پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : خشم اروپا از تكروي‌هاي آمريكا در مساله كوزوو
دوشنبه، 2 تیر 1399 - 07:01 کد خبر:33369
تقريباً يك دهه است كه اتحاديه اروپا مسئوليت گفتگو براي عادي سازي روابط بين صربستان و كوزوو را برعهده دارد. كوزوو در سال 2008 ميلادي اعلام استقلال كرد اما تاكنون بلگراد از به رسميت شناختن آن خودداري كرده است.

تصميم آمريكا براي انجام مذاكرت با سران كشورهاي صربستان و كوزوو در كاخ سفيد بدون مشاركت و هماهنگي با اتحاديه اروپا موجبات ناراحتي و عصبانيت مقامات اين اتحاديه را فراهم كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از تسنيم، روزنامه اتريشي "استاندارد" در مطلبي نوشت: در 27 ژوئن (29 تيرماه) روساي جمهوري كوزوو و صربستان به كاخ سفيد دعوت شده‌اند. اين مسئله خشم برلينو اتحاديه اروپا را برانگيخته است.

"پيتر بير"، از نمايندگان پارلمان و هماهنگ كننده روابط دو سوي آتلانتيك دولت فدرال آلمان هفته گذشته در سخناني گفته بود كه تنها مذاكراتي كه توسط اتحاديه اروپا رهبري شود مي‌تواند منجر به توافقي قانوني بين اين دو كشور شود. وي از كاخ سفيد درخواست كرد كه "ميروسلاو لاجيك"، نماينده ويژه اتحاديه اروپا را هم در تاريخ 27 ژوئن براي انجام اين مذاكرات دعوت كند و از بازي هاي غير شفاف بپرهيزد.

پيغام اين سياستمدار بلند پايه آلماني خطاب به دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا و "ريچارد گرنل" فرستاده ويژه او براي مذاكرات صلح بين صربستان و كوزوو كه چندي پيش سفير اين كشور در آلمان بود انجام شد.

آمريكا ديداري بين روساي جمهوري صربستان و كوزوو در كاخ سفيد ترتيب داده است كه گويا قرار است در آن توافقي انجام شود كه هيچ كس درباره محتواي آن چيزي نمي داند.

بيانيه بير نشان مي دهد كه اتحاديه اروپا از اين اقدام ترامپ كه بدون مشورت و هماهنگي با شركاي اروپايي خود مي خواهد مذاكرات پنهاني انجام داده و به توافقاتي دست پيدا كند ناراحت است.

"پيتر بير"، در گفتگويي با روزنامه اتريشي استاندارد گفته است: اساسا من از هر گونه فعاليتي كه بلگراد و پريشتينا را به هم نزديك كند استقبال مي كنم. وي در عين حال گفته است: يك توافق بين اين دو كشور بايد موثر و قابل قبول بوده و به پايداري در منطقه بيانجامد.

وي افزود: اما ترامپ و گرنل با اين رويكرد خود اين خطر را ايجاد مي كنند كه معامله كثيفي را رقم بزنند و آشفتگي را ايجاد كنند كه اروپايي ها بعدا ناچار شوند آن را اصلاح كنند.

اين مقام آلماني تاكيد كرد كه نبايد بدون مشاركت اتحاديه اروپا توافقي بين صربستان و كوزوو امضا شود. وي درباره عواقب چنين توافقي هشدار داد.

وي در بخش ديگري از گفتگو با اين روزنامه اتريشي تاكيد كرد كه اروپاييان و آمريكايي ها در گذشته همواره وقتي كه مشتركا روي راه حل هايي كار كرده‌اند به موفقيت هايي دست پيدا كرده‌اند. بديهي است كه "گرنل" در اين ميان دنبال حرفه اي براي خود است و كوزوو و صربستان براي او اهميتي ندارند. حتي ايده‌اي وجود دارد مبني بر اينكه كه او حاضر است دادگاه ويژه براي جنايات جنگي در كوزوو را لغو كند.

"ريچارد گرنل"، سفير پر سرو صداي سابق آمريكا در آلمان كه همواره با مواضع مداخله جويانه و وفادارانه خود نسبت به ترامپ خشم مقامات آلماني را برمي انگيخت چندي پيش از سمت خود كناره گيري كرد.

گرنل از سال 2018 كه سفير آمريكا در آلمان شد بارها به خاطر انتقادهاي صريح و تند از سياست‌هاي دولت آنگلا مركل، از جمله در مورد بودجه دفاعي، همكاري با روسيه در پروژه خط لوله انتقال گاز و "عدم قاطعيت" در برابر جمهوري اسلامي ايران جنجال برانگيز بوده است.

اين ديپلمات 53 ساله آمريكايي يكي از وفادارترين سياستمداران آمريكا به دونالد ترامپ به شمار مي‌رود و رئيس جمهوري ايالات متحده مي‌گويد او در دوراني كه در برلين بوده "به طرز فوق‌العاده‌اي" آمريكا را نمايندگي كرده است.

"پيتر بيير" در بخش ديگري از گفتگو با استاندارد همچنين تاكيد كرد كه در هر صورت ترامپ و گرنل نمايندگان كوزوو و صربستان را دعوت كرده‌اند و نمي توان اين مسئله را رد كرد كه ممكن است در اين مذاكرات تهديدهايي مبني بر لغو حمايت هاي اقتصادي براي دستيابي به توافقي وجود داشته باشد.

جالب اينجاست كه "بيير" چيزي را مطرح كرده است كه دقيقا با آنچه "جان بولتون"، مشاور امنيت سابق ترامپ در كتاب جديد خود توصيف مي كند مطابقت دارد. يعني اينكه ترامپ در ازاي فوايد و منافع سياسي حاضر است تحقيقاتي جنايي را آغاز كرده و يا تحقيقاتي جنايي را متوقف كند.

به عنوان مثال بولتون در كتاب خود گفته است كه رئيس جمهور تركيه اين انتقاد را به ترامپ وارد كرده است كه دستگاه قضائي آمريكا در حال تحقيق عليه يك شركت تركيه اي است كه تحريم هاي آمريكا عليه ايران را نقض كرده است.

در مورد ديگري از دخالت هاي ترامپ هم به دخالت در مسئله اوكراين اشاره شده كه در آن كمك هاي نظامي به اين كشور منوط به اين شده است كه قوه قضائيه در اوكراين تحقيقاتي را عليه پسر جو بايدن، نامزد دموكرات رياست جمهوري آمريكا آغاز كند. در هر دوي اين موارد مسئله دخالت در قوه قضائيه براي دستيابي به منافع سياسي براي ترامپ مطرح بوده است.

تقريباً يك دهه است كه اتحاديه اروپا مسئوليت گفتگو براي عادي سازي روابط بين صربستان و كوزوو را برعهده دارد. كوزوو در سال 2008 ميلادي اعلام استقلال كرد اما تاكنون بلگراد از به رسميت شناختن آن خودداري كرده است.

كوزوو يكي از استان‌هاي صربستان به شمار مي‌رفت تا اينكه يك تغيير سياسي در بلگراد و قيام مسلحانه توسط اكثريت قومي آلبانيايي در سالهاي 1998-1999 يكي از خشونت‌آميزترين درگيري‌هاي معاصر در اروپا را پديد آورد. در سال 1999 ناتو با دخالت و بمباران عليه صربستان درگيري در كوزوو را پايان داد.

اكنون دو دهه پس از آن درگيري‌ها ايالات متحده، بزرگ‌ترين عضو ناتو در پي آن است طرفين را به امضاي يك توافقنامه صلح تشويق كند.

روسيه هم هشدار داده هر راه حلي كه در مذاكرات صلح بين كوزوو و صربستان در اواخر ماه جاري ميلادي حاصل مي‌شود بايد به تاييد مسكو برسد.

روزنامه اتريشي استاندارد در بخش ديگري از اين گزارش نوشت: ديپلمات هاي اروپايي از خيانت ايالات متحده به متحدان خود در بالكان، كوزوو و ارزش هاي مشترك سخن مي گويند. به زعم آن ها آسيب هاي اين گونه سياست ها نه تنها متوجه جنوب شرقي اروپا بلكه براي سراسر اين اتحاديه بالااست. اين مسئله آشكار است كه قدرت اجرايي ترامپ ديگر خواهان همكاري با اروپا نيست. اين در حقيقت پاياني بر سياست بازسازي مشترك بعد از تجزيه يوگسلاوي است.

گرنل كه ظاهرا مي خواهد در دوره دوم رياست جمهوري ترامپ نقش هايي چون مشاور امنيت ملي و يا وزير امور خارجه را تصاحب كند ادعا مي كند كاخ سفيد در 27 ژوئن تنها مي خواهد درباره موضوعات اقتصادي با سران صربستان و كوزوو گفتگو كند و اتحاديه اروپا هم بايد به مسئله توافق سياسي بين اين دو كشور بپردازد. وي اعلام كرده كه براي كاخ سفيد در اين مذاكرات مسئله نرمال شدن مناسبات اقتصادي مطرح است.

با اين همه اين اتحاديه اروپا بود كه در سال هاي گذشته براي همكاري هاي منطقه‌اي و اقتصادي فعال بوده است و نه آمريكا.

ناتو در جريان جنگ بالكان در سال‌هاي 1998 تا 1999 به كوزوو براي استقلال از صربستان و مونته نگرو كمك كرد. بيش از 110 كشور استقلال كوزوو را به رسميت مي‌شناسند، اما صربستان و كشورهاي ديگري از جمله روسيه، چين، اسپانيا و يونان آن را به عنوان كشوري مستقل به رسميت نمي‌شناسند.

آمريكا مدتهاست دولت كوزوو را براي پذيرفتن پيشنهاد تبادل خاك با صربستان تحت فشار گذاشته و چندي پيش ريچارد گرنل، نماينده خود را به پايتخت اين كشور، پريشتينا فرستاده بود. البته كوزوو پيشنهاد تبادل خاك با صربستان براي عضويت در اتحاديه اروپا را رد كرده است.