پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تفاهمنامه همكاري‌هاي فرهنگي بين ايران و يونان
چهارشنبه، 4 تیر 1399 - 02:31 کد خبر:33384

تفاهمنامه جامع همكاري‌هاي علمي ـ فرهنگي به امضاي رايزن فرهنگي ايران در آتن و رييس دانشگاه ارسطو تسالونيك رسيد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رايزني فرهنگي كشورمان در يونان به دنبال گسترش فعاليت‌هاي علمي ـ فرهنگي با مؤسسات و دانشگاه‌هاي معتبر يونان بخصوص شهر تسالونيك (دومين شهر بزرگ يونان) از يكسال پيش برنامه مدوني تهيه و برنامه‌ريزي‌هاي مختلفي براي حفظ و گسترش اين روابط با دانشگاه ارسطو تسالونيك ترتيب داد.

دانشگاه ارسطو پس از دانشگاه آتن دومين دانشگاه بزرگ يونان است كه چندين دانشكده در حوزه‌هاي مختلف علوم انساني، مهندسي، پزشكي و ... دارد و دانشجويان خارجي زيادي نيز در آن مشغول به تحصيل هستند. اين دانشگاه در ادوار گذشته نيز مورد توجه بسياري از محققان و اساتيد ديگر كشورها بوده است.

علي محمد حلمي، رايزن فرهنگي ايران در يونان ضمن حضور در ساختمان مركزي دانشگاه ارسطو با نيكو پاپايوآنو، رييس اين دانشگاه و تعدادي از اساتيد و مسؤلان ديگر بخش‌هاي دانشگاه، خانم الني باكچوانيذو، رييس بخش روابط بين‌الملل دانشگاه، انگليكي زياكا، رييس بخش مطالعات اسلامي و عربي ديدار كرد.

نيكو پاپايوآنو، رييس دانشگاه ارسطو با قدرداني از اقدامات رايزني فرهنگي ايران در يونان براي امضاي اين تفاهمنامه و حفظ و گسترش روابط فرهنگي بين دو كشور گفت: ما امروز با امضاي اين تفاهمنامه سعي در افزايش روابط بين دو كشور ايران و يونان در حوزه علمي و فرهنگي داريم.

وي ادامه داد: اين تفاهمنامه كه نقطه آغازش آموزش زبان و ادبيات فارسي است، سبب نزديك تر شدن ما به يكديگر مي‌شود. دو ملتي كه داراي فرهنگ و تمدني غني هستند و اين امر مي‌تواند براي دانشجويان ما بيش از پيش حائز اهميت و جالب باشد.

پاپايوآنو همچنين به بندهاي مختلف اين تفاهمنامه اشاره كرد و از آن با لفظ «توافقي جامع و كاربردي» نام برد كه تمامي حوزه‌هاي علمي و فرهنگي را در بر مي‌گيرد.

رييس دانشگاه ارسطو اضافه كرد: اميدواريم در گام‌هاي بعدي بتوانيم از تمامي مفاد اين تفاهمنامه مانند اعطاي بورسيه‌هاي تحصيلي و ... استفاده مناسب را داشته باشيم و حتي پروژه‌هاي مشترك دانشگاهي بين دانشگاه‌هاي ايران و دانشگاه تسالونيك ترتيب بدهيم.

وي در ادامه سخنانش، افزود: تا به امروز با مراكز علمي كشورهاي مختلفي ديدار و حتي تفاهمنامه‌هايي هم امضا كرده‌ايم، اما قطعا همكاري با ايران مي‌تواند براي دانشجويان ما بخصوص دانشكده الهيات آورده‌هاي زيادي داشته باشد.

حلمي، رايزن فرهنگي كشورمان در يونان در سخناني، اظهار كرد: قطعا زمينه فعاليت بين دو كشور صاحب تمدن ايران و يونان در بخش‌هاي مختلف بخصوص علمي و فرهنگي بسيار بالاست.

وي يادآور شد: زمينه همكاري‌هاي دانشگاهي بين اين دانشگاه و دانشگاه‌هاي برتر ايران مثل دانشگاه تهران، دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه علامه طباطبايي، واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد، دانشگاه امام صادق(ع) و ... وجود دارد.

حلمي به ظرفيت‌هاي خوب مراكز ديني ايران به ويژه شهر قم اشاره كرد و ادامه داد: ما كشوري مسلمان و مذهب ما شيعه دوازده امامي است و مركز تشيع در جهان امروز ايران و شهر قم است. وجود مراكز علمي ـ تحقيقاتي مختلف كه در اين شهر در حوزه اديان، فرق و مذاهب فعاليت دارند در دنيا كم نظير است و اين ظرفيتي است كه قطعا دانشجويان الهيات اين دانشگاه مي‌توانند از آن بخوبي استفاده كند.

در ادامه اين ديدار، تفاهمنامه توسط رايزن فرهنگي كشورمان و رييس دانشگاه ارسطو امضا شد. همچنين تعداد هفتاد جلد كتاب مرجع به زبان‌هاي عربي، يوناني و انگليسي از جمله 14 جلد تفسير الميزان علامه طباطبايي، كتاب تفسير سوره حمد و چهل حديث امام خميني(ره) و ... از طرف رايزني فرهنگي ايران به بخش مطالعات اسلامي دانشگاه ارسطو اهداء شد.