پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : خطر در حال بزرگ‌شدن
سه شنبه، 20 اسفند 1398 - 07:38 کد خبر:32734
محمد كاظمي


بلاي بزرگ كرونا نوع برخورد دولت‌ها و ملت‌ها با اين پديده خطرناك را به تصوير مي‌كشد و البته آخرالامر كارنامه همه مشخص و روشن خواهد شد كه موفق‌ها چه كساني بوده‌اند و شكست‌خورده‌ها چه كساني؟ گروهي را عقيده بر اين است كه ما اينك در ابتداي مواجهه با اين بيماري يا در فرض خوش‌بينانه در ميانه راه سخت مبارزه با كرونا قرار مي‌دهند. چه در ابتداي مبارزه با كرونا باشيم و چه در ميانه راه تا همين جاي كار هم مي‌شود بلكه بايد نقاط ضعف و قوت خود را شناسايي كنيم و تا دير نشده از عيب‌ها و ندانم‌كاري‌ها و اهمال‌ها و سهل‌انگاري‌ها جلوگيري به عمل آوريم. ضمن تشكر و قدرداني از همه مسوولان و دست‌اندركاران مرتبط با اين مبارزه مقدس خصوصا اطبا و پرستاران و همه كادرهاي درماني مربوطه كه انصافا از جان مايه گذاشته‌اند، بايد عرض كنيم بهترين راه از ابتدا اين بود كه به محض انتشار خبر شيوع يك بيماري مسري در چين با تمام قوا و حداكثر تمهيدها از ورود اين ويروس به كشور جلو‌گيري مي‌شد يا حداقل اين ورود را با روش‌هاي مختلف به تعويق مي‌انداختيم.آن زمان ساعت‌ها و حتي دقيقه‌ها مهم بوده‌اند و اگر مانند بسياري از كشورها نمي‌توانستيم و نمي‌شد از ورود كرونا كاملا جلوگيري كرد، با تعويق ورود آن و خريد زمان به آماده‌سازي مراكز بهداشتي، خريد و انبار كردن كالاها و مواد لازم و از همه مهم‌تر آماده ساختن اذهان عمومي همت مي‌گماشتيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، متاسفانه ظاهرا ما آخرين كشوري بوديم كه پروازهاي‌مان را به چين لغو كرديم و فرآيند اداري اين تصميم فوري و فوتي چند روز طول كشيد! اكنون بيش از دو هفته از اعلام وجود بيماران و فوتي‌هاي كرونايي در كشور مي‌گذرد ولي به‌رغم وعده‌ها هنوز توزيع وسيع اقلامي از قبيل ماسك و دستكش و مواد ضدعفوني به‌طور كامل به انجام نرسيده است و در اين ميان با كمال تاسف زمينه‌اي ايجاد شده كه سود جويان تبهكار و ضد بشر به احتكار اين مايحتاج عمومي بپردازند و با جان و سلامت مردم بازي كنند. مهم‌تر از آمادگي‌هايي كه اركان دولت و حكومت بايد در خود ايجاد مي‌كردند آگاهي و آموزش مردم بود كه از همان ابتدا بايد از سوي صداوسيما آغاز مي‌شد و ظاهرا در اين زمينه درخواست‌هايي هم از سوي وزارت بهداشت شده بود ولي به هر دليلي اين مهم با تاخير آغاز شد و حساسيت جامعه در زمان اوليه كه بسيار مهم و تاثيرگذار و احتمالا تعيين‌كننده بود از دست رفت. مي‌توان از چنين موقعي به عنوان «زمان طلايي جلوگيري از ورود يا شيوع ويروس» ياد كرد كه اگر مغتنم شمرده مي‌شد با توان بسيار بالاتري امكان مقابله وجود داشت.

اگر مردم خيلي زود در جريان امكان بروز يك اپيدمي قرار مي‌گرفتند و آموزش‌هاي لازم به آنها داده و حساسيت‌شان برانگيخته مي‌شد شايد در حال حاضر ما به نقطه كنترل كامل اپيدمي رسيده بوديم. تبليغات انتخاباتي از يك سو و تعطيلي جلسات علني مجلس اين امكان را از نمايندگان مردم گرفت كه به وظايف نظارت و جست‌وجو و تذكر خود به‌طور كامل بپردازند و روي خطر كرونا از همان ابتدا تمركز كنند. به هر حال اگر چه ان‌شاءالله پس از رفع اين بلاي خطرناك بايد به همه ابهام‌ها رسيدگي شود ولي در همين جاي كار هم به نظر مي‌رسد جديت و قاطعيت بيشتري لازم است. متاسفانه همان‌طوركه ديديم در قبال تعليق برخي از فعاليت‌هاي معمول عمومي مقاومت‌هاي جدي وجود داشت و دارد و حتي قرار بود شنبه هفته گذشته اوضاع به روال عادي بازگردد! چنين مقاومتي خداي ناكرده ممكن است از تصميم‌ها و اقدامات ضروري جلوگيري كند يا آنها را به تعويق اندازد. مقاومت‌هايي كه هرگز مباني عقلي و شرعي ندارد و جان انسان‌ها را متاثر مي‌كند. مي‌توان با صداي بلند و رسا و با قاطعيت اعلام كرد كه در چنين عرصه خطرسازي جاي كمترين مسامحه و سهل‌انگاري و تعلل وجود ندارد. آمار و ارقام دست دولت است و هم اوست كه اگر در مجموع اوضاع را بحراني مي‌بيند بايد با تمام توان و بدون كوچك‌ترين اهمالي تصميم‌هاي مهم و تلخ را اتخاذ كند و در اجرايش همه اركان حكومت را به ياري بطلبد. نگذاريم خسارت‌ها و تلفات بالا ما را وادار به اتخاذ تصميم‌هاي ضروري كند، ما انسانيم و خداوند عقل و تدبير پيشگيري به ما عطا كرده است. ۱۲۳۴مبتلاي جديد كه روز جمعه از سوي وزارت بهداشت اعلام شد زنگ گوشخراش هشدار را به صدا درآورده است و همه را به تلاش مضاعف و جديت افزون‌تر و اراده همه‌جانبه و اتخاذ تصميمات قاطع و البته كارشناسانه فرا مي‌خواند.