پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : يوناني ها و مهاجران رودرروي هم
پنجشنبه، 3 مهر 1399 - 07:05 کد خبر:33930
گروه گزارش و تحليل


10 روز بعد از آتش‌سوزي در بزرگ‌ترين كمپ مهاجران در يونان هنوز فكري به حال آنها نشده و تلاش‌هاي دولت يونان براي رسيدگي سريع به آنها بي‌نتيجه مانده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از شرق، شرايط پناه‌جويان در اروپا در سال‌هاي اخير بسيار وخيم بوده و حالا با بحراني كه در جزيره لسبوس رخ داده بدتر هم شده است. هزاران پناه‌جوي بي‌سرپناه اين كمپ در چند روز گذشته سعي كردند با برگزاري راهپيمايي‌هاي اعتراضي توجه‌هاي جهاني را به سمت خود جلب كنند اما هنوز گشايشي در وضعيت‌شان رخ نداده است.

از آغاز سال جاري قوانين و مقررات پناهندگي در يونان تشديد يافته و دولت اعلام كرده است كه در جزيره‌ها قصد ايجاد زندان‌هاي ويژه براي كساني را دارد كه تقاضاي پناهندگي‌شان رد شده و بايد اخراج شوند. به گزارش سازمان ملل متحد در يك ماه گذشته به طور متوسط روزانه دست‌كم صد پناه‌جو به اين جزيره‌ها راه يافته‌اند. در جزيره‌هاي ديگر يونان هم وضعيت پناه‌جويان بهتر از لسبوس نيست. شهردارهاي جزيره‌هاي شمال درياي اژه از ما‌‌ه‌ها پيش نسبت به بحراني‌شدن اوضاع هشدار مي‌دهند. از‌بين‌رفتن بزرگ‌ترين كمپ پناهندگان در يونان موجب شده تا بار ديگر اهالي جزيره‌هاي پناهنده‌پذير يونان نسبت به حضور پناه‌جويان در يونان واكنش نشان دهند.

چنانكه پيش‌تر بسياري آتش‌سوزي در كمپ موريا را به مردم محلي نسبت مي‌دادند. گرچه در ادامه چند پناه‌جو به جرم آتش‌زدن پناهگاه بازداشت شدند. با اين حال اين آتش‌سوزي بار ديگر بهانه‌اي شد تا پناه‌جويان و ساكنان جزاير يونان رودر‌روي هم قرار بگيرند. چنانكه در 10 روز گذشته اهالي جزاير لسبوس، ساموس و خيوس سه جزيره مشهور يوناني كه بيشترين پناه‌جويان خارجي را در خود اسكان داده‌اند با برگزاري تجمع‌هايي در مقابل ادارات دولتي در يونان خواستار انتقال پناه‌جويان به نقاط ديگر يونان شدند.

آتش‌سوزي گسترده و ازبين‌رفتن كمپ پناه‌جويان موجب شده تا زندگي عادي در لسبوس مختل شود. همچنين چندروزي هم كارمندان پليس، شهرداري‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي در اعتصاب‌ عمومي شركت كرده‌اند. مغازه‌ها نيز در اعتراض به سياست مهاجرت دولت يونان تعطيل شده‌اند. در ماه نوامبر سال گذشته دولت يونان تصميم گرفت در اكثر جزاير اين كشور در لسبوس، ساموس، كوس و لروس اردوگاه‌هاي پناه‌جويي احداث كند. در مجموع ۴۲ هزار پناه‌جو در جزاير يونان اسكان داده شده‌اند و بارها كمپ‌هاي پناهندگي محل درگيري پناه‌جويان بوده است. يونان مقصد اصلي پناه‌جوياني است كه قصد دارند وارد اتحاديه اروپا شوند. طبق گزارش سازمان ملل متحد ۵۵ هزار پناه‌جو از طريق دريا و ۱۴ هزار نفر نيز از طريق مرز خاكي تركيه وارد يونان شده‌اند. اكثر پناه‌جويان از جنگ و فقر به يونان پناه آورده‌اند.