پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تاريخ جنگ در متون مقدس
شنبه، 29 شهریور 1399 - 06:41 کد خبر:33899
گروه نويسندگان


بشريت تاريخ خود را با جنگ بين هابيل و قابيل آغاز كرد و با جنگ‌هاي هولناك آخرالزمان به پايان خواهد رساند. بشريت در تاريخ همواره گرفتار جنگ و كشمكش و خونريزي بوده است. متون مقدس و تاريخ اديان نيز روايتگر جنگ‌ها و خونريزي‌هاي فراوان هستند. گاهي پيروان اديان به فرمان خداوند شيپور جنگ را مي‌نواختند و گاهي نيز به فرمان خدا در مقابل دشمنان دفاع مي كردند و اجازه نمي دادند مهاجمان امنيت آن ها را تهديد كنند، گاهي اين جنگ ها به فرمان مستقيم خداوند يا پيامبران خدا آغاز مي‌شد و گاهي نيز سوء استفاده از اعتماد پيروان، منجر به جنگ مي شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) هنگامي كه مناظرات و گفت و گوهاي بين مدافعان اسلام و مسيحيت را مرور مي‌شود پرسش‌هاي متعددي درباره جنگ‌هاي صدر اسلام و همچنين جنگ‌هاي تاريخ مسلمانان در ذهن شبانان مسيحي و همچنين سؤالات زيادي از جنگ‌هاي كتاب مقدس و جنگ‌هاي تاريخ مسيحيت در ذهن مدافعان مسلمان وجود دارد. آنچه موجب رنجش مي‌شود اين است كه شناخت كافي اي از تاريخ جنگ ها، ميزان تلفات و خسارات، علل وقوع جنگ‌هاي تاريخي و ميزان اخلاق مدارانه بودن يا نبودن جنگ‌هاي اسلام و مسيحيت وجود ندارد. فقدان چنين اطلاعاتي منجر به اتهامات بي‌اساس به يكديگر مي‌شود. بسياري از افراد بدون بررسي دقيق تاريخي به برخي از اديان اتهام خشونت طلبي مي‌زنند و يا آماري بدون سند از جنگ‌هاي منتسب به اديان ارائه مي‌كنند. رسانه‌ها نيز با ايجاد جو رواني، سعي در سياه نمايي چهره برخي از اديان كرده اند. اين در حالي است كه اگر آمار دقيق از نقش تاريخي اديان در ايجاد خشونت يا رفع آن به دست مي‌آمد، فرصت براي كساني كه مي‌خواهند با ارائه آمارهاي غلط درباره برخي از اديان سياه نمايي كنند، به وجود نمي‌آمد.

تاكنون تلاش مورخان بيشتر در جهت ثبت و تحليل جزئيات جنگ ها بوده و مورخان نيز اخلاقيات و مسائل حقوقي و فقهي جنگ‌ها را بررسي مي‌كرده‌اند و كمتر كسي از بين محققان با ارائه آمار كلي از جنگ‌هاي مقدس در متون مقدس اديان و جنگ‌هاي ذكر شده در تاريخ مكتوب بشر پرداخته است. نويسنده به سبب وجود همين خلأ تصميم به نگارش متني مستند، تحقيقي و بي طرفانه از جنگ‌هاي تاريخ اسلام و مسيحيت گرفته تا ضمن ارائه گزارش مختصري از تمامي جنگ‌هاي مكتوب در متون مقدس اسلام و مسيحيت، نسبت به ارائه شناخت كافي به محققان مسلمان و مسيحي گامي بلند برداشته شود.

كتاب در پنج فصل به نگارش درآمده است و موضوعاتي همچون «جنگ‌هاي كتاب مقدس، ديدگاه الاهي دانان درباره جنگ‌هاي كتاب مقدس، جنگ و صلح در قرآن و سنت پيامبر (ص) و اهل بيت (ع)، ديدگاه منتقدان نسبت به جنگ‌هاي صدر اسلام و مقايسه تحليلي جنگ‌هاي اسلام و مسيحيت» مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

 تاريخ جنگ در متون مقدس اسلام و مسيحيت
نويسنده: گروه نويسندگان
 ناشر: مؤسسه بوستان كتاب
نوبت اول: 1398
تيراژ: 500 نسخه
قيمت:  51 هزار تومان

محمود فاضلي