پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رد طرح استيضاح دولت در پارلمان بلغارستان
جمعه، 3 مرداد 1399 - 02:20 کد خبر:33568

دولت راستگراي بلغارستان از استيضاح مطرح شده مخالفان سوسياليت در پارلمان اين كشور به سلامت گذشت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه؛ دولت بويكو بوريسوف، نخست وزير راستگراي بلغارستان سه شنبه از استيضاح مطرح شده مخالفان سوسياليت همزمان با سيزدهمين روز اعتراضات به ارتباطات فاسد ميان اكثريت و اليگارش ها، جان سالم به در برد.

اين طرح استيضاح با ۱۲۴ راي مخالف از مجموع ۲۳۷ راي رد شد. اين در حاليست كه ۱۰۲ نماينده راي موافق و ۱۱ نفر راي ممتنع دادند.

مخالفان، دولت ائتلافي راست گرايان حامي بوريسوف و دو تشكل ملي گرا را به فساد متهم مي‌كنند. خارج از پارلمان صد‌ها نفر از معترضان كه اكثر آن‌ها جوان بودند، فرياد «استعفا» و «بوريس يك ننگ است» سر دادند.

دوشنبه شب حدود سه هزار نفر براي چند ساعت در چهار راه مركزي صوفيا تجمع كردند و پلاكارد‌هايي در محكوميت مافيا به همراه داشتند.

بويكو بوريسوف ۶۱ ساله كه از سال ۲۰۰۹ قدرت را در اختيار دارد، از حدود دو هفته پيش با جنبشي اعتراضي روبرو شده كه ضد امتيازات شخصيت‌هاي وابسته به دولت به راه افتاده است.

بوريسوف اعلام كرد كه قصد دارد دوره نخست وزيري خود را به پايان برساند. او وعده داد به منظور اثبات استقلال خود، تغييراتي در كابينه ايجاد كند. شماري از وزاري كابينه به تضمين منافع بخشي از جامعه اقتصادي مظنون هستند.

بحث بر سر طرح استيضاح و راي به آن، در غياب بوريسوف صورت گرفت. وي قرار بود سه شنبه از بروكسل بازگردد. بوريسوف براي شركت در نشست سران اروپا براي بررسي طرح احياي اقتصادي پسا كرونا به بروكسل سفر كرده بود.