پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بيكاري دوران كرونا در مجارستان
یکشنبه، 1 تیر 1399 - 12:48 کد خبر:33359
اقتصاد مجارستان تا پيش از بحران كرونا پيشرفت خوبي داشت. در سال ۲۰۱۹ نرخ رشد اقتصادي در اين كشور ۴.۹ درصد و نرخ بيكاري نزديك به صفر بود. بنا بر پيش‌بيني سازمان همكاري اقتصادي و توسعه، نرخ رشد اقتصادي مجارستان در نتيجه بحران كرونا ممكن است امسال به منهاي ۸ درصد سقوط كند.


با بالا رفتن آمار بيكاران بر اثر ركود اقتصادي در دوران كرونا در مجارستان، بسياري از جوانان اين كشور براي استخدام به ارتش مراجعه مي‌كنند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، به گفته سرلشكر تاماس دورگو، مسئول استخدام ارتش ملي مجارستان، از زمان آغاز همه‌گيري كوويد ۱۹ تقاضا براي استخدام در ارتش دو برابر شده است. وزارت دفاع مجارستان نيز اعلام كرد كه تنها در هفته گذشته حدود ۲ هزار و ۵۰۰ درخواست جديد براي پيوستن به نيروهاي نظامي ارسال شده است.

اقتصاد مجارستان تا پيش از بحران كرونا پيشرفت خوبي داشت. در سال ۲۰۱۹ نرخ رشد اقتصادي در اين كشور ۴.۹ درصد و نرخ بيكاري نزديك به صفر بود. بنا بر پيش‌بيني سازمان همكاري اقتصادي و توسعه، نرخ رشد اقتصادي مجارستان در نتيجه بحران كرونا ممكن است امسال به منهاي ۸ درصد و در صورت بازگشت موج دوم كرونا حتي به منهاي ۱۰ درصد هم سقوط كند.

داوطلبان پديرفته شده براي استخدام در ارتش پس از انجام معاينات پزشكي، يك دوره آموزشي شش ماهه را مي‌گذرانند و در پايان به عنوان سرباز، مهندس، تكنيسين رايانه، راننده يا آشپز مشغول به كار مي‌شوند.

افراد بيكار در مجارستان حداكثر به مدت سه ماه، ماهي ۲۰۰ تا ۳۵۰ يورو حقوق بيكاري دريافت مي‌كنند. براساس اعلام دانشگاه جانس هاپكينز آمريكا، در كشور ۱۰ ميليوني مجارستان تا كنون بيش از ۴ هزار مورد قطعي ابتلا به كوويد ۱۹ ثبت شده و بيش از ۵۷۰ نفر نيز بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.

ويكتور اوربان، نخست وزير دست راستي و ملي‌گراي مجارستان توجه زيادي به بودجه ارتش دارد، به طوري كه سهم بخش دفاعي اين كشور از توليد ناخالص داخلي از ۰.۹۵ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱.۲۱ درصد در سال ۲۰۱۹ رسيده است. در ماه ژوئيه نيز اعلام شد كه ارتش مجارستان قصد دارد ده مدرسه نظامي جديد را در ده سال آينده افتتاح كند.