پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفارت ايران بر تسهيل ترانزيت در مرز بلغارستان تاكيد كرد
سه شنبه، 5 فروردین 1399 - 05:56 کد خبر:32817
سفارت ايران در صوفيا تصريح كرد: اين سفارت كماكان و به صورت شبانه‌روزي، ضمن پيگيري وضعيت رانندگان زحمتكش كشورمان آماده دريافت هرگونه اطلاعات در اين رابطه است.


سفارت ايران در بلغارستان از آمادگي شبانه‌روزي اين سفارتخانه براي تسهيل عبور و مرور كاميون‌هاي ايراني در مرز بلغارستان با روماني خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، سفارت جمهوري اسلامي ايران در صوفيا، طي بيانيه‌اي ضمن تبريك مبعث پيامبر گرامي اسلام و عيد نوروز، متعاقب انتشار ويدئو كليپي از سوي يكي از رانندگان زحمت‌كش ترانزيت كشورمان در خصوص مشكلات به وجود آمده براي وي در مرز روماني و همچنين كليپ مشابهي در خصوص توقف كاميون‌هاي ايراني در مرز روماني و بلغارستان اعلام كرد: پيرو شيوع كرونا در جهان، اكنون اروپا به يكي از كانون‌هاي اصلي درگيري با اين بيماري تبديل شده و مقررات سختگيرانه‌اي در مرزهاي كشورهاي اروپايي برقرار شده است كه شامل اتباع اروپايي هم مي‌شود. با توجه به اين شرايط، وزير بهداشت بلغارستان با صدور دستورالعملي از ساعت ۰۰:۰۰ تاريخ ۱۸ مارس ۲۰۲۰ ورود اتباع تعداد زيادي از كشورها اعم از كشورهاي اروپايي همچون آلمان، فرانسه و بريتانيا و همچنين اتباع كشورمان به خاك بلغارستان را در راستاي مقابله با شيوع كرونا به طور موقت ممنوع اعلام كرد.

اين سفارتخانه تاكيد كرد: با توجه به شرايط فوق و بر اساس برنامه‌ريزي به عمل آمده، اين سفارت از يك ماه گذشته با تشكيل كميته مديريت بحران و برقراري كشيك شبانه‌روزي در آماده باش كامل قرار گرفت و حتي كارشناساني را به صورت ۲۴ ساعته با شماره تلفن‌هاي مشخص اعلام كرد تا هرگونه موارد احتمالي را پيگيري كنند.

سفارت ايران در بلغارستان ادامه داد: اين سفارت طي اقدامات به عمل آمده در نتيجه رايزني‌هاي فشرده با مقامات ذيربط بلغارستان موفق شد در هفته گذشته تمامي‌كاميون‌هاي متوقف شده در مرز روماني با بلغارستان شامل ۲ گروه از كاميون‌هاي ايراني متوقف شده (يك كاروان مركب از ۱۶ كاميون و يك كاروان مركب از ۱۳ كاميون) را با همكاري و اسكورت پليس محل به مرز بلغارستان با تركيه منتقل كند.

اين بيانيه تاكيد كرد: گروه اول پس از هماهنگي‌هاي انجام شده و تلاش ارزنده سفارت كشورمان در آنكارا موفق به عبور از مرز و ورود به خاك تركيه شد. گروه دوم توسط مسئولين گمرك مستقر در مرز تركيه با عنوان اينكه رانندگان مي‌بايست دوره ۱۴ روزه قرنطينه را طي كنند و سپس وارد خاك تركيه شوند، در مرز تركيه متوقف و از ورود آنها به خاك تركيه موقتا ممانعت به عمل آمد كه اين موضوع نيز با تلاش‌هاي سفارت جمهوري اسلامي ايران حل و رانندگان مذكور اجازه عبور از خاك تركيه را اخذ كردند.

بيانيه سفارت ايران در صوفيا تصريح كرد: روز گذشته اين سفارت، به محض دريافت اطلاعات پيرامون موج سوم كاميون‌هاي ايراني كه در مرز روماني با بلغارستان مستقر بودند مجددا همانند موارد قبلي مذاكرات خود را با مقامات بلغاري انجام داد و نهايتاً توافق شد كه براي اين گروه نيز تسهيلات عبور از خاك بلغارستان به همراه اسكورت پليس محل، عليرغم وجود مقررات شديد منع ورود به خاك بلغارستان، در نظر گرفته شود. منتهي مقامات بلغاري صدور اين مجوز را منوط به پذيرش گروه دوم از كاميون‌هاي ايراني كه در مرز با تركيه اجازه ورود به خاك تركيه به آنها داده نشده بود و عدم تجميع بيش از حد در خط صفر مرزي بلغارستان با تركيه نمودند و اعلام كردند كه به محض اينكه دولت تركيه به گروه دوم كاميون‌هاي ايراني اجازه عبور دهد، آمادگي دارند كه مجوز عبور گروه سوم كاميون‌هاي ايراني را بلافاصله صادر كنند. با توجه به حل مشكل گروه دوم و اخذ اجازه عبور از خاك تركيه، موضوع طي يادداشتي به مقامات بلغارستان منعكس شد و درخواست صدور مجوز براي گروه سوم رانندگان گرديد كه موضوع در دست پيگيري است.

سفارت ايران در بلغارستان خاطرنشان كرد: اين اقدام در حالي انجام شد كه در حال حاضر صف‌هاي چند كيلومتري كاميون‌هاي متعلق به كشورهاي مختلف در مبادي مرزي بلغارستان از جمله مرز با روماني تشكيل شده‌اند و تاكنون اجازه ورود به خاك اين كشور را دريافت نكرده‌اند.

اين بيانيه افزود: تلفني كه راننده عزيز در كليپ منتشره ادعا كرده كه با آن تماس گرفته مربوط به اين سفارت نبوده و همانطور كه ذكر شد اين سفارت از ابتداي شروع بحران و از حدود يك ماه گذشته در آماده باش كامل قرار گرفته و كارشناساني را به صورت ۲۴ ساعته با شماره تلفن‌هاي مشخص از جمله ۰۰۳۵۹۸۷۹۸۱۰۳۸۲ اعلام كرده تا موارد احتمالي را پيگيري كنند.

سفارت ايران در بلغارستان افزود: اين شماره تماس از طرق مقتضي از جمله از طريق كانال‌هاي فضاي مجازي ايجاد شده از سوي اين سفارت براي ارتباط هرچه بهتر با رانندگان عزيز كشورمان و حل سريعتر مشكلات آنها به اطلاع آنها رسانده شده است.

در اين بيانيه آمده است: متعاقب پخش كليپ مذكور در فضاي مجازي و اطلاع سفارت، بلافاصله از طرق مختلف شماره تلفن راننده پخش كننده كليپ اخذ و با وي و همچنين ساير رانندگان متوقف شده در مرز روماني با بلغارستان از سوي اين سفارت ارتباط برقرار شد(حدود ۱۴ راننده) و درعين حال به صورت همزمان مذاكرات براي حل مشكل با مقامات ذيربط بلغارستان آغاز شد كه نتيجه آن در بند ۴ ذكر شد.

سفارت ايران در صوفيا تصريح كرد: اين سفارت كماكان و به صورت شبانه‌روزي، ضمن پيگيري وضعيت رانندگان زحمتكش كشورمان آماده دريافت هرگونه اطلاعات در اين رابطه است. به منظور هماهنگي بهتر در اين گونه موارد، از تمامي نهادهاي ذيربط به خصوص شركت‌هاي حمل‌ونقل در كشور مجددا درخواست مي‌شود سريعا اطلاعات دقيق از مشخصات رانندگان، محموله، مسير بازگشت، مرزهاي بازگشت و ... را به اين سفارت ارائه دهند تا بتوان در اسرع وقت در رايزني با مقامات محلي، زمينه عبور آنها از مرز را تسهيل كرد.

اين سفارتخانه در پايان براي مردم ايران، عزت، سربلندي، صحت و سلامتي و غلبه هر چه سريع‌تر بر كرونا را از درگاه خداوند خواستار شد.