پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اصلاحات دانشگاهي مجارستان مغاير قوانين است
سه شنبه، 15 مهر 1399 - 16:37 کد خبر:33995
بر اساس برنامه اصلاحات دانشگاهي دولت مجارستان كه در سال ۲۰۱۷ تصويب شده است، دانشگاهاي ثبت شده در خارج از كشور ديگر نمي‌توانند در مجارستان فعاليت كنند مگر اينكه در كشورهاي خود نيز دوره‌هاي آموزشي برگزار كنند، شروطي كه ديوان دادگستري اروپا آن را ناسازگار با قوانين اتحاديه اروپا ارزيابي كرد.


ديوان دادگستري اتحاديه اروپا اعلام كرد كه اصلاحات آموزش عالي دولت مجارستان كه دانشگاه تاسيس شده به دست جورج سوروس را مجبور به انتقال اكثر فعاليت‌هايش به خارج از اين كشور ميكند، مغاير قوانين اتحاديه اروپاست.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، اين حكم در پي شكايت كميسيون اتحاديه اروپا صادر شده است و يكي از مجموعه موضوعاتي است كه در جريان آن روابط اتحاديه با ويكتور اوربان، نخست وزير مجارستان به چالش كشيده است. مجارستان در سالهاي اخير مواضع سرسختانه‌اي نسبت به مهاجرت و اقليت‌ها داشته و كنترل دولتي بر دادگاهها، رسانه‌ها و سازمان‌هاي غيردولتي را افزايش داده است.

بر اساس برنامه اصلاحات دانشگاهي دولت مجارستان كه در سال ۲۰۱۷ تصويب شده است، دانشگاهاي ثبت شده در خارج از كشور ديگر نمي‌توانند در مجارستان فعاليت كنند مگر اينكه در كشورهاي خود نيز دوره‌هاي آموزشي برگزار كنند، شروطي كه ديوان دادگستري اروپا روز سه‌شنبه آنرا ناسازگار با قوانين اتحاديه اروپا ارزيابي كرد.

«دانشگاه اروپاي مركزي» كه به دست جورج سورس كه متولد مجارستان است بنيان گذاشته شده است پس از يك دوره طولاني دعواي حقوقي مجبور شد بخش عمده‌اي از دوره‌هاي خود را به خارج از مجارستان منتقل است. جورج سوروس، ميليارد آمريكايي تباري است كه از طريق نهادهاي خيريه‌اي كه بنا نهاده است، اهداف ليبرال را در جهان تبليغ و ترويج مي كند.

ديوان دادگستري اتحاديه اروپا گفته است كه الزامي كه دولت اوربان براي فعاليت‌هاي دانشگاههاي غير اروپايي در مجارستان وضع كرده است، با منشور حقوق اساسي اتحاديه اروپا كه از آزادي علمي و آزادي اداره كسب و كار حمايت مي كند، مغاير است.

اين ديوان همچنين گفته است كه اين اقدام مجارستان خلاف تعهدات بوداپست به عنوان عضوي از سازمان تجارت جهاني است.

در ژوئيه ۲۰۱۷، برخي از خيابان‌هاي بوداپست شاهد كارزاري عليه جورج سوروس بود كه در آن راستگرايان عصر ويكتور اوربان با شعار «اجازه ندهيم سوروس خنده آخر را بزند»، وي را مورد حمله قرار دادند. سوروس هم از سوي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريكا و هم نظريه پردازان «نظريه توطئه» در جناح راست مورد ناسزاگويي قرار گرفته است.