پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفير مجارستان در ايران احضار شد
چهارشنبه، 28 اسفند 1398 - 04:25 کد خبر:32785

زولتان وارگا هاژونيس، سفير مجارستان در جمهوري اسلامي ايران امروز به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، زولتان وارگا هاژونيس، سفير مجارستان در جمهوري اسلامي ايران امروز به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

سيد عباس عراقچي، معاون سياسي وزارت امور خارجه در ديدار با سفير، مراتب اعتراض دولت جمهوري اسلامي ايران به رفتار غير متعارف پليس و كادر پزشكي بيمارستان سنت لاسلو شهر بوداپست با دانشجويان ايراني مبتلا به ويروس كرونا را به وي ابلاغ كرد.

عراقچي تصميم دولت مجارستان براي اخراج ۱۵ دانشجوي ايراني مشكوك به كرونا را غيرقابل قبول دانست و از سفير خواست تا درخواست جمهوري اسلامي ايران براي تجديد نظر در اين تصميم را به اطلاع مقامات مجاري برساند.

در اين ديدار همچنين بر مسئوليت دولت مجارستان در زمينه تأمين شرايط اقامتي، بهداشتي و درماني مناسب براي دانشجويان ايراني در آن كشور تاكيد شد.

سفير مجارستان در اين ديدار، ضمن ارائه گزارشي از آخرين وضعيت شيوع كرونا در مجارستان و اقدامات دولت براي مهار بحران، قول داد در اولين فرصت درخواست دولت ايران را به دولت متبوع خود منعكس كند.

در همين رابطه و طي دو هفته گذشته، سفير مجارستان ۲ بار از سوي مديركل اروپا به وزارت امور خارجه دعوت شده بود. اضافه مي‌شود كه در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ دانشجوي ايراني در دانشگاه‌هاي مجارستان مشغول به تحصيل هستند.

سفارت جمهوري اسلامي ايران در بوداپست در تماس نزديك با دانشجويان كشورمان و مقامات مجاري به منظور اطمينان از سلامتي و شرايط مناسب اقامتي و تحصيلي اين دانشجويان قرار دارد.