پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تقديم استوارنامه سفير جديد ايران در كرواسي
جمعه، 25 بهمن 1398 - 18:15 کد خبر:32533

سفير جديد جمهوري اسلامي ايران در كرواسي در آغاز ماموريت خود رونوشت استوارنامه خود را به مديركل تشريفات وزارت امور خارجه و اروپايي اين كشور تقديم كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازسفارت ايران در كرواسي، «پرويز اسماعيلي» سفير فوق‌العاده و تام‌الاختيار كشورمان در كرواسي صبح پنجشنبه ۲۴ بهمن در زاگرب، با «اميليا ووچينيچ مارگتا» مديركل تشريفات وزارت امور خارجه و اروپايي اين كشور ديدار و رونوشت استوار نامه خود را تقديم وي كرد. در اين ديدار، دو طرف ضمن مرور همكاري‌ها و ديدگاههاي تهران و زاگرب در حوزه‌هاي مختلف دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي؛ زمينه‌هاي متنوع همكاري بين دو كشور را مورد گفتگو و بررسي قرار دادند. اسماعيلي از همكاري‌هاي وزارت امور خارجه كرواسي با سفارت كشورمان براي تقويت و گسترش روابط دوجانبه قدرداني كرد.

سفير كشورمان در زاگرب همچنين با تبريك برگزاري موفقيت آميز انتخابات رياست جمهوري در كرواسي و همچنين رياست دوره اي اين كشور بر اتحاديه اروپا؛ اين مساله را نشانه اهميت و جايگاه كرواسي دانست و گفت: انتظار داريم با توجه به پيشينه و اراده جمهوري اسلامي ايران براي حفظ و ارتقاي مناسبات سازنده و مبتني بر احترام متقابل و تامين منافع مشترك با اتحاديه اروپا؛ روابط تهران - زاگرب نيز در چارچوب توافقات خوب روساي دو كشور در آوريل سال ۲۰۱۶ ميلادي (ارديبهشت ۱۳۹۵) در عرصه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي، علمي و فناوري گسترش يابد.

اسماعيلي ابراز اميدواري كرد كه دوره رياست كرواسي بر اتحاديه اروپا موجب انسجام و استقلال بيشتر اتحاديه اروپا، ترويج چندجانبه گرايي و تعهد عملي به قوانين و معاهده هاي بين المللي باشد.

در اين ديدار مديركل تشريفات وزارت امور خارجه و اروپايي كرواسي نيز ضمن تاكيد بر علاقمندي به تقويت و تعميق روابط دوستانه فيمابين، براي «اسماعيلي» به‌عنوان سفير جديد جمهوري اسلامي ايران در كرواسي آرزوي موفقيت كرد.

«اميليا ووچينيچ مارگتا» با يادآوري روابط دوستانه و ديرينه دو ملت دوست ايران و كرواسي، ضمن اشاره به رئوس سياست خارجي كرواسي در دوره كنوني، بر اهميت جايگاه ايران به عنوان كشوري بسيار مهم و تاثيرگذار در منطقه، و برخوردار از ظرفيتهاي بزرگ سياسي و اقتصادي، هم براي اتحاديه اروپايي و هم كرواسي تاكيد كرد. وي با اشاره به سفر رييس جمهور كرواسي به تهران در سال ۲۰۱۶، اجراي توافقات مهم روساي دو كشور را مهمترين دستور كار روابط فيمابين بر شمرد.

مديركل تشريفات وزارت امور خارجه و اروپايي كرواسي تاكيد كرد كه كشورش علاقمند به حفظ و ارتقاي روابط با جمهوري اسلامي ايران است.

پرويز اسماعيلي پيش از اين مسووليت هايي مانند مشاور وزير امور خارجه، مشاور رييس دفتر رييس جمهوري، معاون ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رييس جمهوري، حضور در هيات هاي ديپلماتيك و مذاكرات دوجانبه و بين المللي، عضويت كميته اجرايي سازمان خبرگزاري هاي قاره آسيا و اقيانوسيه (OANA) و همچنين مديريت رسانه هاي مختلفي در كشور را برعهده داشته است.