پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : در تركيه قرنطينه‌ام
سه شنبه، 5 فروردین 1399 - 05:24 کد خبر:32814
گلنوش خسروي


گلنوش خسروي لژيونر فوتبال بانوان ايران كه اين روزها به خاطر شيوع ويروس كرونا در كشور تركيه قرنطينه است، گفت: من در تركيه و مادرم در ايران تنها هستيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، گلنوش خسروي دختر ۱۹ ساله فوتبال زنان ايران سال گذشته حضور در ليگ تركيه را تجربه كرد. خسروي بر خلاف سن و سال كمي كه دارد اما به خوبي درك كرده است كه لژيونر شدن بار سنگيني بر روي دوش او گذاشته و رفتارش نماد يك ايراني در تركيه است. خسروي نوروز ۹۸ را در قرنطينه خانگي حضور دارد. مشروح گفتگوي عيدانه خسروي را در ادامه مي‌خوانيد؛

* هيچ چيز ماندگار نيست
سال ۹۸ اتفاقات تلخ و شيرين بسياري به همراه داشت اما در پايان هر سختي و شادي كه بود، پشت سر گذاشتيم. هيچ چيز ماندگار نيست. تنها چيزي كه ماندگار است، خدايي است كه دست مرا در غم‌ها و شادي‌ها گرفت و تا اينجا كشاند. سال ۹۸ براي من اين‌گونه به اتمام رسيد.

* لژيونر شدن اتفاق خوب ۹۸ بود
سال جديد را با اميد به خدا شروع مي‌كنم. تلخ‌ترين اتفاق زندگي و ورزشي‌ام در سال گذشته، درگذشت يكي از مربيان عزيزم و عمويم بود. شيرين‌ترين اتفاقي كه برايم رخ داد، حضور در ليگ اروپا و تجربه جديدي از فوتبال جهان بود. لژيونر شدن يكي از اتفاقات خوب در سال ۹۸ برايم بود. لژيونر شدن يكي از اتفاقات خوب رخ داده در زندگي‌ام بود اما به هر حال لژيونر شدن و ورود به فوتبال و زندگي حرفه‌اي سخت است چرا كه تا سختي نكشيم، به شيريني و لذت نخواهيم رسيد.

* كرونا ليگ را نيمه تمام گذاشت
رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال زنان در ايران به دليل شيوع ويروس كرونا نيمه‌تمام باقي ماند. در تركيه نيز همين اتفاق رخ داد و بلافاصله پس از خبر شيوع ويروس كرونا، مسابقات ليگ و اردوهاي تيم ملي در اروپا و تركيه تعطيل شد.

* براي حرفه‌اي‌تر شدن زندگي مي‌كنم
هميشه در زندگي‌ام خواسته‌ام تا گلنوشِ بهتري از روز قبل باشم. هر روز سعي مي‌كنم بهتر و حرفه‌اي‌تر زندگي مي‌كنم. با خودم مي‌گويم «گلنوش اگر امروز روز آخر زندگي‌ات بود، باز هم همين كارها را تكرار مي‌كردي؟» به همين دليل سعي مي‌كنم شب‌ها هنگام خواب از روزم نهايت لذت را برده باشم و راضي به رختخواب بروم.

* فوتبال جهان تحت الشعاع ويروس كرونا است
در سال ۹۹ براي مردم ايران و جهان آرزوي آرامش و سلامتي دارم. همانطور كه مي‌دانيد فوتبال جهان تحت‌الشعاع ويروس كرونا قرار گرفته و به حالت تعطيل درآمده است. در حال حاضر هيچ فعاليتي نداريم. اميدوارم هر چه سريع‌تر زندگي به روال عادي خود بازگردد. شغل و فكرم فوتبال است و طبيعي است كه اهدافم موفقيت و پيشرفت در اين رشته باشد. اميدوارم با حضور در تيم‌هاي بهتر و سطح جهاني بالاتر، تجارب بيشتري كسب كنم و موفق شوم.

* در خانه بمانيم
شيوع ويروس كرونا در ايران زودتر از تركيه رخ داد. به همين دليل زماني كه از قرنطينه خانگي در ايران صحبت مي‌شد، حرف زدن درباره آن برايم راحت‌تر بود اما اكنون كه در تركيه نيز همين شرايط حكمفرما است، روزهاي سختي را مي‌گذرانم. در حال حاضر نه تنها زندگي خودمان در دستانمان است بلكه آرامش و زندگي مردم جهان نيز وابسته به ما مي‌باشد. حس مسئوليت ما وابسته به اقدامي است كه انجام مي‌دهيم و كوچك‌ترين اقدام اين است كه در خانه بمانيم. قبول دارم كه سخت است.

* ‏به روزهاي خوب اميد داشته باشيم
حدود ۹ ماه از خانواده‌ام دور بودم و دوست داشتم تعطيلات نوروز به ايران بازگردم و حتي براي يك هفته در كنار خانواده باشم اما به هر حال اين اتفاق رخ داد. بايد به خدا اميد داشته باشيم و نااميد نشويم. زندگي هميشه بر وفق مراد نيست و سختي‌هاي خاص خود را دارد. نبايد به روزهاي بد نگاه كنيم بلكه بايد به روزهاي خوب اميد داشته باشيم. ما روزهاي سخت‌تر از اين را پشت سر گذاشته‌ايم چرا اين روزها را شكست ندهيم؟ به همه پزشكان و پرستاران كه در خط مقدم مبارزه با كرونا شب و روز در حال جنگيدن هستند، خدا قوت و خسته نباشيد مي‌گويم.

* مادرم‬ در ايران تنها است
شايد باور نكنيد من هم‌اكنون در خانه خودم اجازه بيرون رفتم ندارم، تمام موارد بهداشتي را برايم فراهم كرده‌اند و اجازه خروج نمي‌دهند. حتي تلويزيون نيز خراب شده بود و هيچ تفريحي نداشتم. من در خانه تنها هستم و مادرم نيز در ايران مثل من تنها است. اكثر اوقات با مادرم تصويري صحبت مي‌كنم. كاري نمي‌توان انجام داد. خدا را دارم، تنها نيستم و به او ايمان دارم.

* براي خروج از بحران بايد حس مسئوليت داشت
برنامه‌اي براي تعطيلات نوروز ندارم چرا كه در تركيه خبري از عيد نيست اما براي مردم ايران ناراحت هستم. تمام دلخوشي مردم ايران، عيد نوروز و لحظه تحويل سال بود تا به مسافرت بروند و خستگي يك سال پر از تنش را بيرون كنند اما با اين اوضاع، شرايط تغيير كرده است. بايد تحمل كرد و اين سختي را گذراند. براي رسيدن به سلامتي و خروج از بحران، بايد در خود حس مسئوليت ايجاد كنيم.

* دنيا بي رحم است
مردم تمام توصيه‌ها و رعايت نكات بهداشتي را مي‌دانند و نبايد از خانه خارج شوند. اين را نيز بدانند كه دنيا خيلي بي‌رحم است و انسان را زمين مي‌زند؛ اگر اجازه دهيم در همين وضعيت ما را نگه خواهد داشت. روزهاي سخت در گذر هستند و براي ماندن نمي‌آيند. بايد تحمل كنيم و به اميد روزهاي بهتر باشيم.

* اهداف بزرگي در ذهن دارم
هدف‌هاي بزرگي در ذهن دارم. نمي‌خواستم كه فقط لژيونر شوم. مردم تقريباً مرا مي‌شناسند. هر بازيكني آرزوي لژيونر شدن دارد كه من به اين هدف رسيدم. سقف آرزوي من اين نيست بلكه با توكل به خدا، مي‌خواهم گام‌هاي محكم‌تري بردارم. آرزوي فوتبالي‌ام رسيدن به درجات بالا در فوتبال است. در زندگي شخصي، سلامتي خودم، عزيزانم و مردم در سراسر جهان را مي‌خواهم. بزرگترين نعمت سلامتي است و هديه‌اي كه فرد از خداوند دريافت مي‌كند.

* ۹۸ تلفيقي از تلخي و شيريني بود
سال ۹۸ خوبي و بدي بسياري به همراه داشت اما گذشت و به خاطرات پيوست. اسم خاصي نمي‌توانم براي سال ۹۸ انتخاب كنم چرا كه تلفيقي از تلخي و شيريني بود. اميدمان به سال جديد است.

* لژيونر شدن بار سنگيني دارد
لژيونر شدن حس خوبي دارد؛ اينكه تو را به عنوان لژيونر مي‌شناسند اما از سوي ديگر، بار سنگيني را بر روي شانه‌هايم حس مي‌كنم. بايد در سطح بالايي بازي كنم تا نمونه‌اي از بازيكن خوب ايراني باشم و انگيزه‌ها را براي جذب بازيكنان ايراني بيشتر كنم. اين تأثير بسياري دارد و باعث باز شدن راه براي ساير بازيكنان مي‌شود. همچنين سبك زندگي من در اينجا بسيار مهم است؛ نمي‌توانم هر جور كه مي‌خواهم زندگي كنم. به هر حال انسان‌ها رفتار و كارهاي خاصي انجام مي‌دهند اما من با توجه به شرايطم نمي‌توانم هر كاري كه مي‌خواهم انجام دهم چرا كه سبك زندگي و طرز رفتار م، نماد ايراني بودنم نزد مردم تركيه است و اين كار را براي من سخت مي‌كند.

* رونالدو الگوي زندگي شخصي‌ام است
الگوي ورزشي خاصي ندارم. هر آدمي مي‌تواند الگوي ورزشي خودش باشد. به سختي‌هايي كه در گذشته مي‌گذرانيم نگاه كنيم، مي‌توانيم از آنها درس بگيريم اما در زندگي شخصي، كريستين رونالدو الگوي من است چرا كه او هيچ‌وقت از تلاش كردن دست بر نمي‌دارد و هر روز در تلاش است.

* مشكلات در برخورد با افراد سخت حل مي‌شوند
از همه مردم مي‌خواهم محكم و قوي باشند، «پايان شب سيه» كه مي‌گويند، همين است. مطمئن باشيد كه مشكلات زماني حل خواهد شد كه با افراد سخت برخورد كند. يك بوكسور مهم نيست چقدر ضربه‌هاي محكمي بزند، بلكه مهم اين است كه زير ضربه‌هاي محكم دوام بياورد. هر چقدر انسان قوي‌تر باشد، بسيار حائز اهميت است. تمام انسان‌ها روزهاي سخت را خواهند داشت. انساني موفق است كه قوي باشد. بياييد به اميد روزي باشيم كه بار ديگر دور همديگر خواهيم نشست، از خاطرات اين روزها صحبت مي‌كنيم و از پيروزي مقابل كرونا حرف خواهيم زد. اينكه هيچ چيز ما را از پا نخواهد انداخت. از رسانه‌ها هم تشكر مي‌كنم و اميدوارم سال آينده گزارش‌هاي شاد و خبرهاي خوب به دور از درد، رنج و كرونا را منعكس كنيد.