پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رونمايي از تفكرات مربي كروات
یکشنبه، 13 مهر 1399 - 15:17 کد خبر:33984
گروه گزارش و تحليل


قرار بود روز دوازدهم مهر (شنبه) اردوي تيم ملي فوتبال ايران آغاز شود؛ دقيقا ۳۲۴ روز بعد از آخرين بازي تيم ملي فوتبال ايران. با اين حال اردو طبق برنامه آغاز نشد و اعلام شد از امروز (يكشنبه) اردوي تيم ملي فوتبال آغاز مي‌شود و ليست نهايي بازيكنان نيز بعد از انجام بازي پرسپوليس و النصر منتشر خواهد شد. جدا از اينكه معلوم نيست اين يك روز تاخير براي چه بوده چون به جز بازيكنان پرسپوليس ساير بازيكنان در اختيار خودشان يا تحت تمرينات آماده‌سازي باشگاه هستند، مشكل اصلي در شكل اطلاع‌رساني قطره‌چكاني دعوت‌شدگان به اردوي تيم ملي است. در حالي كه در همه جاي دنيا رسم بر اين است كه يك ليست مشخص شده در اختيار رسانه‌ها قرار مي‌گيرد يا در خروجي وب‌سايت فدراسيون بارگذاري مي‌شود، در فدراسيون ايران تمهيد ديگري انديشيده شده و خبرنگاران حاضر در هتل المپيك بايد از روي رفت‌و‌آمد بازيكنان به هتل ليست انتخابي اسكوچيچ را حدس مي‌زدند و از آنجايي كه اردوي دو تيم ذوب‌آهن و فولاد هم به اين مجموعه ارتباط دارد بايد حواس‌شان مي‌بود كه در دام نكته انحرافي معما نيفتند و ملي‌پوشان را با بازيكنان ليگ اشتباه نگيرند. فدراسيون هم ابتدا اجازه داد حدس و گمان‌ها زده شود بعد در سايت فدراسيون بخشي از جواب درست را اعلام كرد!

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، بر اين اساس ابتدا سه بازيكن استقلال يعني مهدي قائدي، عارف غلامي و رشيد مظاهري در هتل المپيك حاضر شدند تا اولين سورپرايز ليست اسكوچيچ مشخص شود؛ حضور عارف غلامي در تيم ملي. بعد از اين سه نفر مجيد حسيني مدافع ايراني ترابوزان اسپور تركيه به اردو اضافه شد. حسيني در چند بازي اخير تيمش در ليست ترابوزاني‌ها قرار نگرفته به اين دليل كه او در كش و قوس پيوستن به يك تيم بزرگ‌تر قرار دارد. بعد از آن نوبت به اميد نورافكن هافبك سپاهان رسيد تا به اردو اضافه شود و بعد از آن سايت رسمي فدراسيون فوتبال در خبري اسامي ۹ بازيكن از مجموع دعوت‌شدگان را رسانه‌اي كرد. به جز پنج بازيكني كه رسانه‌ها نام‌شان را برده بودند، در اين ليست نام‌هاي علي كريمي از استقلال، پيام نيازمند از سپاهان، احسان حاج‌صفي از تراكتور و مجتبي نجاريان از فولاد هم به چشم مي‌خورد. مجتبي نجاريان پديده فصل پيش ليگ برتر دومين غافلگيري اسكوچيچ به حساب مي‌آيد. قرار است بازيكنان دعوت شده به اردو ابتدا تست كرونا بدهند و سپس در اردو حاضر شوند. در ادامه خبر فدراسيون آمد كه ساير بازيكنان بعد از بازي پرسپوليس با النصر اعلام مي‌شوند.

حال معلوم نيست چرا چنين پروسه شبه پليسي براي دعوت از بازيكنان درنظر گرفته شده است؟ نمي‌توان تصور كرد كه اسكوچيچ هنوز در دعوت از بازيكنان پرسپوليس به جمع‌بندي نرسيده بود و منتظر بود بازي فينال برگزار شود. او قطعا بعد از بازي با پاختاكور يا حتي قبل‌ترش مي‌دانسته از جمع سرخ‌ها چه كساني دعوت مي‌شوند. با اين حال اعلام نكردن اسامي آنها به جهت اينكه مي‌توانست در تمركز بازيكنان تاثير بگذارد كار درستي بوده است، ولي اين قضيه در مورد ساير بازيكنان صدق نمي‌كند. مي‌شد روز دوازدهم يا حداكثر صبح سيزدهم ليست اسامي دعوت شده به جز بازيكنان پرسپوليس اعلام شود و بقيه نفرات بعد از بازي فينال غرب آسيا. البته شايد فدراسيون يا اسكوچيچ پيش خودشان گمان كرده‌اند ممكن بود بازيكنان پرسپوليس با احتساب اينكه چه بازيكناني در پست تخصصي خودشان به تيم ملي دعوت شدند شانس حضور يا عدم حضور در ليست را محاسبه مي‌كردند و باز روي تمركزشان تاثير مي‌گذاشت! درنهايت آخر وقت روز شنبه اولين ليست اسكوچيچ اعلام شد و اين نفرات به اردوي تيم ملي دعوت شدند: امير عابدزاده، محمدرشيد مظاهري، پيام نيازمند، صادق محرمي، ميلاد محمدي، حسين كنعاني زادگان، عارف غلامي، شجاع خليل زاده، مجيد حسيني، سيامك نعمتي، مجتبي نجاريان، احمد نورالهي، علي كريمي، وحيد اميري، مهدي ترابي، سامان قدوس، احسان حاج صفي، اميد نورافكن، علي قلي زاده، سردار آزمون، مهدي طارمي، كاوه رضائي، مهدي قائدي.