پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : زلزله ۵.۱ ريشتري تهران را لرزاند
جمعه، 19 اردیبهشت 1399 - 11:10 کد خبر:33123

به دنبال زمين لرزه‌ ۵.۱ ريشتري ساعت ۴۸ دقيقه نيمه شب جمعه در تهران، تا كنون ۴۰ پس لرزه به وقوع پيوسته است.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري مهر، زمين لرزه‌اي ۵.۱ ريشتري ساعت ۰۰:۴۸:۲۱ جمعه تهران و شهرهاي اطراف را لرزاند. اين زمين لرزه در تمام مناطق پايتخت احساس شد.

مركز لرزه نگاري دانشگاه تهران محل وقوع زمين لرزه را مرز استان‌هاي مازندران و تهران - حوالي دماوند اعلام كرد.

به گزارش اين مركز زمين لرزه در طول جغرافيايي: ۵۲.۰۵، عرض جغرافيايي: ۳۵.۷۸ و در عمق ۷ كيلومتري زمين رخ داد.

مركز زلزله ۶ كيلومتري دماوند (تهران) ۱۳ كيلومتري رودهن (تهران)، ۱۶ كيلومتري بومهن (تهران) بود.

به گزارش ايربا ساعاتي پيش از اين زلزله در ساعت ۲۳:۳۰ پنجشنبه شب پيش لرزه‌اي به بزرگي ۲.۹ ريشتر در عمق ۱۰ كيلومتري زمين در همين منطقه رخ داد كه مركز اين زلزله ۸ كيلومتري دماوند، ۱۳ كيلومتري رودهن و ۱۶ كيلومتري بومهن اعلام شده بود.

خبرهاي مربوط به زلزله در پي مي‌آيد:

۱۶:۰۰ درهاي استاديوم‌هاي ورزشي تا دو روز روي مردم باز است

مسعود سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان در گفت‌وگويي تلفني با محسني بندپي استاندار تهران با تاكيد بر آمادگي مجموعه‌هاي ورزشي استان تهران براي پذيرايي از شهروندان تهراني گفت: تا دو روز آينده درهاي تمامي اماكن روباز و استاديوم‌هاي ورزشي مي‌تواند بر روي مردم باز باشد.

وزير ورزش و جوانان افزود: از مجموعه ۳ هزار سمن‌هاي كشور، جوانان زيادي به صورت داوطلبانه و منظم آماده كمك و حضور در برنامه‌هاي ستاد مديريت بحران تهران و كشور هستند و با هماهنگي و دستور به معاونت جوانان، سازمان‌هاي مردم نهاد مرتبط كاملاً آماده همياري و مشاركت با ستادهاي مديريت بحران هستند.

۱۵:۴۴ استان‌هاي معين تهران آماده‌باش هستند

رضا كرمي محمدي، رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهرداري تهران درباره زلزله بامداد جمعه ۱۹ ارديبهشت ماه گفت: استان اصفهان استان جانشين و استان‌هاي مركزي، قم، سمنان، مازندران و قزوين استان‌هاي معين تهران هستند كه با نامه‌نگاري‌هاي انجام شده از آنها خواسته شده تا در حالت آماده‌باش باشند. همچنين از سوي شهرداري تهران براي نمايندگان اين استان‌ها قرارگاهي تعيين شده كه هماهنگي‌هاي لازم را انجام دهند. خوشبختانه اين زلزله خسارتي نداشت اما با توجه به شرايط لرزه خيزي كه تهران دارد و گسل‌هاي بسيار قوي مثل گسل «مشا» كه در اطراف تهران است بايد پيش بيني‌هاي شرايط بدتر را داشت.

۱۴:۵۰ راه‌اندازي امداد پهپادي در تهران

انوشيروان محسني بندپي بعد از ظهر جمعه در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران كه با محوريت آمادگي در برابر زلزله برگزار شد با اشاره به وقوع زلزله بامداد امروز اظهار داشت: با وقوع زلزله ۵.۱ دهم ريشتري تهران كه در برخي استان‌ها همچون جنوب مازندران و البرز نيز احساس شد بلافاصله تمامي دستگاه‌هاي استاني و شهرستاني در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

وي با اشاره به آمادگي استان تهران در شرايط وقوع زلزله گفت: پس از اين زلزله حدود ۴۰ پس لرزه را داشتيم اما آنچه مهم است انجام پيش بيني‌هاي لازم جهت آماده‌باش تيم‌هاي امدادي و خدماتي و فراهم سازي محل اسكان براي مردم و همچنين ذخيره سازي انبارها براي تغذيه و مخازن آب است كه تمامي شرايط تحت كنترل قرار گرفت و بلافاصله طبق هماهنگي با وزير ورزش و جوانان ۱۷ مركز ورزشي روباز تهران آمادگي خود را براي اسكان موقت مردم اعلام كردند.

استاندار تهران با اشاره به راه‌اندازي امداد پهپادي براي زلزله‌زدگان در شهر تهران خاطرنشان كرد: اپليكيشن آموزشي شهر آماده، شهروند آگاه در راستاي اطلاع رساني به شهروندان به منظور ارتقا آمادگي در برابر زلزله توسط شهرداري راه اندازي شده است.

وي با اشاره به لزوم مقاوم سازي خانه‌هاي روستايي گفت: در استان تهران ۸۰۶ هزار نفر جمعيت روستايي با ۲۲۶ خانه روستايي داريم كه برخي از آنها نياز به نوسازي و مقاوم سازي دارد از اين‌رو بنياد مسكن نسبت به تشويق روستاييان جهت استفاده از تسهيلات ارزان قيمت اقدام كند.

استاندار تهران با اشاره به لزوم آمادگي بيمارستان‌ها تاكيد كرد: در غرب تهران بيمارستان ميلاد، در شرق بيمارستان امام حسين، در مركز تهران بيمارستان امام خميني و در شمال تهران بيمارستان چمران همواره بايد آمادگي لازم را داشته باشند به علاوه بيمارستان‌هاي خصوصي جديدالتاسيس نيز در اين زمينه همكاري كنند.

۱۳:۰۷ گسل مشا ظرفيت ايجاد زلزله‌هاي بزرگ‌تر را هم دارد

مهدي زارع استاد تمام پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله و عضو وابسته فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به تحليل زلزله ديشب تهران پرداخت و گفت: همانطور كه اعلام شده اين زلزله در اثر فعال شدن گسل مشا اتفاق افتاد و از آنجايي كه اين گسل پيش از اين زلزله‌هاي بزرگ‌تري را ايجاد كرده است عجيب نيست.

وي در ادامه يادآور شد: گسل مشا ۱۹۰ سال پيش زلزله ۷ ريشتري را ايجاد كرده كه معروف به زلزله دماوند است.

زارع خاطرنشان كرد: بنابراين اين مساله براي ما مسجل است كه اين گسل توانايي لغزايي بالاتري را هم دارد و نمي‌توان مدعي شد زلزله با بزرگاي ۵ ريشتر ديشب باعث تخليه كامل انرژي آن شده است.

اين استاد زلزله شناسي با بيان اينكه فعال شدن گسل مشا مي‌تواند موجب فعال شدن گسل‌هاي پيراموني هم بشود، ابراز داشت: نبايد فراموش كنيم كه اين گسل همچنان ظرفيت ايجاد زلزله بزرگ‌تري را هم دارد و يا با تَلاقي با گسل شمالي تهران كه ۲۰ كيلومتر با اين گسل فاصله دارد، شمال شرقي تهران را تحت تأثير قرار دهد.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا ده‌ها پس لرزه شب گذشته را مي‌توان گذر خطر زلزله بزرگ‌تر تهران برشمرد، اظهار داشت: خير، اين پس لرزه‌ها مي‌تواند سيكل زلزله باشد، كما اينكه در زلزله كرمانشاه هم شاهد بوديم ابتداي زلزله با قدرت ۴.۳ ايجاد شده، پس از بيست دقيقه زلزله ۲.۵ ريشتري آمد اما پس از ۲۰ دقيقه زلزله اصلي با بزرگاي ۷.۳ ريشتر ايجاد شد.

زارع فاصله ميان پيش لرزه‌ها را از چند دقيقه، چند ساعت و يك يا دو هفته متغير دانست و گفت: همچنان امكان وقوع زلزله بزرگ‌تر هست.

وي درباره احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند نيز گفت: زلزله‌هاي آتشفشاني مشخصاتي دارد كه با زلزله‌هاي گسلي تفاوت دارد، يعني اگر مقدمه وقوع آتشفشان باشد، قابل تشخيص است و اين زلزله مشخصات زلزله آتشفشاني را نداشت.

اين استاد زلزله شناسي افزود: صرف نظر از اين مساله بايد بررسي كنيم كه آتشفشان دماوند چقدر فعال است، چون تاكنون نمادي از فعاليت آن ديده نشده است.

۱۳:۰۰ درب ورزشگاه‌هاي دماوند براي اسكان مردم باز است

رضا گل محمدي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص زلزله بامداد جمعه دماوند اظهار داشت: در پي وقوع زلزله به سرعت درب ۱۱ ورزشگاه روباز پايتخت و نيز تعداد قابل توجهي ورزشگاه در دماوند به روي شهروندان باز شد.

مديركل ورزش و جوانان استان تهران گفت: شهروندان بسياري براي اسكان به اين ورزشگاه‌ها مراجعه كردند و همچنان در اين مراكز حضور دارند.

وي از تداوم آماده‌باش حوزه‌هاي ورزش و جوانان استان تهران تا زمان تصميم ستاد مقابله با بحران استان تهران خبر داد و گفت: طبق گزارش‌هاي رسيده تاكنون اين زلزله هيچ خسارتي به بناهاي ورزشي دولتي و خصوصي استان تهران وارد نكرده است.

۱۲:۴۱ تعداد ۲ فوتي و ۲۳ مصدوم در پي زلزله دماوند

منصور درجاتي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وقوع زلزله بامداد جمعه در دماوند و مصدومين و خسارات احتمالي آن اظهار داشت: خود زلزله به طور مستقيم كشته‌اي برجا نگذاشته است، اما متأسفانه دو نفر در پي تبعات ناشي از زلزله جان سپردند، كه يك نفر از آنها مردي ۶٠ ساله بود كه در رودهن حين فرار بر اثر تروما از ناحيه سر دچار آسيب ديدگي شد و جان سپرد.

مديركل مديريت بحران استانداري تهران گفت: متوفي دوم يك خانم ۲۱ ساله است، كه بر اثر ايست قلبي جان داد و علاوه بر اين ۲۳ نفر نيز مصدوم شدند كه مصدوميت ۱۲ تن سطحي بود و ۱۱ مصدوم ديگر از ترس زلزله و يا حوادث حين فرار دچار آسيب ديدگي شدند كه همه اين مصدومان از مراكز درماني مرخص شده‌اند.

وي افزود: بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد كه زلزله دماوند خسارت محسوسي نداشته است، در برخي محورهاي مواصلاتي شمال و شرق تهران ريزش‌هاي جزئي كوه را داشتيم كه در همان ساعات اوليه رفع شد و تردد هم اكنون به طور عادي در جريان است.

مديركل مديريت بحران استانداري تهران برخي ادعاها مبني بر ريزش سد در دماوند را به شدت رد كرد و افزود: سد خاكي كشاورزي «رستم آباد» در دماوند نيز بررسي شده و اين سد آسيبي نديده است.

وي از تداوم آماده‌باش ستادهاي مديريت بحران استان تهران در برابر وقوع زلزله در ۴۸ ساعت آينده خبر داد و گفت: اين آماده‌باش تا بامداد يكشنبه تداوم خواهد داشت.

۱۲:۳۰ دستور وزير كشور براي امدادرساني به زلزله زدگان استان تهران

به دنبال وقوع زلزله در استان تهران وزير كشور در دستوري به استاندار تهران و رئيس سازمان مديريت بحران از آنها خواست با سرعت نسبت به ارسال تيم‌هاي مجهز امدادي به منطقه اقدام كنند.
عبدالرضا رحماني فضلي در اين دستور خواستار امدادرساني سريع و بهينه به آسيب‌ديدگان احتمالي، با رعايت كامل پروتكل‌هاي بهداشتي و مراقبتي درباره بيماري ويروس كرونا در منطقه دماوند تهران شد.

وي همچنين ارزيابي از خسارات و اقدام به موقع جهت حل مشكلات مردم را از موارد ضروري در امدادرساني مورد تاكيد قرار داد.

۱۲:۱۹ تغيير وضعيت دماوند از قرمز به زرد

مهدي حيدري در گفتگو با خبرنگار مهر، از تغيير وضعيت شهرستان دماوند از قرمز به زرد خبر داد و اظهار داشت: زلزله بامداد امروز ۱۹ مصدوم برجا گذاشته است.

سرپرست فرمانداري دماوند با بيان اينكه مصدومان زلزله دماوند ۱۹ نفر هستند كه از اين تعداد دو نفر بستري، يك نفر به تهران اعزام و بقيه مداوا و مرخص شدند، گفت: متاسفانه در اين حادثه يك مرد ۶۰ ساله نيز فوت كرد.

وي بيان داشت: بر اساس شناسنامه‌اي كه براي ساختمان‌ها و بناهاي روستايي در دماوند تهيه شده است، از ساعت ۷ صبح امروز با حضور نيروهاي بنياد مسكن، دهياران و بخشداري‌ها، در حال بررسي احتمالي خسارت‌ها هستيم.

حيدري عنوان داشت: نيروها با بررسي حضوري منازل و بناهايي كه در روستاها استحكام كافي را نداشتند و همچنين مذاكره با مالكين در حال بررسي وضعيت و ايجاد آرامش در بين اهالي روستا و مناطق مختلف هستند كه اميدواريم تا ۴۸ ساعت آينده به يك وضعيت نهايي دست يابيم.

وي افزود: فعلاً شاهد اتفاق خاص و خسارت مالي از زلزله در منطقه نيستيم و از صبح امروز تاكنون وضعيت شهر نيز به يك آرامش نسبي رسيده و وضعيت از قرمز به سمت زرد پيش رفته است.

حيدري بيان داشت: ستاد مديريت بحران در آماده‌باش قرار دارد و از مردم خواسته شده تا آرامش خود را حفظ كنند تا ان‌شاالله به سمت وضعيت سفيد پيش برويم.

۱۱:۵۷ ۲۶ پس لرزه تا ساعت ۶ صبح رخ داد

دكتر محمد تاتار معاون پژوهشي و عضو هيئت علمي پژوهشگاه زلزله شناسي و مهندسي زلزله در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص زلزله شب گذشته گفت: در ساعت ۲۳:۳۰ دقيقه پنج شنبه يك پيش لرزه ۲.۹ ريشتري داشتيم كه تقريباً بعد از آن يك زلزله ۵.۱ ريشتري اتفاق افتاد.

وي با بيان اينكه اگر بعد از اين زلزله ۵.۱ ريشتري زلزله‌اي با بزرگاي بيشتر رخ مي‌داد مي‌توانستيم بگوييم ۵.۱ ريشتري يك پيش لرزه بوده، اظهار داشت: اما با توجه به اينكه تا ساعت ۶:۰۰ صبح ۲۶ پس لرزه در همان نقطه رخ داد مي‌توانيم بگوييم عملاً زمين لرزه ۵.۱ زمين لرزه اصلي بوده است.

تاتار با تأكيد بر اينكه دقت مكان يابي اين زمين لرزه‌ها در كشور بالاست، خاطرنشان كرد: بعد از اين پيش زمين لرزه، زلزله و پس لرزه‌ها، مكان يابي در اطراف تهران با دقت بالايي ثبت مي‌شود.

به گفته وي تا ساعت ۶:۳۰ صبح بزرگترين زمين لرزه با بزرگاي ۳.۹ ريشتر بوده است كه با اين ويژگي‌ها مي‌توان گفت زمين لرزه ۵.۱ ريشتري همان زمين لرزه اصلي بوده و احتمال وقوع زلزله‌هاي بزرگ‌تر بسيار كم است.

معاون پژوهشي پژوهشگاه زلزله شناسي و مهندسي زلزله با تأكيد بر اينكه خيلي وقت‌ها، زمين لرزه‌ها مي‌توانند گسل‌هاي ديگر را فعال كند، تصريح كرد: شواهدي در اين خصوص نديديم و اين احتمال وقوع زلزله بعدي را خيلي كمتر مي‌كند.

وي با بيان اينكه اين گسل سابقه فعاليت زيادي داشته است، افزود: طي ۱۰۰ سال گذشته در اين نقطه زلزله‌اي به اين بزرگي نداشتيم و بزرگترين آن ۴-۴.۵ ريشتر بوده كه در اين مقياس زمين لرزه زيادي رخ داده است.

تارتار گفت: زمين لرزه شب گذشته طبيعي و با ساز و كاري مشخص بوده است؛ انتظار وقوع اين زمين لرزه‌ها را از اين گسل داريم.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه زلزله شناسي و مهندسي زلزله ادامه داد: ساز و كار كانوني براي زمين لرزه با گسل مشا همخواني داشت. زمين لرزه بخشي از گسل مشا بود.

وي با تأكيد بر اينكه زمين لرزه پديده پيچيده‌اي است، گفت: ما معمولاً اطلاعاتي را بر اساس سابقه زلزله در منطقه يا لرزه خيزي مشابه در ساير مناطق را ارائه مي‌دهيم. اما در بسياري از موارد پيش مي‌آيد كه زمين رفتار غيرطبيعي نشان مي‌دهد.

تاتار خاطرنشان كرد: معمولاً زلزله تا مدت‌ها پس لرزه‌هايي دارد كه اين روند ادامه خواهد داشت.

زمين لرزه ربطي به آتشفشان ندارد

معاون پژوهشي پژوهشگاه زلزله شناسي و مهندسي زلزله در خصوص مقياس پس لرزه‌ها اظهار داشت: بعد از زمين لرزه اصلي تا مقياس ۱-۱.۵ ريشتر هم در آن منطقه مكان يابي مي‌شود كه به دليل زلزله شب گذشته اين مكان يابي شروع شده است.

وي با بيان اينكه پس لرزه‌هايي بعد از زلزله ۵.۱ ريشتر رخ داده، تصريح كرد: بزرگترين اين پس لرزه‌ها ۳.۹ ريشتر در همان نقطه بوده است؛ اگر پس لرزه‌اي با مقياس ۴ ريشتر در همان نقطه هم رخ دهد، عجيب نيست كه تا اين مقياس در تهران هم احساس خواهد شد.

تاتار تأكيد كرد: احتمال وقوع زلزله بزرگ‌تر از ۵.۱ ريشتر بسيار كم است ولي صفر نيست.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه زلزله شناسي و مهندسي زلزله در خصوص ارتباط زلزله و آتشفشان گفت: اين زلزله هيچ ارتباطي با آتشفشان ندارد زيرا اين زمين لرزه گسل مشخصي داشته و با اطمينان بالاي ۹۰ درصد مي‌توانيم بگوييم كه اين زمين لرزه‌ها از گسل مشا بوده است.

تاتار گفت: تاكنون هيچ زمين لرزه‌اي آتشفشاني را فعال نكرده است؛ اگر آتشفشاني فعال شود همزمان با آن زمين لرزه‌اي را احساس مي‌كنيم كه اين زمين لرزه با زمين لرزه‌اي حاصل از حركت گسل‌ها، تفاوت دارد.

در پي زلزله اخير استان تهران و برخي استان‌هاي همجوار، فرمانده كل ارتش به فرماندهان نيروهاي ارتش دستور داد آمادگي كامل براي كمك به ستاد بحران داشته باشند.

۹:۴۹ دستور آماده‌باش به يگان‌هاي ارتش در پي زلزله تهران

سرلشكر سيد عبدالرحيم موسوي فرمانده كل ارتش، به دنبال وقوع زلزله در تهران و استان‌هاي همجوار، خطاب به فرماندهان تاكيد كرد: پيش‌بيني‌هاي لازم را به عمل آوريد، وضعيت يگان‌ها را ارزيابي كنيد، بيمارستان‌ها و آتش‌نشاني‌ها و ساير مراكز و امكانات مرتبط آمادگي كمك رساني به ستاد بحران را داشته باشند.

۵:۰۶ مديركل مديريت بحران استانداري تهران گفت: تاكنون گزارش نگران كننده‌اي در خصوص زلزله از سراسر استان تهران نداشتيم.

منصور درجاتي از آماده‌باش تيم‌هاي مديريت بحران استان تهران به دليل كرونا و ضدعفوني معابر خبر داد و افزود: تخريب و خسارت جاني در پي وقوع زلزله نداشتيم و براي حضور احتمالي مردم در بيرون از منازل درب بوستان‌ها براي پذيرش مردم باز شده است.‌

۴:۳۰ رئيس مركز لرزه نگاري گفت: تاكنون ۲۰ پس لرزه ثبت شده است. روند پس لرزه‌ها نزولي است.

وي افزود: انتظار وقوع پس لرزه‌هايي با قدرت ۴ ريشتر را داشتيم.

۳:۵۹ جانشين پليس پيشگيري پايتخت از اعزام گشت‌هاي ويژه پليس براي جلوگيري از سرقت منازل در سطح محلات خبر داد.

وي افزود: توصيه مي‌كنيم به هنگام حضور در خودرو، مراقبت‌هاي لازم را داشته باشند.

جانشين پليس پيشگيري پايتخت هشدا ر داد كه آن دسته از افرادي كه در فضاهاي مختلف با شايعه پراكني اقدام به تشويش اذهان عمومي مي‌كنند اقدامشان جرم است و قطعاً تحت تعقيب قانوني قرار خواهند گرفت.‌

۳:۴۴ فرماندار دماوند گفت: مردم دماوند طي ۴۸ ساعت آينده هوشيار باشند.‌

۳:۳۵ اسماعيل نجار رئيس ستاد بحران كشور گفت: بيش از ۱۶ پس لرزه داشتيم كه بالاترين پس لرزه ۳.۹ ريشتر بوده و آخرين پس لرزه هم ۳.۵ ريشتر بوده است و زلزله ۵.۱ ريشتري زلزله اصلي بوده است.

۳:۳۰ رييس بخش زلزله مركز تحقيقات راه و مسكن گفت: احتمال وقوع زلزله‌هاي بزرگ‌تر بعيد است.

۳:۲۷ شهردار آبعلي از بازگشايي محور هراز كه در پي ريزش كوه و زلزله مسدود شده بود، خبر داد.

۳:۱۸ سخنگوي شركت ملي گاز ايران اعلام كرد كه زلزله خللي در شبكه و تأسيسات گازرساني به وجود نياورده است.

۳:۰۸ مديركل دفتر نظارت بر توزيع توانير با حضور در مركز ديسپچينگ برق كشور گفت: اكيپ‌هاي عملياتي برق شركت‌هاي توزيع برق تهران بزرگ، استان تهران، البرز، مازندران و غرب مازندران در پي وقوع زمين لرزه در حالت آماده‌باش در آمدند.

وي تاكيد كرد: هيچ گونه خاموشي به دليل زمين لرزه گزارش نشده است و شرايط برق كشور پايدار است.

۳:۱۰ سخنگوي اورژانس كشور از مصدوميت ۱۳ نفر و فوت دو نفر بر اثر ترس و فرار پس از زلزله خبر داد.‌

۲:۵۵ ساعت ۲ و ۵۲ دقيقه پس لرزه‌اي به بزرگي ۳.۵ ريشتر حوالي دماوند را لرزاند.

اين زمين لرزه به طول جغرافيايي ۵۲.۰۲ و عرض جغرافيايي ۳۵.۷۹ در عمق ۱۱ كيلومتري زمين روي داد. مركز اين زلزله در ۸ كيلومتري دماوند، ۱۱ كيلومتري رودهن و ۱۵ كيلومتري بومهن گزارش شد.

۳:۰۰ غلامحسين محمدي رئيس مركز اطلاع رساني و امور بين الملل شهرداري تهران در توئيتي نوشت: بنا به دستور شهردار تهران درب كليه بوستان‌هاي شهر گشوده شده است و پذيراي شهرونداني هستند كه مايلند امشب را بيرون از منزل سپري كنند. رعايت مسائل بهداشتي و خودمراقبتي براي مقابله با شيوع كرونا فراموش نشود.

۲:۵۵ رضا كرمي محمدي رئيس ستاد بحران شهرداري تهران گفت: شهروندان اپليكيشن شهر آماده را نصب كنند و از نكاتي كه در ارتباط با زلزله در آن ذكر شده استفاده كنند. در زمان زلزله و پس لرزه بايد به مراكز امن برويم و در اين اپليكيشن اين مراكز ذكر شده است. ضمن اينكه توصيه مي‌شود مردم در راه‌هاي اضطراري كه براي رفت و آمد نيروهاي امدادي است پارك يا توقف نكنند.

كرمي ادامه داد: پايگاه مديريت بحران در حال آماده‌باش هستند. بهتر است مردم در هنگام زلزله بيرون نيايند و مكان‌هاي امن خانه را از قبل شناسايي كرده باشند و آنجا بمانند. خصوصاً از آسانسورها استفاده نكنند. وي در پايان گفت: ممكن است ما تا سه روز درگير اين شرايط باشيم و بعدش آماده‌باش را رها مي‌كنيم.

۲:۴۵ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد كه به دنبال وقوع زلزله در تهران، تمام مراكز با صد درصد ظرفيت در آماده‌باش كامل هستند.

وي در حساب توئيتر خود نوشت: با مسئولان اورژانس كشور و هلال احمر و مديران ذيربط در بخش‌هاي درماني تماس داشتم، خوشبختانه تمام مراكز با صد درصد ظرفيت در آماده‌باش كامل قرار دارند.

۲:۳۶ شهردار تهران گفت: اگر كرونا نبود سوله‌ها پذيراي مردم بودند. مردم تا صبح با آمادگي در جاهاي امن حضور داشته باشند. توصيه نمي‌كنيم كه مردم حتماً خارج از خانه باشند.‌

۲:۳۱ رئيس ستاد اجرايي فرمان امام با صدور دستوري خواستار آماده‌باش نيروهاي امدادي و جهادي و بسيج امكانات به منظور امدادرساني به آسيب ديدگان احتمالي زلزله تهران و دماوند شد.‌

۲:۳۰ سخنگوي سازمان اورژانس گفت: ۶ مصدوم در گيلاوند و ۵ مصدوم در تهران بر اثر استرس داشته‌ايم.

مجتبي خالدي اظهار كرد: در شهرستان رودهن يك مرد ۶۰ ساله بر اثر تروما در حين فرار فوت كرد و ۱۱ نفر مصدوم ترومايي ناشي از فرار شدند. در استان مازندران- شهرستان آمل در روستاهاي بايجان، صقرچي، گزنك و لاسم بدون صدمات جاني و خسارات مالي گزارش شده است.‌

۲:۲۵ مديركل راهداري استان تهران از ريزش كوه در محور شميرانات منطقه كمرخاني در پي وقوع زلزله خبر داد و گفت: يك لاين اين محور مسدود شد.‌

۲:۲۰ زلزله ۳.۹ ريشتري دماوند را لرزاند. تا كنون ۸ پس لرزه رخ داده است.

۲:۱۶ فرمانده كل ارتش به فرماندهان نيروهاي ارتش، دستور داد آمادگي كامل براي كمك به ستاد بحران داشته باشند.

سخنگوي ارتش نيز ضمن ابراز اميدواري براي در امان ماندن هم‌وطنان از هر نوع خسارت زلزله امشب تهران، تاكيد كرد يگان‌هاي ارتش در تهران و استان‌هاي همجوار، آماده كمك‌رساني هستند.‌

۲:۱۳ محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات در اينستاگرام اعلام كرد: به خاطر وقوع زلزله، تماسهاي صوتي شهر تهران چندين برابر شده است. همزمان مصرف اينترنت كاهش چشمگيري داشته است. وي گفت در لحظات ابتدايي رخداد زلزله در شهر دماوند ترافيك شبكه صوتي كشور حدود ۱۴ برابر رشد داشت. در شهر تهران رشد ۹ برابري را شاهد بوديم. براي دقايقي شبكه به حالت اشباع رسيد و برقراري تماس‌هاي صوتي بسيار مشكل بود.

وي از مردم خواست براي آزادسازي كانال‌هاي صوتي، در صورت امكان براي برقراري تماس از پيام رسان ها استفاده كنند.

۲:۱۰ نجار رئيس سازمان مديريت بحران كشور گفت: تا كنون ۷ پس لرزه آمده است و مي‌توانيم بگوييم زلزله ۵.۱ ريشتري زلزله اصلي بوده است، بالاترين پس لرزه ۲.۵ ريشتر بوده و اين نگراني ما را كم مي‌كند. اگر پيش لرزه‌ها از يك عددي به صورت تصاعدي بالا برود نگران كننده است اما اگر زلزله بيايد و پس لرزه‌ها از اعداد ۴ و ۳ به دو و يك برسد نگراني ما برطرف مي‌شود. مي‌شود گفت زلزله امشب اين گونه بوده است.

تا اين لحظه مشكل خاصي به جز نگراني مردم نداشته‌ايم. خسارت جاني نداشته‌ايم و خسارت مالي نيز گزارش نشده است. مردم به شايعات توجه نكنند و اخبار را از منابع رسمي پيگيري كنند. روال پس لرزه‌ها نشان مي‌دهد كه خطري تهران را تهديد نمي‌كند. ۲:۰۰ رئيس هلال احمر دماوند گفت: مردم دماوند بايد با همراه داشتم چند پتو و لباس گرم ساعات آتي را در فضاي باز سپري كنند و از قرار گرفتن در مكان‌هاي مسقف فعلاً خودداري كنند. مركز زمين لرزه روستاي زيارت بوده اما هيچ خسارتي قابل توجهي در اين روستا هنوز گزارش نشده و بررسي‌ها ادامه دارد. مردم همچنين با توجه به احتمال شيوع كرونا از تجمع جدا خودداري نمايند.

۱:۵۰ رئيس پليس راهور تهران بزرگ با اشاره به آماده‌باش پليس راهور گفت: بين ۲۰ تا ۳۰ درصد ميزان ترافيك در سطح شهر افزايش پيدا كرده ولي مشكل ترددي نداريم. برخي پمپ بنزين‌ها پر مراجعه تر شد كه مأموران در جلوي اين مراكز مستقر شدند تا ترافيك را روان كنند.

۱:۴۵ مديرعامل هلال احمر استان تهران از آماده‌باش تيم‌هاي جستجو و نجات در پي زلزله ۵.۱ ريشتري امشب خبر داد.‌

۱:۴۳ وزير كشور در دستوري به استاندار تهران و رئيس سازمان مديريت بحران از آنها خواست با سرعت نسبت به ارسال تيم‌هاي مجهز امدادي به منطقه اقدام كنند. وي خواستار امدادرساني سريع و بهينه به آسيب ديدگاه احتمالي، با رعايت كامل پروتكل‌هاي بهداشتي و مراقبتي درباره بيماري ويروس كرونا در منطقه دماوند تهران شد. رحماني فضلي همچنين ارزيابي از خسارات و اقدام به موقع جهت حل مشكلات مردم را از موارد ضروري در امدادرساني مورد تاكيد قرار داد.

۱:۴۲ رئيس اورژانس دماوند از يك مورد مصدوميت ناشي از اضطراب زلزله در اين شهر خبر داد.‌

۱:۳۸ بعد از زلزله تهران و با دستور مسعود سلطاني فر وزير ورزش و جوانان براي اسكان مردم دربهاي استاديوم آزادي، تختي، كشوري شيرودي و انقلاب براي استقرار مردم باز شد. وزير ورزش و جوانان دستور داد تمامي اماكن روباز ورزشي استان تهران آماده پذيرايي از مردم در صورت تمايل باشند.

۱:۳۵ روابط عمومي سازمان ورزش شهرداري تهران اعلام كرد: ۵۲ سوله ورزشي الزهرا (س) شهرداري تهران آماده پذيرش شهروندان است.‌

۱:۳۰ مركز اطلاع رساني پليس اعلام كرد: مركز فوريت‌هاي پليسي آماده دريافت تماس‌هاي پليسي شهروندان استو شماره‌هاي آتش نشاني ۱۲۵ و شماره اورژانس ۱۱۵ مي‌باشد لطفاً از تماس‌هاي غير ضروري با سامانه ۱۱۰ خودداري شود. اين مركز از شهروندان خواست خونسردي خود را كاملاً حفظ كنند، اخبار موثق را از رسانه ملي دنبال كنند، به شايعات توجهي نكنند و كليه اقدامات مراقبتي و حفاظتي را در صورت وقوع احتمالي پس لرزه مد نظر داشته باشند.

۱:۲۵‌ اسماعيل نجار رئيس سازمان مديريت بحران كشور گفت: احتمال وقوع پس لرزه همچنان ادامه دارد و در حال حاضر پيگير هستيم مردم نكات ايمني را رعايت كنند.‌

۱:۲۲ وزير ارتباطات خبر داد: هيچ قطعي تا اين لحظه در شبكه‌ي ارتباطي كشور به خاطر زلزله به‌وجود نيامده است، با توجه به هشدار ستاد مديريت بحران مبني بر احتمال وقوع پس لرزه، به همه واحدهاي عمليات شبكه در اپراتورهاي تلفن‌همراه و شركت ارتباطات زيرساخت، اعلام آماده باش كردم.‌

۱:۲۰ سخنگوي اورژانس گفت: در جنوب استان مازندران و شرق استان تهران كه دماوند و فيروز كوه مي‌شود مشكلي گزارش نشده است اما هنوز از روستاها اطلاعاتي نداريم.‌

۱:۱۹ سخنگوي سازمان آتش نشاني تهران گفت: به دنبال وقوع زلزله در نزديكي تهران تا كنون حادثه‌اي در تهران گزارش نشده است. بيمارستان‌هاي پل سفيد، دماوند و فيروز كوه در حالت آماده‌باش هستند. حوزه سلامت تا اطلاع ثانوي در حالت آماده‌باش قرار دارد.

۱:۱۰ رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر از اعزام ۵ تيم ارزياب به مناطق زلزله زده خبر داد.