پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نخستين مورد ابتلا به كرونا در يونان
چهارشنبه، 7 اسفند 1398 - 15:43 کد خبر:32630

يونان نخستين مورد آلوده به ويروس كرونا را به ثبت رساند؛ به نظر مي‌رسد افزايش شمار مبتلايان در اروپا زنگ هشدار را در اين قاره به دليل اختلال در زنجيره تامين جهاني به صدا درآورده است.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اسپوتنيك، اكنون با ثبت نخستين مورد ابتلا به ويروس كرونا در يونان، يك كشور ديگر اروپايي نيز قرباني اشاعه اين ويروس شده است؛ زن ۳۸ ساله كه از منطقه‌اي در شمال ايتاليا به يونان سفر كرده بود آلوده به ويروس تشخيص داده شد.

در بحبوحه شيوع اين ويروس، دولت يونان با صدور دستوري جديد ممنوعيت سفر به خارج و داخل اين كشور را صادر كرده است. اين كشور همچنين برخي محل‌هاي اجتماع همچون مدارس، مكان‌هاي عبادي، سينماها و سالن‌هاي نمايش و ورزش را تعطيل كرده است.

« استليوس پتساس - Stelios Petsas » سخنگوي دولت يونان به خبرنگاران گفت: ما آماده به كار بستن هر اقدام لازم براي حفظ سلامت عمومي هستيم.

شيوع گسترده ويروس كرونا در ايتاليا بسياري از كشورهاي اروپايي را نگران كرده است.

مقام‌هاي وزارت بهداشت فرانسه امروز (چهارشنبه ۷ اسفندماه) نخستين مورد مرگ ناشي از ابتلا به كرونا را گزارش كردند. او زني ۶۰ ساله بود كه نيمه شب در بيمارستاني در فرانسه درگذشت.
همچنين مقام‌هاي چند كشور اروپايي از جمله اتريش، كرواسي و سوئيس نخستين موارد ابتلا به كرونا را در كشورشان تائيد كردند.

ويروس جديد كرونا كه رسما COVID-۱۹  ناميده مي‌شود، آذرماه گذشته در شهر ووهان چين ثبت شد و از آن زمان به بعد به حدود ۳۰ كشور سرايت كرده به طوري كه سازمان جهاني بهداشت را مجبور كرد تا وضعيت اضطراري بهداشتي در جهان اعلام كند.

روزنامه نيويورك تايمز در گزارشي نوشت: شيوع اين بيماري فقط مشكل ايتاليا نيست و ويروس كرونا اقتصاد اروپا را تهديد مي‌كند.
اين رسانه افزود: گسترش اين همه‌گيري مرگبار در چهارمين اقتصاد بزرگ اروپا نگراني‌ها درباره اختلال در زنجيره تامين جهاني را تشديد كرده است.

ظهور اين ويروس در كودونيوي ايتاليا، دولت منطقه‌اي اين كشور را وادار كرد همه كارخانه‌هاي محلي را تعطيل كند.
صاحب يك كارخانه در ايتاليا در اين زمينه گفت: اميدوارم مقام‌هاي ايتاليايي و اروپايي اين موضوع را درك كنند كه تعطيلي كامل كارخانه‌ها فقط مشكل ايتاليا نيست و بر همه تاثير منفي خواهد داشت. در نهايت فعاليت تجاري ما و بيشتر فعاليت‌هاي تجاري امروز بخشي از يك اكوسيستم پوياست كه اگر يك قسمت آن تعطيل شود به طور اجتناب ناپذيري بر ديگر قسمت‌ها نيز تاثير مي‌گذارد.

ايتاليا به عنوان يكي از ۱۹ كشور مشترك در منطقه ارزي يورو بايد به مقررات سخت هزينه دولتي پايبند باشد و از اين رو شركت‌هاي اين كشور را بيشتر به تجارت وابسته مي‌كند. طبق گزارش بانك جهاني، ايتاليا كالاها و خدماتي به ارزش ۵۵۰ ميليارد دلار را در سال ۲۰۱۸ به كشورهاي خارجي فروخت.

چنين ارتباطي يكي از عنصرهايي است كه شيوع اين ويروس را به عاملي بالقوه خطرناك در اقتصاد اروپا تبديل مي‌كند. بيش از ۱۲ درصد صادرات ايتاليا در آلمان فروخته مي‌شود كه بيشتر آنها قطعات خودرو هستند. اگر كارخانه‌هاي ايتاليا با مشكل در توليد مواجه شوند اين امر سبب كمبود در قطعات و اختلال در فعاليت كارخانه‌ها در آلمان و سراسر اروپا خواهد شد.