پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : هراس لهستان از اعزام جنگنده هاي F-35
چهارشنبه، 8 مرداد 1399 - 11:23 کد خبر:33607

لهستان تصميم گرفته است جنگنده هاي نسل پنجم F-35 Lightning II را در پايگاه خود در شهر مالبورك در 80 كيلومتري منطقه كالينينگراد و در مينسكو-مازووتسكي ، واقع در نزديكي مرز بلاروس را مستقر نكند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از پورتال  دفنس 24، لهستان از استقرار آخرين جنگنده ها در شرق اين كشور خودداري كرده است ، زيرا مقامات ترس دارند كه روسيه بتواند ويژگي هاي راداري و مادون قرمز آنها را مورد مطالعه قرار دهد. بنابراين، رهبري ارتش لهستان تصميم گرفت هواپيماي F-35 را در غرب كشور در سويدوين ، جايي كه قبلاً اسكادران سو-22 قرار داشتند بگذارند.

نويسنده مقاله بر اساس مناقصه اي منتشر شده با مشاركت وزارت دفاع لهستان براي ساخت و نوسازي پايگاه هوايي در سويدوين به چنين نتيجه اي رسيده است. اين روزنامه نگار مي گويد كه در آينده مي توان F-16 Fighting Falcon را در آنجا قرار داد.

در ماه ژانويه ، لهستان قراردادي را براي خريد 32 جنگنده F-35 به ارزش 4.6 ميليارد دلار امضا كرد. پيش بيني مي شود نيروي هوايي اين كشور عمليات تمام عيار جنگنده هاي F-35 را در سال 2026 آغاز كند.

برنامه ريزي شده است كه F-35 جايگزين جنگنده هاي MiG-29 و Su-22 ساخت اتحاد جماهير شوروي شود ، كه هنوز در خدمت نيروي هوايي لهستان هستند.