پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اتحاد زنان براي عزل لوكاشنكو در بلاروس
سه شنبه، 7 مرداد 1399 - 09:17 کد خبر:33602
سه زن بلاروسي با راه‌اندازي يك كمپين اپوزيسيون مستقل براي انتخابات رياست‌جمهوري ماه آتي در بلاروس، قصد دارند الكساندر لوكاشنكو را كه ۲۵ سال است حكومت مي‌كند، كنار بزنند.


سه زن بلاروسي با راه‌اندازي يك كمپين اپوزيسيون مستقل براي انتخابات رياست‌جمهوري ماه آتي در بلاروس، قصد دارند تا الكساندر لوكاشنكو را كه ۲۵ سال است حكومت مي‌كند، كنار بزنند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از گاردين، خانم اسوتلانا تيخانوفسكايا كه در رأس آنها قرار دارد، نامزدي است كه به‌تدريج اعتمادش به خود براي به‌چالش‌كشيدن لوكاشنكو افزايش يافت. او هفته گذشته سخنراني‌هايي تلويزيوني براي كارزار انتخاباتي‌اش داشت و هزاران نفر در مينسك و در شهرها و شهرك‌هاي كوچك‌تر مخاطب سخنان او قرار گرفتند.

تيخانوفسكايا كه همسرش از وبلاگ‌نويسان سرشناس است و اجازه حضور در انتخابات را نيافت و به دست مقام‌ها زنداني شد، در ابتدا به نيابت از همسرش وارد رقابت شد اما كم‌كم به نامزد سياسي تبديل شد و با ارتباط مستقيم با رأي‌دهندگان مشكلي ندارد.

ماريا كولسنيكووا، مدير كمپين رياست‌جمهوري ويكتور باباريكو، از ديگر سياست‌مداران اپوزيسيون بلاروس كه او هم از شركت در انتخابات منع شده و به دست دولت زنداني است و اتحادش را با تيخانوفسكايا اعلام كرده است، گفت: رشد او عظيم بوده است.

او زني شجاع و جسور است. او بار بزرگي را بر دوش گرفته است. در اين كمپين انتخاباتي جوشان، ورونيكا تسپكالو، كارمند سابق مايكروسافت و مدير كمپين همسرش والري تسپكالو كه از اين رقابت بيرون زد و به همراه فرزندانش از بلاروس خارج شد، در كنار تيخانوفسكايا و كولسنيكووا قرار دارد.

اين سه زن بلاروسي در اطلاعيه‌اي شگفت‌انگيز اعلام كردند قصد دارند تا حوزه‌هاي ثروتمندتر در ميان رأي‌دهندگان شهري را با مخالفان لوكاشنكو در حومه شهر مرتبط كنند. لوكاشنكو از ۲۰ جولاي ۱۹۹۴ تاكنون رئيس‌‌جمهوري بلاروس است.

در زمان دولت او، بلاروس به‌عنوان كشوري كه خارج از چارچوب‌هاي بين‌المللي عمل مي‌كند و قوانين حقوق بشر در آن نقض مي‌شود، شناخته شد.