پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نمايشگاه آثار خوشنويسي ايراني در بلگراد
شنبه، 26 بهمن 1398 - 08:57 کد خبر:32543

نمايشگاه آثار خوشنويسي ايراني به همت رايزني فرهنگي ايران و با همكاري اداره‌كل همكاري‌هاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در گالري هنري كتابخانه شهري بلگراد افتتاح شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همزمان با چهل‌ويكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، نمايشگاه آثار خوشنويسي ايراني با ارايه آثار برجسته‌اي از محسن ابراهيمي، هنرمند كشورمان به همت رايزني فرهنگي ايران در بلگراد و با همكاري اداره‌كل همكاري‌هاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و وزارت فرهنگ صربستان در گالري هنري كتابخانه شهري بلگراد افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه، رشيد حسن‌پور، سفير جديد كشورمان در صربستان، جمعي از سفراي كشورهاي نروژ، روسيه، تونس، ليبي، رايزن فرهنگي مجارستان، استادان دانشگاه، دانشجويان، هنرمندان، اقشار مختلف صربستان و ايرانيان مقيم حضور داشتند.

مهدي شيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان در بلگراد در سخناني، اظهار كرد: بسيار خرسنديم كه در سالگرد چهل‌ويكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، با برپايي نمايشگاه خوشنويسي، گوشه‌اي از هنر اسلامي ايراني را در معرض ديد علاقه‌مندان و فرهيختگان قرار مي‌دهيم.

وي ادامه داد: انقلاب اسلامي، انقلاب ارزش‏ها است و توجه به هنر اصيل و متعهد، از دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي در حوزه فرهنگ و هنر محسوب مي‌شود.

شيرازي با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش فرهنگي ايران و صربستان، برگزاري مناسبت‌هاي فرهنگي با همكاري و مشاركت دولت صربستان از جمله جشنواره سالانه فيلم ايراني، نمايشگاه‌هاي فرهنگي و هنري، ترجمه و چاپ كتاب، نصب تنديس مشاهير دو كشور و ساير رويدادهاي فرهنگي را از جمله فعاليت‌هاي جاري دانست كه موجب تعميق روابط دوستي ميان دو كشور مي‌شود و از حمايت وزارت فرهنگ صربستان براي استمرار فعاليت‌هاي فرهنگي قدرداني كرد.

وي به اهميت هنر خوشنويسي در ايران اشاره كرد و با تشريح تاريخچه‌اي از سير تحول و گسترش اين هنر گفت: خوشنويسي همواره براي مسلمانان اهميتي ويژه داشته ‌است، زيرا در اصل آن را هنر تجسم كلام وحي مي‌دانسته‌اند. خوشنويسي ايراني بخشي از خوشنويسي اسلامي است كه در ايران و سرزمين‌هاي وابسته يا تحت نفوذ آن از جمله كشورهاي آسياي ميانه، افغانستان و شبه قاره هند به تدريج حول محور فرهنگ ايراني شكل گرفت.

شيرازي افزود: خط كوفي از صدر اسلام تا پنج قرن در ايران رايج بوده و ايرانيان براي كتابت قرآن مجيد و كتيبه نگاري و تزئين مساجد و بناهاي تاريخي آن را به كار مي‌برده‌اند. خط شكسته نستعليق از اوايل قرن يازدهم هجري قمري، اواخر دوره صفويه، پا به عرصه ظهور نهاد و رفته رفته ايرانيان سبك و شيوه‌هايي مختص به خود را در خوشنويسي ابداع كردند و به تدريج سبك‌ها و روندهاي هنري جديدي را بوجود آورند و خط معلي، كه نمونه هايي از آثار در اين نمايشگاه ارايه شده از جمله سبك‌هاي متاخر در خوشنويسي اسلامي ـ ايراني است.

تأكيد بر گسترش تعاملات فرهنگي و هنري بين ايران و صربستان

ايوان استراتيميروويچ، رييس انجمن خط سيريليك صربستان در سخنان خود در اين مراسم، اظهار كرد: مفتخريم كه با همكاري رايزني فرهنگي ايران، يكي از سبك‌هاي جديد و قابل توجه خوشنويسي ايراني را به علاقه‌مندان و هنرمندان صربستان معرفي كنيم. با نگاهي دقيقتر به آثار ارايه شده و تكنيك‌هاي به كار رفته، علاوه بر جنبه زيبايي شناختي اين آثار، مي‌توان سنت‌ها و فرهنگ و تمدن كهن ايران را در اين آثار ديد.

وي با تشكر از حمايت وزارت فرهنگ و رسانه‌هاي جمهوري صربستان، كوشش رايزني فرهنگي كشورمان و كتابخانه شهر بلگراد بعنوان ميزبان اين رويداد، افزود: اكنون اين فرصت براي دوستداران هنر، خوشنويسان، دانشجويان و هنرجويان صرب فراهم آماده تا از زيبايي‌هاي خوشنويسي و خط فرهنگي كهن لذت ببرند كه مي‌تواند منشاء ايده‌پردازي براي هنرمندان صرب باشد و پيوندهاي هنري بين هنرمندان دو كشور را بيش از پيش مستحكمتر كند.

گفتني است؛ نمايشگاه آثار محسن ابراهيمي، خوشنويس برجسته كشورمان به مدت پنج روز در محل گالري اتريوم كتابخانه شهر بلگراد براي علاقه‌مندان به معرض نمايش گذاشته شده است و مطابق برنامه اعلام شده، همه روزه كارگاه‌هاي آموزشي خوشنويسي خط معلي برگزار مي‌شود.