگرداني پرستو كاردگر برنده جايزه يونيسف جشنواره شده بود.