پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : صربستان نرخ بهره را كاهش داد
پنجشنبه، 22 اسفند 1398 - 15:10 کد خبر:32745

كشورها براي مقابله با ضرر اقتصادي ويروس كرونا اقداماتي انجام مي دهند كه در اين ميان صربستان نرخ بهره را براي ارزان كردن وامها به توليد كنندگان كاهش داده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، در حالي كه ويروس كرونا علاوه بر جان انسان‌ها، اقتصاد كشورها را هم نشانه گرفته و روز به روز ركود اقتصادي را در بازارهاي جهاني حاكم مي‌كند برخي كشورها اقداماتي را براي كاهش ضرر آن بر اقتصاد كشورشان اعمال مي‌كنند.

 بانك مركزي صربستان نرخ بهره را در اين كشور با نيم درصد كاهش از 2.25 درصد به 1.75 درصد كاهش داد. اين اقدام براي كمك به كاهش اثرات ويروس كرونا بر اقتصاد اين كشور اعمال مي‌شود.

كاهش نرخ بهره تسهيلات را براي وام گيرندگان ارزان مي‌سازد بنابراين فعالان اقتصادي و توليدكنندگان مي‌توانند تسهيلات كم‌بهره و ارزان از بانك‌ها تحويل بگيرند.

تاباكويچ يك مسؤول دولتي صربستان اعلام كرد: 4 نفر از 11 تحليل‌گر كه در اين باره نظرخواهي شد، پيش‌بيني كرده بودند كه اين كشور 25 صدم درصد نرخ بهره را كاهش خواهد داد و بقيه هم اعلام كرده بودند كه نرخ بهره را در شرايط فعلي نگه خواهد داشت اما كاهش نرخ بهره از سوي اين كشور صرفاً براي حمايت بيشتر از وام گيرندگان و به نوعي كمك به فعالان اقتصادي انجام مي‌شود.

از سوي ديگر بانك‌ها اعلام كردند كه از هر گونه اقدامي براي كاهش اثرات ويروس كرونا بر اقتصاد اين كشور مضايقه نخواهند كرد. در حال حاضر نرخ تورم در اين كشور در ماه ژانويه به 2 درصد افزايش يافته است.