پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفرهاي نوروز ۹۹ لغو شد
سه شنبه، 20 اسفند 1398 - 05:49 کد خبر:32728
پس از شيوع ويروس كرونا در ايران بسياري از استانداران و فرمانداران شهرهاي گردشگري ايران اعلام كردند كه مسافر نمي‌پذيرند. اولين استان مازندران بود كه اعلام كرد در پي تعطيلات نيمه اسفند راه‌هاي ورودي به اين استان براي افراد غيربومي بسته است.


تنها ۱۰ روز مانده به شروع سال جديد، سفرهاي نوروزي داخلي و خارجي در پي شيوع ويروس كرونا در ايران لغو شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، پس از شيوع جهش وار ويروس كرونا در ايران بسياري از استانداران و فرمانداران شهرهاي گردشگري كشور اعلام كردند كه مسافر نمي‌پذيرند. اولين استان نيز مازندران بود كه اعلام كرد در پي تعطيلات نيمه اسفند راه‌هاي ورودي به اين استان براي افراد غيربومي بسته است. با اين وجود برخي از افراد به اجبار تن به سفر دادند و موجب شدند تا آمار ويروس در اين استان بالا برود. اين محدوديت‌ها همچنان در استان اعمال مي‌شود.

از طرفي در استان‌هاي ديگر نيز همين محدوديت‌ها وجود دارد و بسياري از استانداران كشور از مردم خواسته‌اند كه سفر نكنند. هشدارها در اين باره در سطح رياست جمهوري نيز به مردم داده شد است و سعيد نمكي وزير بهداشت نيز بارها در سخنراني‌هاي خود اعلام كرد كه متأسفانه مردم با نشنيدن توصيه‌هاي ما، هم كار را بر خود و هم بر همكاران ما سخت مي‌كنند و اين نخستين گلايه شديد بنده به كساني است كه سفر كرده‌اند.

وي همچنين از كساني كه علاقه زيادي به سفر در اين ايام دارند وعده داده كه بگذاريد كرونا ريشه كن شود دولت تعطيلات سفر و سهميه بنزين مي‌دهد.

هر روز بر اخبار تعداد مبتلايان به اين ويروس بيشتر مي‌شود و هر بار يكي از شهرها اعلام مي‌كند كه پذيراي مسافران نيست مانند زين‌العابدين موسوي فرماندار آبادان كه اعلام كرده است: ميهمانان و گردشگران تحت هيچ شرايطي اجازه ورود به آبادان را ندارند. در آبادان هيچ هتل و مسافرخانه‌اي حق اسكان ندارد و همه بايد تعطيل شوند. آموزش و پرورش نيز نبايد هيچ مدرسه‌اي را در اختيار ميهمانان قرار دهد. فرمانداران در جزاير نيز اعلام كرده‌اند كه گردشگر نمي‌پذيرند مانند همه پروازهاي جزيره كيش كه لغو شده و تنها براي جابه‌جايي كيشوندان برقرار است.

اكنون كه بيش از ۲۱ استان در كشور درگير ويروس هستند، بسياري از آنها اعلام كرده‌اند كه اين محدوديت در پذيرش گردشگر تا عيد نوروز برقرار خواهد بود آن طور كه عباس رضايي، استاندار اصفهان گفته است: امسال امكان پذيرش و اسكان مسافر نوروزي در قالب كمپ، مدارس، ورزشگاه‌ها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها و امثال آن وجود ندارد، اين اقدام براي حفظ سلامت هم استاني‌ها و آحاد مردم ايران و به منظور جلوگيري از شيوع بيماري كرونا صورت مي‌گيرد.

ارسلان زارع، استاندار گيلان هم كه گفته است: در تعطيلات نوروزي براي پيشگيري از شيوع ويروس كرونا، هيچ مسافري اعم از فرهنگي و غير فرهنگي در مراكز اسكان فرهنگيان استان گيلان در مدارس پذيرش نخواهد شد.

از طرفي پروازهاي خارجي نيز به كشورهاي مختلف لغو شده است و بسياري از افراد درصدد لغو تورهاي گردشگري خود در ايام نوروز هستند. اين وضعيت نشان مي‌دهد كه در ايام عيد همچنان هشدارها براي انجام ندادن سفر ادامه خواهد داشت و شهرهاي كشور ميزبان گردشگران نخواهند شد.

در اين باره فريدون محمدي دبير ستاد مركزي هماهنگي خدمات سفر به خبرنگار مهر مي‌گويد: ما نمي‌توانيم رسماً اعلام كنيم كه سفرهاي نوروزي تعطيل شده است. ولي همه استان‌ها اعلام كرده‌اند كه مسافر نمي‌پذيرند به خصوص استان‌هاي مقصد سفر. ولي با اين وجود مردم باز هم به سفر مي‌روند. عده‌اي در ايام عيد و يا زمان‌هاي ديگر براي ديد و بازديد اقوامشان سفر مي‌كنند يعني به اين معنا نيست كه آنها حتماً از تأسيسات گردشگري بهره مي‌برند. بسياري از افراد هنوز خطر ويروس و سفر كردن در اين شرايط را درك نكرده‌اند.

وي همچنين درباره فعاليت ستاد خدمات سفر مي‌گويد: ستاد ملي مبارزه با كرونا و ستاد سفر در اداره كل ميراث فرهنگي استان‌ها تلفيق و با رويكرد پيشگيري از ويروس و نظارت با هدف مبارزه با كرونا و رعايت نكات بهداشتي تشكيل شده است.