پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در صربستان
شنبه، 26 بهمن 1398 - 04:41 کد خبر:32538

رشيد حسن پور سفير جمهوري اسلامي ايران در صربستان تاكيد كرد، آنچه كه امروز منطقه بيش از پيش به آن نياز دارد ، ، گفت و گوي فراگير و جامع درون منطقه اي است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، وي كه در مراسم بزرگداشت چهل‌ و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با حضور شماري از شخصيت‌هاي صربستان، ديپلمات‌ها، مسئولان شركت‌هاي تجاري و بازرگاني، خبرنگاران، شخصيت هاي فرهنگي و دانشگاهي، صاحب نظران و شهروندان صرب علاقه‌مند به ايران و ايرانيان مقيم در بلگراد سخن مي گفت ، افزود، يكي از مهم ترين مشكلاتي كه منطقه پيراموني ما گرفتار آن است، برداشت هاي غلط و سوء محاسبات كشورهاي فرامنطقه اي و منطقه اي مي باشد. پيامدهاي اين مساله عميقا بر معادلات منطقه تاثير گذاشته و مي گذارد و مصاديق اين مساله در بسياري از تحولات اخير خاورميانه قابل مشاهده است.

سفير ايران در صربستان افزود: اين در حالي است كه جمهوري اسلامي ايران همواره تلاش دارد تا نداي صلح و آرامش را با پيشنهاداتي از جمله پويش صلح هرمز به ارمغان آورد.

حسن پور تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران طي چهار دهه گذشته توانسته است با بهره گيري از فن اوري هاي بومي به يكي از كشورهاي پيشرفته علمي و صنعتي جهان در زمينه فناوري هاي نوين از جمله ژنتيك، نانو تكنولوژي، صنايع دفاعي، هوا فضا و انرژي هسته اي، پزشكي و آي تي تبديل شود.

سفير ايران در صربستان در ارتباط با مناسبات دو جانبه نيز گفت ، در سال جاري سفر رييس مجلس شوراي اسلامي به بلگراد با هدف انجام ملاقات هاي دوجانبه و شركت در يكصد و چهل و يكمين اجلاس جهاني بين المجالس را شاهد بوديم و انتظار داريم، در سال پيش رو، شاهد انجام ديدارهاي مهمي از سوي مقامات دو كشور بوده و فصل جديدي در روابط دو كشور را نظاره گر باشيم.         

در اين مراسم، وزير كار صربستان و تني چند از معاونين وزارتخانه هاي اين كشور و نمايندگاني از پارلمان صربستان، سفرا و نمايندگان كشورهاي مختلف از جنوب آسيا و خاورميانه، آسيا، اروپا و آمريكاي لاتين و آفريقا، نمايندگان بخش دولتي و خصوصي شامل بازرگانان و صاحبان صنايع، مسئولين موسسات تجاري و مالي، اساتيد دانشگاه، دانشجويان و فعالان بخش‌هاي مختلف اقتصادي و علمي اين كشور حضور داشتند.

در همين حال اين رويداد، فرصت مناسبي را براي گردهمايي دوستداران و علاقه‌مندان انقلاب اسلامي و ايران دوستان فراهم كرده بود تا در فضايي دوستانه به گفت و ‌گو و تبادل‌نظر بپردازند.

در حاشيه اين مراسم، استاد ابراهيمي از اساتيد خط معلا ضمن نمايش بخشي از آثار خود، هنر زيباي خطاطي را براي حاضران به نمايش گذاشت كه با استقبال بي نظيري از سوي ديپلمات ها، مقامات و شركت كنندگان قرار گرفت.