پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نمايشگاه بين المللي كتاب نووي ساد صربستان
پنجشنبه، 15 اسفند 1398 - 14:27 کد خبر:32697

بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب نووي ساد با برگزاري مراسم رسمي و با حضور مقامات شهري و جمعي از شخصيت هاي ممتاز فرهنگي و ادبي صربستان افتتاح شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،مهدي شيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان با حضور در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه، با برخي از مسئولين فرهنگي نووي ساد از جمله اسلوبودان سوتكوويچ رئيس نمايشگاه بين المللي كتاب نووي ساد و همچنين الكساندر پتروويچ معاون بين الملل شهردار ديدار و رئيس سليمير رادولوويچ مدير كتابخانه مادري صربستان در خصوص بسط و گسترش فعاليت هاي فرهنگي گفتگو كرد.

شيرازي در اين گفتگو با اشاره به پيشينه فعاليت هاي رايزني فرهنگي در حوزه نشر و كتاب و همچنين حضور مستمر در تمامي دوره هاي نمايشگاه بين المللي كتاب بلگراد، آمادگي رايزني فرهنگي ج.ا.ايران براي حضور در نمايشگاه كتاب نووي ساد و فعاليت ها و رويدادهاي فرهنگي اين شهر را اعلام كرد.

وي همچنين از مسئولين اين نمايشگاه دعوت نمود تا زمينه حضور ناشران و نويسندگان استان وويودينا را در نمايشگاه بين المللي كتاب تهران فراهم نمايند.

رئيس نمايشگاه بين المللي كتاب نووي ساد ضمن استقبال از پيشنهاد رايزني فرهنگي كشورمان و اعلام آمادگي براي همكاري به اين نكته اشاره كرد كه شهر نووي ساد در سال 2021 به عنوان پايتخت فرهنگي اروپا برگزيده شده و در نظر است تا نمايشگاه بين المللي كتاب در سال آينده با حضور كشورهاي بيشتري از اروپا و برنامه هاي جانبي مختلف فرهنگي، هنري و آموزشي برگزار شود، از اين رو،  برپايي غرفه كتاب جمهوري اسلامي ايران در اين رويداد مهم فرهنگي مغتنم و مناسب خواهد بود.

نمايشگاه بين المللي كتاب نووي ساد از سوم تا نهم مارس 2020 به مدت يك هفته و با عنوان «روزهاي كوستا لازيچ» (يكي از فرهيختگان صرب) در ايالت نووي ساد صربستان برگزاري مي شود كه ايام آن به روزهاي كتاب و هنر نووي ساد معروف است.

در اين نمايشگاه تعداد 175 ناشر از هشت كشور راوپايي حضور داشته و بيش از يكصد برنامه جانبي از جمله تشكيل محافل ادبي با حضور ادبيان، نويسندگان و هنرمندان داخلي و خارجي و نيز اهداي جوايز ادبي به نويسندگان و ناشران برتر در نظر گرفته شده است.

بازديدكنندگان از نمايشگاه و علاقمندان به كتاب امكان خريد با تخفيف هاي ويژه تا سقف 80٪ را داشته و بسياري از مؤسسات علمي و ادبي گوناگون آخرين نشريات خود را به نمايش مي گذارند. برخي از ناشران خارجي از كشورهاي اسلوواكي، كرواسي، اسلووني، ايتاليا، فرانسه،‌روسيه و كانادا نيز در اين نمايشگاه حضور فعال دارند.

در حاشيه اين رويداد فرهنگي، علاوه بر برپايي غرفه هاي كتاب، نمايشگاه‌هاي گوناگون از جمله نمايش آثار هنري، آموزشي،‌ تاريخي، فني، تفريحي و غيره در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت كه از جمله آن مي توان به رويداد «آرت اكسپو» اشاره كرد كه در آن هنرمندان، دانشگاهيان، مربيان، نقاشان و خوشنويسان و با  برپايي سه نمايشگاه موضوعي به نمايش و فروش آثار هنري خود، از نقاشي و كلاژ گرفته تا صنايع دستي و تا حتي عتيقه جات مي‌پردازند.

برگزاري نمايشگاه كاريابي براي جوانان منطقه نيز از ديگر فعاليتهاي مرتبط با اين نمايشگاه است  كه در آن خدمات كاريابي و مشاوره كاري به شهروندان ارائه مي شود. به منظور ترغيب شهروندان براي بازديد و خريد در نمايشگاه، ورود براي عموم رايگان است.

نمايشگاه بين المللي كتاب نووي ساد در محل سالن مركزي نمايشگاههايي بين المللي اين شهر برگزاري مي شود كه مساحتي بالغ بر 226000 متر مربع دارد و  از   37 سالن مدرن چند منظوره تشكيل شده است.