پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : كشف «اسرار بالكان» در جشنواره قرطاج!
یکشنبه، 9 آبان 1389 - 21:55 کد خبر:3334
آثار نمايش داده شده در اين جشنواره كه محتواي آنها بيشتر متأثر از جنگ‌هاي استقلال‌طلبانه بالكان بود، چونان قطعاتي از موزائيك تعبير شد كه با قرار دادن كنار هم مي‌شد به حقايق و اسراري از تاريخ اين حوزه دست يافت.


ايربا – گروه فرهنگي: منطقه بالكان با جنگ‌هايي كه طي دهه‌هاي اخير در آن رخ داده، از جمله كانون‌هاي توجه جهانيان بوده؛ اين توجه حتي سال‌ها بعد از فروكش كردن درگيري ها در اين منطقه و برقراري صلح همچنان ادامه دارد، چرا كه آلام باقي مانده از جنگي چون جنگ بالكان، چيزي نيست كه به اين زودي‌ها التيام يابد.

به گزارش پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان (ايربا) در اين ميان نقش هنرمندان به ويژه سينماگران بالكان در بازخواني و مرور مصائب مردم اين منطقه و انتقال آنها به جهانيان قابل توجه است؛ يكي از تازه ترين موارد تمركز رسانه اي جهانيان بر اين موضوع به ماجراي ساخت فيلم آنجلينا جولي درباره وقايع تلخ بالكان و حواشي آن مربوط مي شود. آثار هنري مربوط به وقايع بالكان در دهه هاي گذشته همواره در قالب فيلم، تئاتر، كتاب يا لوح هاي فشرده علاوه بر حضور در جشنواره‌هاي بين‌المللي، در سراسر دنيا به نمايش در آمده است.

جشنواره فيلم قرطاج (كشور تونس) هم يكي از اين جشنواره‌هاست كه امسال در بخشي از بيست و سومين دوره برگزاري‌اش به سينماي كشورهايي كه پس از تجزيه يوگسلاوي اعلام موجوديت كردند، اختصاص داشت. نگاهي به سينماي كشورهاي پس از يوگسلاوي، عنوان بخشي از بخش‌هاي جانبي بيست و سومين دوره جشنواره فيلم قرطاج بود كه نه تنها مهم‌ترين جشنواره فيلم كشور تونس به شمار مي‌آيد، بلكه در ميان كشورهاي آفريقايي و جهان عرب نيز با سابقه طولاني‌اش مقام و جايگاه خاصي را پيدا كرده است.

به گزارش ايربا، در اين جشنواره كه از شنبه گذشته 23 اكتبر آغاز شد و تا امروز 31 اكتبر ادامه دارد، 13 فيلم از كشورهاي صربستان، اسلووني، كرواسي، بوسني و هرزگوين، مونته نگرو و مقدونيه به نمايش در آمد. اين فيلم‌ها در اين جشنواره چونان قطعاتي از موزائيك تعبير شد كه با قرار دادن كنار هم مي‌شد به حقايقي از بالكان دست يافت.

اين فيلم‌ها كه بيشتر متأثر از جنگ‌هاي استقلال‌طلبانه بالكان بوده و مضامين جنگي بر فضاي تمامي آنها حاكم است، بين سال‌هاي 1985 تا 2010 ساخته شده‌اند و دردها و رنج‌هايي را كه ملت‌هاي اين منطقه طي دهه‌هاي اخير متحمل شده اند بازگو مي‌كنند.

بيست و سومين جشنواره فيلم قرطاج در بخش جانبي خود ميزبان آثاري از امير كوستوريتسا، داليبور ماتانيچ، ازونيمير جوريچ، گوران دوويچ، دنيس تانوويچ، آيدا بييچ، ياسمينا ازباليچ، ميلكو مانچوسكي، تئونا استروگار ميتوسكا، ولاديمير پرسيچ، زليمير زيلنيچ، گوران پاسكالويچ و يان تسويتكويچ بود.

گزارش از مصطفي خلجي – ايران بالكان (ايربا)