پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بازداشت‌هاي كودتا در تركيه ادامه دارد
چهارشنبه، 8 مرداد 1399 - 03:56 کد خبر:33603

در ادامه بگير و ببندها در تركيه در رابطه با كودتاي نافرجام سال ۲۰۱۶ دادستاني اين كشور حكم جلب ۶۸ نفر را به اتهام ارتباط با تشكيلات «فتح‌الله گولن» صادر كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري آناتولي، نيروهاي امنيتي اين كشور حداقل ۴۱ نفر را به ظن ارتباط با جنبش تروريستي فتح‌الله گولن، عامل كودتاي نافرجام سال ۲۰۱۶ بازداشت كردند.

اين رسانه به نقل از منابع امنيتي خبر داد، دادستاني تركيه حكم جلب ۶۸ نفر را در اين ارتباط صادر كرد كه در بين آنها نام يك سرهنگ بازنشسته و ۶ نظامي حال حاضر ارتش نيز تركيه ديده مي‌شود.

طبق اين گزارش، عمليات نيروهاي امنيتي تركيه براي بازداشت مظنونان در ۲۳ استان كشور به صورت همزمان آغاز شده و تاكنون ۴۱ نفر بازداشت شده‌اند و عمليات براي بازداشت باقي مظنونان در حال پيگيري است.

دولت تركيه،  فتح‌الله گولن(واعظ تركيه‌اي مخالف دولت اين كشور و ساكن امريكا) و تشكيلات وابسته به او را تروريستي خوانده و عامل كودتاي نافرجام سال ۲۰۱۶ معرفي كرده و بارها از امريكا استرداد او را خواستار شده اما امريكايي‌ها به اين خواسته‌ها بي‌توجهي كرده‌اند. بنابر اعلام مقام‌ها و رسانه‌هاي تركيه در اين كودتاي نافرجام كه توسط تعدادي از نظاميان تركيه انجام شد ۲۵۱ نفر كشته و حدود ۲۲۰۰ نفر زخمي شدند.