پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روش جديد جداسازي پسماندها در بلغارستان
شنبه، 12 مهر 1399 - 17:14 کد خبر:33976

مقامات ارشد گابروو، شهرستاني در بلغارستان، قرار است به زودي كانتينرهاي زيرزميني بزرگي در چهار نقطه از شهر قرار دهند و امكانات لازم براي جداسازي پسماندهاي شهري را براي آن‌ها فراهم آورند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايمنا، شهردار گابروو هفته پيش اعلام كرد تفكيك مواد پسماند براي تمام ساكنان شهر اجباري است و در اين راستا، امكانات پيشرفته‌تري در اختيار آنان قرار خواهد گرفت. پيش از اين، دو منطقه از شهر مجهز به سطل‌هاي پسماند زيرزميني بودند كه مردم مي‌توانستند مواد زائد خود را به صورت تفكيك شده در آن‌ها قرار دهند و هفته گذشته، مقامات رسمي شهر از ايجاد كانتينرهاي مشابه در چهار منطقه ديگر تا پايان سپتامبر خبر دادند. قرار است در هر منطقه، سه سطل پسماند در زير زمين قرار گيرد كه دو كانتينر به مواد بازيافتي و ديگري به پسماندهاي آلي اختصاص خواهد يافت.

در داخل هر سطل پسماند يك كيسه مخصوص از جنس پلي اتيلن به حجم سه متر مكعب وجود دارد كه از نفوذ مايعات به بيرون جلوگيري مي‌كند و در مقابل تغييرات جو از مقاومت كافي برخوردار است. دو سوم اندازه كل كانتينرهاي فوق در زير زمين قرار مي‌گيرد و فرآيند تخليه مواد از طريق درپوشي كه روي سطح زمين واقع مي‌شود، صورت مي‌گيرد. يك وسيله خاص در قسمت ورودي مواد نصب شده است كه از بازگشت ضايعات به سمت بالا خودداري مي‌كند. درپوش كانتينرها نيز با يك مكانيسم پيشرفته بسته مي‌شود و اين كار از خراب شدن آن يا ايجاد صدا جلوگيري به عمل مي‌آورد.

شهردار گابروو هزينه ايجاد و نصب كانتينرهاي زيرزميني را كاملاً به عهده گرفته است به اين اميد كه اقدام فوق بوي نامطبوع حاصل از زباله‌هاي رها شده در خيابان‌هاي شهر را به حداقل برساند، فرهنگ بازيافت مواد را در ميان شهرنشينان ترويج دهد و بيشترين كمك را به پاكسازي هوا كند. هدف مقامات رسمي گابروو از كانتينرها به صورت زيرزميني، تشويق مردم به مشاركت در تفكيك مواد زائد به روشي كارآمد بود كه پيش از اين، ايجاد چنين سطل‌هايي در دو منطقه از شهر با موفقيت‌هاي زيادي مواجه شده بود.