پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اقدام لتوني، استوني و ليتواني عليه بلاروس
سه شنبه، 11 شهریور 1399 - 04:03 کد خبر:33801

سخنگوي وزارتخارجه بلاروس به اقدام سه كشور لتوني، ليتواني و استوني در تحريم مسئولان بلاروس از جمله الكساندر لوكاشنكو رئيس جمهور اين كشور واكنش نشان داد و آن را اقداماتي عجولانه توصيف كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از روسيااليوم، آناتولي گلاز سخنگوي وزارتخارجه بلاروس به اقدام سه كشور لتوني، ليتواني و استوني در تحريم مسئولان بلاروس از جمله الكساندر لوكاشنكو رئيس جمهور اين كشور واكنش نشان داد و آنرا اقداماتي عجولانه توصيف كرد.

وي افزود: از بيانيه ليتواني، لتوني و استوني مطلع شديم. آنها همسايه هاي ما هستند و مواضع آنها برايمان اهميت به سزايي دارد اما متاسفانه دست به اقدامات شتاب زده اي زده اند و اين وضعي اندوه بار است.

گلاز تاكيد كرد: مشخص نيست كه با اين گامي كه از سوي ليتواني، لتوني و استوني برداشته شده است، چگونه حاكميت و استقلال بلاروس تامين مي شود.

لتوني، ليتواني و استوني قبلا اعلام كرده اند كه سفر ۳۰ مسئول بلاروس از جمله رئيس جمهور اين كشور را به كشورهاي متبوع خود ممنوع كرده اند. تا در زمره اولين كشورهاي اروپايي باشند كه مقامات بلاروس را تحريم مي كنند.

گفتني است پس از اعلام پيروزي الكساندر لوكاشنكو رئيس جمهور كنوني بلاروس در انتخابات ۹ آگوست، اعتراضات و تجمعات سراسري به نتيجه انتخابات آغاز و تبديل به بحراني سياسي در اين كشور شده است.

دولت بلاروس كشورهاي غرب‌گرا به ويژه همسايگانش يعني اوكراين، لهستان و ليتواني را به مداخله در امور داخلي اين كشور و حمايت از اعتراضات متهم مي‌كند.