پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : چخوف از پرخواننده‌ترين نويسندگان خارجي در ايران است
دوشنبه، 2 تیر 1399 - 03:37 کد خبر:33363
چخوف زندگي را در حد كمال خود، در يك‌جريان واحد كه در آن امور عادي و متعالي و مسائل مهم و پيش پا افتاده در هم ادغام مي‌شوند، بازآفريني مي‌كند. در سوژه‌هاي او ويژگي‌هاي حياتي به شيوه‌اي شگفت فارغ از همه پيوندهاي تاريخي و سياسي توصيف مي‌شوند.


واديم پالونسكي در پيامي به برگزاركنندگان برنامه‌هاي يك‌هفته با چخوف گفت: چخوف يكي از پرخواننده‌ترين نويسندگان در ايران است كه طي صدسال گذشته بيش از ۲ميليون نسخه از آثارش فروش داشته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا)، سلسله‌برنامه‌هاي يك‌هفته با چخوف از اول تير، آغاز شد و به گفته مسئولان مركز فرهنگي شهر كتاب برگزاركننده اين برنامه‌ها، همكاران روس اين طرح از ميزان استقبال ايرانيان از چخوف و آثارش شگفت‌زده شده‌اند.

در كنار برنامه‌هاي سخنراني و پژوهشي اين هفته، واديم ولاديميرويچ پالونسكي رئيس انستيتو ادبيات جهاني گوركي وابسته به آكادمي علوم روسيه هم به مناسبت هفته چخوف در ايران، پيامي صادر كرده است.

مشروح متن اين پيام به شرح زير است:

به مناسبت «يك هفته با چخوف» در ايران

خانم‌ها و آقايان محترم!

انستيتو ادبيات جهاني ماكسيم گوركي آكادمي علوم روسيه از مجموعه برنامه‌هاي فرهنگي با عنوان «يك هفته با چخوف» كه به‌مناسبت ۱۶۰ مين سالروز تولد اين نويسنده بزرگ در ايران برگزار مي‌شود به‌گرمي استقبال مي‌نمايد. اين برنامه را موسسه فرهنگي شهر كتاب ايران با همكاري بنياد روسكي مير و با حضور و مشاركت نويسندگان و محققاني از ايران و روسيه و نيز اساتيد و دانشجويان زبان روسي ايراني برگزار مي‌نمايد.

شايان ذكر است كه اين ابتكار در تداوم همكاري‌هاي سازنده فرهنگي بين ايران و روسيه است كه در چندسال گذشته در اشكال برنامه‌ها و مراسم مختلف متجلي شده است كه از جمله آنها مي‌توان از كنفرانس‌هايي براي بزرگداشت سعدي و پوشكين، ايوان بونين، لف تالستوي و فرهنگ شرق، برگزاري برنامه يك‌هفته با تالستوي در ايران، برنامه‌هاي ادبي در دانشگاه‌هاي مسكو، اتحاديه نويسندگان روسيه، بنياد ماكسيم گوركي و نيز روزهاي فرهنگي روسيه در ايران و برگزاري برنامه شبي با اساطير شاهنامه كه با حضور ديپلمات‌ها، اديبان، فلاسفه و روزنامه‌نگاران در مسكو برگزار شد نام برد.

آنتون چخوف يكي از پرخواننده‌ترين نويسندگان خارجي در ايران است كه در صد سال گذشته بيش از دو ميليون نسخه از آثار او در ايران منتشر شده است و نمايشنامه‌هاي او اغلب در اين كشور بر روي صحنه بوده‌اند. اين فراگيري و محبوبيت حاكي از چيست؟ شايد حاكي از اين باشد كه در آثار چخوف معنويت و ماديت، جاودانگي و روزمرگي از هم جدا نيستند و در اتحادي جدائي‌ناپذير با هم قرار دارند. چخوف زندگي را در حد كمال خود، در يك‌جريان واحد كه در آن امور عادي و متعالي و مسائل مهم و پيش پا افتاده در هم ادغام مي‌شوند، بازآفريني مي‌كند. در سوژه‌هاي او ويژگي‌هاي حياتي به شيوه‌اي شگفت فارغ از همه پيوندهاي تاريخي و سياسي توصيف مي‌شوند. به لطف اين ويژگي‌هاست كه آثار چخوف براي خوانندگاني از فرهنگ‌هاي مختلف و متعلق به دوران‌هاي كاملاً متفاوت، ملموس و قابل فهم‌اند.

انستيتو ادبيات جهاني ماكسيم گوركي براي برنامه «يك هفته با چخوف» در ايران آروزي موفقيت دارد و اظهار اميدواري مي‌كند كه همكاري‌هاي ايران و روسيه در زمينه فرهنگ سال به سال تداوم و گسترش يابد.

واديم ولاديميرويچ پالونسكي

رئيس انستيتو ادبيات جهاني ماكسيم گوركي و عضو ناظر آكادمي ملي علوم روسيه