پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفر رئيس جمهور كوزوو به آمريكا نيمه كاره ماند
پنجشنبه، 5 تیر 1399 - 10:59 کد خبر:33400

اتهام «جنايت جنگي» سفر رئيس جمهوري كوزوو به واشنگتن را نيمه كاره گذاشت.

هاشم تاچي، رئيس جمهوري كوزوو كه روز چهارشنبه از سوي ديوان دادگستري بين‌المللي به جنايات جنگي متهم شد سفر پيش‌بيني شده براي روز شنبه به واشنگتن جهت شركت در نشستي با حضور همتاي صرب خود را لغو كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، ريچارد گرينل، فرستاده ويژه دولت آمريكا در امور بالكان و مامور رسيدگي به پرونده اختلافات ميان كوزوو و صربستان با اعلام اين خبر در شبكه اجتماعي توييتر نوشت: رئيس جمهوري كوزوو به ما اطلاع داده كه در پي حكم دادستان ويژه ديوان لاهه سفر به واشنگتن را لغو مي‌كند.

فرستاده آمريكا بدون اشاره به ماهيت اتهام وارد شده به آقاي تاچي افزود: به تصميم او براي شركت نكردن در مذاكرات تا زمان برطرف شدن مشكلات قضايي مرتبط با اتهامات احترام مي‌گذارم.

ريچارد گرينل در عين حال تاكيد كرد كه گفتگوهاي از پيش طراحي شده براي روز شنبه در كاخ سفيد به قوت خود باقي است و با حضور الكساندر ووچيچ، رئيس جمهوري صربستان و عبدالله هوتي، نخست وزير كوزوو پيگيري مي‌شود.

به نوشته رسانه‌هاي كوزوو، هاشم تاچي از مبارزان پيشين و رهبر سابق استقلال‌طلبان اين كشور هنگام اعلام خبر اتهام جنايت جنگي بر ضد وي از سوي ديوان لاهه براي سفر به واشنگتن در هواپيما به سر مي‌برد.

دادستان ديوان دادگستري بين‌المللي در شهر لاهه روز چهارشنبه با صدور كيفرخواستي هاشم تاچي و ۹ تن از مبارزان جدايي‌طلب پيشين اين كشور را به دليل اتفاقات روي داده در جريان جريان مناقشه اين كشور با صربستان در پايان دهه ۹۰ ميلادي به انجام جنايات جنگي متهم كرد.

كاخ سفيد براي تلاش در جهت حل اختلافات و از سرگيري گفت‌وگوها ميان دو كشور كه از يكسال پيش با موانعي روبرو شده بود روز شنبه ميزبان مقامات بلند پايه صربستان و كوزوو است.

با توجه به اينكه بلگراد همچنان از به رسميت شناختن استقلال بخش جدا شده از خاك خود امتناع مي‌ورزد، واشنگتن از پيش اعلام كرده كه انتظار ندارد مناقشه ارضي ريشه‌دار ميان دو كشور در زماني كوتاه به حصول يك توافق سياسي منجر شود.

كاخ سفيد تلاش دارد تا پيش از دستيابي به هرگونه راه حل سياسي در جهت عادي سازي روابط اقتصادي ميان دو كشور متخاصم اقدام كند.