پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : افسونگر قونيه
چهارشنبه، 21 اسفند 1398 - 08:17 کد خبر:32739
محمد خرسندي


كتاب «افسونگر قونيه» روايت ديدار شمس و مولانا نوشته محمد خرسندي است كه با ويراست جديد از سوي انتشارات فكر آذين منتشر شده است. كتاب «افسونگر قونيه» پيش از اين با سه‌بار تجديد چاپ منتشرشده بود، در چاپ جديد وجوه بيشتري از زواياي مختلف وجودي شمس آشكار شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) محمد خرسندي در اين كتاب، ديدار اثرگذار بين شمس و مولانا را با نگاهي متفاوت و با تكيه بر دانش روان تحليلگري كاويده و آن ‌را در قالب رمان نوشته و با شرح چگونگي هجران شمس و دوري وي از مولانا اين رمان را به پايان رسانده است.

در اين كتاب، كالبدشناسي شخصيت شمس براساس آنچه در كتاب مجموعه مقالات آمده و نيز با استفاده از نظريه روان‌شناسي و كار باليني صورت گرفته است.چگونگي تولد در زمستان 582 ه.ق در تبريز، دوره كودكي، در راه مكتب، ترك خانه، تولد جانشين سلطان‌العلمل، قونيه در تدارك استقبال، جلال‌الدين بيست‌وچهار ساله، در راه اخلاط، داير كردن مكتب‌خانه، در راه ارزنجان، گنج درون، در راه اسكندرون، انطاكيه، در راه‌حلب، در راه حمص، ديدار با ابن‌عربي، ترك دمشق، در بغداد، ترك بغداد، شمس در آسمان، ديدار با مولانا، در خانه مولانا، كيميا خاتون، در خلوت، سعادت، ترك قونيه، بازگشت به قونيه و ازدواج و عروج سرفصل‌هاي مطالبي است كه ازسوي نويسنده در اين كتاب بيان شده است.محمد خرسندي، مولانا‌پژوه و روان‌تحليلگر است.

از جمله آثار او مي‌توان به كتاب خمار مستي، تحليل روان‌شناسانه برخي داستان‌هاي مثنوي اشاره كرد.كتاب «افسونگر قونيه» در 177 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه و قيمت 35 هزار تومان از سوي انتشارات فكرآذين منتشر شده است.